Stoiximan Basket League, Λάρισα-Περιστέρι 78-98: Ψεκάστε, σκουπίστε, τελειώσατε

Το Περιστέρι (10-9) νίκησε με χαρακτηριστική άνεση την Λάρισα (5-14) με 78-98

larisaperisteriii
Το Περιστέρι κυριάρχησε στο παρκέ και στα 40 λεπτά της αναμέτρησης και επιβεβαίωσε την ανοδική του πορεία επικρατώντας της Λάρισας με 78-98.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-ca985pdi3pgh-sf)

Οι φιλοξενούμενοι στο πρώτο δεκάλεπτο παρουσίασαν καλύτερη επιθετική λειτουργία και με τον Πέτεγουεϊ να αποκτά ρυθμό από νωρίς προηγήθηκαν με 15-26 (9΄). Οι γηπεδούχοι με δύο διαδοχικά τρίποντα από Ουάσινγκτον και Παπαδάκη «ψαλίδισαν» τη διαφορά (23-30, 13').

Το Περιστέρι έμεινε ψύχραιμο και πιστό στο πλάνο του. Ο Πέτεγουεϊ συνέχισε να σκοράρει και τον ακολούθησε κι ο Τζόουνς με αποτέλεσμα να επιβάλλουν πλήρως την παρουσία τους στο παρκέ και να μετατρέψουν το σκορ σε 29-52 (18').

Η Λάρισα φάνηκε να βγαίνει αποφασισμένη να αντιδράσει από τα αποδυτήρια, αλλά η εικόνα της κράτησε για λίγα λεπτά (50-66, 25'). Το Περιστέρι ξαναβρήκε τον ρυθμό του, εκμεταλλεύτηκε την ανύπαρκτη άμυνα των Θεσσαλών και με πλουραλισμό στο σκοράρισμα βρέθηκαν στο +24 (53-77, 29΄).

Η τελευταία περίοδος είχε διαδικαστικό χαρακτήρα. Οι παίκτες των δύο ομάδων επιδίδονταν κυρίως σε προσωπικές ενέργειες και μακρινά σουτ με αποτέλεσμα να μην αλλάξει καθόλου η εικόνα και το Περιστέρι να φτάσει άνετα στη νίκη.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Το Περιστέρι ήταν ανώτερο είχε 12/24 τρίποντα, 30 ασίστ , 10 κλεψίματα και 12 λάθη.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Τζόουνς ολοκλήρωσε με 18 πόντους και 10 ριμπάουντ ενώ ο Πέτεγουεϊ πρόσφερε 15 πόντους και 4 ασίστ.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Σε κακό βράδυ ο Ρας με 1/5 σουτ, ένα ριμπάουντ και μία ασίστ σε 20 λεπτά.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Καλή απόδοση από τον ΜακΛίν με 14 πόντους και σπουδαία άμυνα.

ΣΗΜΕΙΟ ΚΛΕΙΔΙ: Από το τζάμπολ κρίθηκε η αναμέτρηση.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Λάρισα την άμυνά της, Το Περιστέρι απολύτως τίποτα.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Η εκπληκτική συνεργασία Πέτεγουεϊ και Τζόουνς με την πάσα στον αέρα και το κάρφωμα.

Τα δεκάλεπτα: 17-26, 37-54, 58-77, 78-98

Τζένιφερ Άρκιουρι για Μπόρις Τζόνσον: Τον έλεγα «Μέγα Αλέξανδρο» και μου ζητούσε σέξι φώτο όταν ήταν πεσμένος

Εικόνες εποχών... προ κορωνοϊού στη Διονυσίου Αρεοπαγίτου - Για βόλτα οι Αθηναίοι στη «σκιά» της Ακρόπολης (φωτογραφίες)