Super League 2: Πέρασε από την Δράμα και πλησίασε την κορυφή η Ξάνθη - Δείτε τα γκολ

Το άνετο πέρασμα της Ξάνθης με 3-0 από την Δράμα ανέβασε τους Ακρίτες στο -5 από την κορυφή της Super League 2 - Νίκη και για Ιεράπετρα, 1-0 την Παναχαϊκή

ergotelisss
Τα αποτελέσματα του Σαββάτου επέτρεπαν στην Ξάνθη να προσεγγίσει τις πρώτες θέσεις της βαθμολογίας της Super League 2 και η ομάδα του Μπάμπη Τεννέ άδραξε την ευκαιρία, επικρατώντας 3-0 της Δόξας στην Δράμα.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-c9x5mzkxk8a9-sf)

Τον δρόμο για τη νίκη της ακριτών άνοιξε μόλις στο 6ο λεπτό ο Δημούτσος, που σκόραρε για πρώτη φορά μετά από ενάμιση χρόνο, με το εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Τάτου στο 29' (χέρι Παρασκευά) να διπλασιάζει τα τέρματα των φιλοξενούμενων.

Ο έμπειρος μεσοεπιθετικός έβαλε και το κερασάκι στην τούρτα στο 48', σκοράροντας με εκπληκτικό ψαλίδι και διαμορφώνοντας το τελικό αποτέλεσμα, το οποίο έφερε τη Ξάνθη στο -5 από τον πρωτοπόρο, Εργοτέλη.

Οι νικητές έπαιζαν με δέκα παίκτες από το 68', λόγω αποβολής του Βέρκερ με δεύτερη κίτρινη κάρτα, κάτι που δεν κατάφεραν να εκμεταλλευτούν έστω για να μειώσουν οι Δραμινοί - που έφτασαν τις πέντε ήττες σερί.

Στο έτερο κυριακάτικο ματς για την 14η αγωνιστική της κατηγορίας, σημαντική νίκη πήρε η Ιεράπετρα, που επιβλήθηκε 1-0 της Παναχαϊκής εντός έδρας χάρη σε γκολ του Ντάλα Κόστα στο 62ο λεπτό. Ήταν το δεύτερο συνεχόμενο «τρίποντο» για τους Κρητικούς, που άφησαν έτσι τον Καραϊσκάκη Άρτας τελευταίο και στο -3.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-c9x5m1ent7b5-sf)