Τελικός Κυπέλλου Ισπανίας, Αθλέτικ Μπιλμπάο-Μπαρτσελόνα 0-4: «Μπλαουγκράνα» τεσσάρων αστέρων! - Δείτε τα γκολ

Η Μπαρτσελόνα πανηγύρισε για 31η φορά την κατάκτηση του  Κυπέλλου Ισπανίας με τον πλέον επιβλητικό τρόπο - Με το πρώτο ημίχρονο να λήγει 0-0 παρά την κατοχή μπάλας που έφτασε στο 80%, η Μπάρτσα χρειάστηκε 12 λεπτά (60' έως 72') για να σκορπίσει τους Βάσκους στα τέσσερα σημεία του ορίζοντα

24061219
Πριν από 90 ημέρες στο Ολυμπιακό Στάδιο της Σεβίλλης, η Αθλέτικ Μπιλμπάο νικούσε την Μπαρτσελόνα στην παράταση (3-2) και κατακτούσε το Σούπερ Καπ, με τον Λιονέλ Μέσι να αποβάλλεται για πρώτη φορά ως Μπλαουγκράνα.

Ο Αργεντινός σούπερ σταρ και η Μπάρτσα πήραν την πιο γλυκιά ρεβάνς, κατακτώντας στο ίδιο γήπεδο και με τον ίδιο αντίπαλο, το 31ο Κύπελλο στην ιστορία του συλλόγου και πρώτο τίτλο μετά από ενάμισι χρόνο «ξηρασίας», θριαμβεύοντας με το εμφατικό 4-0.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-caqbli5mzgg9-sf)

Ανώτεροι οι Μπλαουγκράνα στο πρώτο 45λεπτο, με κατοχή της μπάλας που άγγιξε το 90%, αλλά μόλις μια μεγάλη ευκαιρία, ένα σουτ του Φρένκι Ντε Γιονγκ που σταμάτησε στο δοκάρι της εστίας του Ουνάι Σιμόν (4').

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-caqbol2y7qn5-sf)

Οι Βάσκοι, από την πλευρά τους, δεν πίεσαν δυναμικά τους αντιπάλους τους, αλλά δεν απειλήθηκαν σημαντικά (εξαίρεση το δοκάρι του Ολλανδού), χάνοντας μια καλή ευκαιρία με τον Ίνιγο Μαρτίνεθ, ύστερα από γέμισμα στην περιοχή της Μπάρτσα (12').

Στο δεύτερο μέρος, η Αθλέτικ αποφάσισε να ρισκάρει λίγο παραπάνω, να βγει από το καβούκι της και το πλήρωσε πολύ ακριβά, αφού πρώτα ο Ουνάι Σιμόν αποσόβησε το γκολ σε ευκαιρίες των Πέδρι και Σέρχιο Μπουσκέτς.

Και, μέσα σε 12 λεπτά, οι Καταλανοί, οι οποίοι φορούσαν την φανέλα με την σημαία τους, έκαναν ένα απίστευτο πάρτι, σημειώνοντας τέσσερα γκολ, μετατρέποντας έναν ανοιχτό τελικό σε έναν θρίαμβο, με τον Αντουάν Γκριεζμάν να ανοίγει το σκορ, ύστερα από σέντρα του Ντε Γιονγκ (60').

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-caqapccxhkzt-sf)

Ο Ολλανδός, MVP του αγώνα και πανταχού παρών σε όλο το γήπεδο, έβαλε την σφραγίδα του με το δεύτερο γκολ με κεφαλιά – ψαράκι, ύστερα από ασίστ του Τζόρντι Άλμπα (63'), προτού αναλάβει δράση ο Μέσι.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-caqasgd6l9kp-sf)

Ο Λέο, πολύ κεφάτος, πέτυχε ένα καταπληκτικό γκολ ύστερα από συνδυασμό με τον Ντε Γιονγκ (68'), «χτύπησε» εκ νέου (72') και έφτασε τα εννέα τέρματα σε τελικούς Κυπέλλου, ξεπερνώντας τον θρυλικό Τέλμο Θάρα με τα περισσότερα γκολ σε τελικό, έχοντας σκοράρει αισίως σε... εφτά!

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-caqax00muuqh-sf)

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-caqb1mj9djyp-sf)

Η Αθλέτικ, επί της ουσίας, δεν απείλησε ποτέ και έγινε η πρώτη ομάδα που χάνει δύο τελικούς μέσα σε 15 ημέρες αλλά και έξι διαδοχικούς, ούσα αυτή η βαρύτερη ήττα της σε τελικό Κυπέλλου.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-caqbih3cfvb5-sf)

Αθλέτικ Μπιλμπάο (Μαρθελίνο Γκαρθία Τοράλ): Ουνάι Σιμόν – Ντε Μάρκος, Γεράι Άλβαρεθ (67' Ουνάι Νούνιεθ), Ίνιγο Μαρτίνεθ, Μπαλενθιάγα – Μπερενγκέρ (54' Βέσγα), Ντάνι Γκαρθία, Ουνάι Λόπεθ (67' Γιούρι Μπερτσίτσε), Μουνιαΐν (46' Λέκουε) – Ινιάκι Γουίλιαμς (67' Βιγιαλίμπρε), Ραούλ Γκαρθία.

Μπαρτσελόνα (Ρόναλντ Κούμαν): Τερ Στέγκεν – Μινγκέθα (87' Ντεμπελέ), Πικέ (82' Αραούχο), Λενγκλέ – Ντεστ (74' Σέρτζι Ρομπέρτο), Ντε Γιονγκ, Μπουσκέτς, Πέδρι (81' Ιλάις Μορίμπα), Τζόρντι Άλμπα – Μέσι, Γκριεζμάν (87' Μπρέιθγουεϊτ).