Euroleague, Ζάλγκιρις – Παναθηναϊκός 93-78: Του έκαναν πλάκα τα «δεύτερα»!

Ο Παναθηναϊκός γνώρισε βαριά ήττα στο Κάουνας από τα... δεύτερα της Ζάλγκιρις με 93-78 πραγματοποιώντας άλλη μια κακή εμφάνιση για την τελευταία αγωνιστική της Euroleague

5279105
Τι κι αν είχε αποκτήσει ψυχολογία από την ανατροπή κόντρα στην Αρμάνι Μιλάνο...

Τι κι αν η Ζάλγκιρις έπαιζε χωρίς τρεις σημαντικούς παίκτες όπως οι Λοβέρν, Χέιζ και Ρούμπιτ...

Και πάλι. Ο Παναθηναϊκός δεν μπόρεσε να παρουσιάσει κάτι το διαφορετικό μακριά από το ΟΑΚΑ, ενώ έδειξε ότι η ανατροπή απέναντι στην ιταλική ομάδα ήταν απλά και μόνο μια παρένθεση στην κακή χρονιά του στην EuroLeague.

Οι «πράσινοι» θα έχουν να θυμούνται από το ματς του Κάουνας μόνο ένα καλό διάστημα στην δεύτερη περίοδο του αγώνα. Σε όλο το υπόλοιπο ματς πραγματοποίησαν κάκιστη εμφάνιση και στις δύο πλευρές του παρκέ με αποτέλεσμα να παραδοθούν (ουσιαστικά) στα... δεύτερα της Ζάλγκιρις. Μάλιστα το ευρωπαϊκό «μαρτύριο» του Παναθηναϊκού δεν τελειώνει εδώ καθώς την άλλη εβδομάδα έχει να δώσει και τα δύο εξ αναβολής ματς στη Ρωσία κόντρα στην Ζενίτ και στην ΤΣΣΚΑ Μόσχας.

Οι Λιθουανοί είχαν εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας με 22/36 δίποντα και 13/28 τρίποντα, ενώ εκείνος που αποτέλεσε τον «δήμιο» του Παναθηναϊκού ήταν ο Λούκας Λεκαβίτσιους ο οποίος μέτρησε 20 πόντους με 5/5 δίποντα και 3/6 τρίποντα. Μάλιστα μαζί με τον Ουόκαπ είχαν 11/11 δίποντα (!!) αφού ο Αμερικανός τελείωσε το ματς 18 πόντους έχοντας 6/6 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 5 ασίστ και 4 ριμπάουντ.

Από τους «πράσινους» ο Νέντοβιτς πέτυχε 17 πόντους με 1/1 δίποντο, 4/5 τρίποντα αλλά και 5 λάθη.

Η αστοχία του Παναθηναϊκού, οι κακές επιλογές στην επίθεση και ο... καρμπόν τρόπος που δεχόταν εύκολους πόντους στην άμυνα, συνέθεσαν την εικόνα του αγώνα στο πρώτο δεκάλεπτο και πιο συγκεκριμένα μετά το 5ο λεπτό του αγώνα, όταν το σκορ ήταν ισόπαλο 7-7. Γι' άλλη μια φορά τα αντίπαλα γκαρντ «χτύπησαν» την «πράσινη» άμυνα στο «ένας εναντίον ενός», ο Γκαρίνο έκανε την «ζημιά» ερχόμενος από τον πάγκο και κάπως έτσι η Ζάλγκιρις κατάφερε να πάρει προβάδισμα με 27-14 με τη λήξη της πρώτης περιόδου.

Μάλιστα ο δείκτης του σκορ έφτασε και στο +15 για λογαριασμό των Λιθουανών με την έναρξη του δεύτερου δεκαλέπτου (29-14) καθώς δεν λειτουργούσε τίποτα σωστά από πλευράς «τριφυλλιού». Όμως το «δίδυμο» των Νέντοβιτς και Χεζόνια έμελλε να αλλάξει τις ισορροπίες και αυτό χάρη στην ευστοχία έξω από τα 6.75 μέτρα. Είναι χαρακτηριστικό ότι ο Παναθηναϊκός «ξύπνησε» από τον λήθαργο χάρη στους δύο παίκτες και με επιμέρους 16-4 μείωσε την διαφορά στο τρίποντο (33-30 στο 13'). Αν και όλα έδειχναν ότι είχε αλλάξει το momentum του αγώνα και ότι η πλάστιγγα έγερνε στη πλευρά της ελληνικής ομάδας, ο Λούκας Λεκαβίτσιους είχε... αντίθετη άποψη!

Με συνεχόμενους πόντους άλλοτε παίκτη του Παναθηναϊκού, η Ζάλγκιρις κατάφερε να διατηρήσει το σκορ κοντά σε «διψήφια» διαφορά (39-30 στο 14', 41-33 στο 15', 46-37 στο 16') και αυτό χάρη στην... αμυντική ανυπαρξία των «πρασίνων» οι οποίοι έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο με το χειρότερο φετινό παθητικό σε πρώτο ημίχρονο (52-47). Ο Λεκαβίτσιους (14π., 4/4δίπ., 2/3τρ.) μαζί με τον Ουόκαπ (11π., 4/4δίπ., 1/4τρ.) ήταν εκείνοι που οδηγούσαν την Ζάλγκιρις, ενώ συνολικά οι Λιθουανοί είχαν κλείσει το πρώτο μισό του αγώνα με 83% στα δίποντα (15/18), 37% στα τρίποντα (6/16) ενώ ο Παναθηναϊκός είχε 57% στα δίποντα (8/14) και 67% στα τρίποντα (8/12)! Από πλευράς των «πρασίνων» από 10 πόντους είχαν οι Νέντοβιτς και Μπέντιλ, ενώ 8 πόντους είχε ο Χεζόνια.

Αν και το «τριφύλλι» μείωσε ξανά στο τρίποντο με την έναρξη του β' ημιχρόνου (52-49) στη συνέχεια άρχισε ο... κατήφορος στην «Zalgirio Arena». Η άμυνα συνέχισε να είναι κάκιστη, στην επίθεση εμφανίστηκαν τα... συμπτώματα της πρώτης περιόδου και με σερί 14-0 (!!) η διαφορά εκτοξεύθηκε στους 17 πόντους (66-49). Λίγο αργότερα έφτασε και στους 19 πόντους (71-52 στο 26') με τους παίκτες του Παναθηναϊκού να ήταν απλά... θεατές στο ματς και τίποτα περισσότερο. Το μόνο που κατάφερε το «τριφύλλι» ήταν να μην ξεπεράσει τους 20 πόντους η διαφορά και να κλείσει την περίοδο στο -16 (74-60 στο 30').

Και... τι μ' αυτό; Στη συνέχεια η Ζάλγκιρις πάτησε και πάλι το πόδι στο «γκάζι» και έστειλε τον δείκτη του σκορ και στο +24 (88-64) ελέγχοντας πλήρως τον αγώνα!

Τα δεκάλεπτα: 27-14, 52-47, 74-60, 93-78