Stoimixan Basket League, Προμηθέας-Παναθηναϊκός 61-83: «Πράσινη» πρόβα... Κυπέλλου

Ο Παναθηναϊκός πέρασε ένα... εύκολο απόγευμα στην Πάτρα στο εξ αναβολής παιχνίδι της 2ης αγωνιστικής της  Stoimixan Basket League, κερδίζοντας τον Προμηθέα με 83-61 - «Double double» o Παπαγιάννης

promi_paoo
Περισσότερο με «ξεμούδιασμα» έμοιαζε το παιχνίδι στην Πάτρα και ως μια καλή πρόβα ενόψει των playoffs. Άλλωστε είναι πολύ πιθανό οι δύο ομάδες να τα... πουν τόσο στους τελικούς του φετινού πρωταθλήματος, όσο και στον τελικό του Κυπέλλου εάν και εφόσον οι «πράσινοι» ξεπεράσουν τα εμπόδια των Περιστερίου στα προημιτελικά και Λαυρίου στα ημιτελικά αντίστοιχα.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-caw3fc9l50i9-sf)

Στο κλειστό «Δ. Τόφαλος» το... ντέρμπι διήρκησε μόλις 15 λεπτά. Έκτοτε ο Παναθηναϊκός άρχισε να πατάει το πόδι στο γκάζι και να... ξεμακραίνει με αποτέλεσμα στο δεύτερο ημίχρονο να κρατάει σταθερά το προβάδισμα μεταξύ 17 και 20 πόντων. Ο Γιώργος Παπαγιάννης ήταν εκείνος που ξεχώρισε περισσότερο στο ματς έχοντας 15 πόντους με 7/11 δίποντα, 1/2 βολές και 14 ριμπάουντ! «Διψήφιοι» ήταν και οι Παπαπέτρου (14π.), Σαντ-Ρος (13π.) και Κασελάκης (10π.). Από τον Προμηθέα που έπαιξε χωρίς τον Λούντζη, πρώτος σκόρερ ήταν ο Γιαννόπουλος (16π.) ενώ τον ακολούθησαν τα αδέρφια Γραντ με τον Τζεράι να έχει 11 πόντους και 7 ριμπάουντ και τον Τζέριαν 13 πόντους και 4 ασίστ.

Αστοχία, physical game και λίγες καλές συνεργασίες περιλάμβανε το... πρώτο πιάτο του αγώνα στο κλειστό της Πάτρας. Τόσο ο Προμηθέας, όσο και ο Παναθηναϊκός έπαιξαν με... κατεβασμένη ταχύτητα. Οι μεν γηπεδούχοι προσπάθησαν να περάσουν τη μπάλα στο καλάθι και δη στον Τζεράι Γκραντ μετά το καλό ξεκίνημα του Γιαννόπουλου, ενώ οι «πράσινοι» πήραν πολλούς πόντους σε δεύτερο χρόνο και αυτό χάρη στον Γιώργο Παπαγιάννη, ο οποίος έκανε... ό,τι ήθελε στην ρακέτα του Προμηθέα. Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε αρχικά με 9-13 αλλά έκτοτε το ματς πήγε πόντο-πόντο (16-17 στο 9') έως το τέλος του α' δεκαλέπτου (16-19). Η εικόνα του αγώνα αποτυπώθηκε και στη στατιστική αφού οι γηπεδούχοι είχαν μόλις 5/17 εντός παιδιάς (4/9 δίποντα, 1/8 τρίποντα) ενώ ο Παναθηναϊκός 9/19 (8/13 δίποντα, 1/6 τρίποντα) με +5 ριμπάουντ (15-10).

Με την έναρξη της β' περιόδου οι Πατρινοί έβαλαν στην εξίσωση και τον Τζέριαν Γκραντ ο οποίος έφερε την ομάδα του στο +4 (25-21) στο 15'. Είναι χαρακτηριστικό ότι ο Παναθηναϊκός είχε πετύχει μόλις ένα καλάθι στα πρώτα πέντε λεπτά της β' περίοδου, αλλά με ένα σερί 8-0 ανέκτησε τα ηνία του ματς (25-29 στο 17'). Παρά την ισοφάριση του Προμηθέα (29-29 στο 18') ανέλαβε δράση ο Σαντ Ρος ο οποίος με συνεχόμενους πόντους έδωσε αέρα οκτώ πόντων στον Παναθηναϊκό (29-37) με τη λήξη του ημιχρόνου. Ο Κουβανός είχε 11 πόντους με 3/3 τρίποντα στο πρώτο μέρος (11/23 δίποντα, 5/13 τρίποντα, 19-7 ριμπάουντ οι «πράσινοι), ενώ τον ακολούθησε ο Παπαγιάννης με 10 πόντους και 7 ριμπάουντ. Από τον Προμηθέα (9/19 δίποντα, 2/15 τρίποντα, 13-7 ριμπάουντ) ο Τζεράι Γκραντ είχε 11 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Ούτε η 3η περίοδος είχε ιδιαίτερες διαφορές με το πρώτο ημίχρονο. Ο Προμηθέας ωστόσο προσπάθησε να πιέσει σε όλο το γήπεδο, αλλά από τη στιγμή που οι παίκτες του Κάτας «έσπαγαν» με σχετική ευκολία το «zone press» δεν συνεχίστηκε για πολύ ώρα. Ο Παναθηναϊκός κατάφερε να προηγηθεί αρχικά με 12 πόντους (29-41 στο 11') και οι γηπεδούχοι το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν στους εννέα πόντους (34-43 στο 15') γιατί από εκεί και πέρα ο δείκτης του σκορ ολοένα και έπαιρνε μεγάλες διαστάσεις. Αποτέλεσμα; Με τη λήξη της 3ης περιόδου να φτάσει και στο +18 (43-61), με τον Ισραηλινό τεχνικό να κάνει rotation και τους γηπεδούχους να έχουν έως το 30' μόλις 29% στα σουτ εντός παιδιάς (14/47).

Η ομάδα του Μάκη Γιατρά απάντησε με ένα 9-0 σερί για το 52-61 στο 32' αλλά σ' εκείνο το σημείο ο Ισραηλινός τεχνικός επανέφερε τους «πενταδάτους» και με «πράσινο» σερί 12-0 ο δείκτης του σκορ έφτασε στο +21 (52-73) για πρώτη φορά στο παιχνίδι.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Ο Παναθηναϊκός κυριάρχησε στα ριμπάουντ μαζεύοντας 47 «σκουπίδια» , είχε καλό ποσοστό στα δίποντα (54%) ενώ εκμεταλλεύτηκε αντίστοιχα την αστοχία των γηπεδούχων με μόλις 31% στα σουτ εντός παιδιάς (19/60).

ΕΚΑΝΕ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Γιώργος Παπαγιάννης «σκέπασε» τα καλάθια έχοντας 15 πόντους και 14 ριμπάουντ.

ΑΦΑΝΕΙΣ ΗΡΩΕΣ: Ο Σαντ-Ρος (13π., 3/3τρ.) βοήθησε ώστε να πάει ο Παναθηναϊκός στο ημίχρονο στο +8 ενώ οι Παπαπέτρου (14π.) και Κασελάκης (10π.) έβαλαν τα χεράκια τους για να πάει η διαφορά στους 20 πόντους.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Κακό ματς για τον Δημήτρη Αγραβάνη ο οποίος είχε 0/6 σουτ, ενώ άστοχος με 0/5 ήταν και ο Χριστοδούλου.

ΣΗΜΕΙΟ – ΚΛΕΙΔΙ: Το τέλος του ημιχρόνου, όταν ο Παναθηναϊκός με ένα σερί 8-0 μετέτρεψε το 29-29 σε 29-37.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Το εντυπωσιακό alley oop κάρφωμα του Ντάνι Αγκμπελίς στην 3η περίοδο και μάλιστα μπροστά από τον Κασελάκη, όταν και εκμεταλλεύτηκε την ασίστ ακριβείας του Χάρη Γιαννόπουλου.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Ο Παναθηναϊκός τις 7 χαμένες βολές και το 31% στα τρίποντα, ενώ ο Προμηθέας το 13% στα τρίποντα και το συνολικό 31% εντός παιδιάς.

Τα δεκάλεπτα: 16-19, 29-37, 43-61, 61-83

Στις κάλπες αύριο οι πολίτες της Αλβανίας - Μέσα σε κλίμα έντασης και αβεβαιότητας οι εκλογές

Θρίλερ σε γηροκομείο στα Χανιά: Έρευνα υπό την εποπτεία του Αρείου Πάγου για τους 68 θανάτους