Stoiximan Basket League, Λάρισα-Κολοσσός 82-73: Πήραν «ανάσα» οι Θεσσαλοί

Η Λάρισα (5-12) επικράτησε του Κολοσσού (6-11) με σκορ 82-73 και πήρε τεράστια βαθμολογική και ψυχολογική «ανάσα» στη μάχη για την αποφυγή του υποβιβασμού

larisasakolosos
Οι Θεσσαλοί είχαν σημαδέψει την αναμέτρηση με τον Κολοσσό ως must win παιχνίδι ενόψει της συνέχειας των υποχρεώσεών τους στην Stoiximan Basket League. Η ομάδα του Νίκου Παπανικολόπουλου επέβαλε τον ρυθμό της από τα πρώτα λεπτά, είχε το προβάδισμα καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα κι εν τέλει κατέκτησε το πέμπτο φετινό ροζ φύλλο που της επιτρέπει να βλέπει με αισιοδοξία το μέλλον της στην κατηγορία.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-c9x8qct1hdqp-sf)

Ο ΑΓΩΝΑΣ
Η Λάρισα βρήκε ρυθμό στην επίθεση στα πρώτα λεπτά του αγώνα στο κλειστό της Νεάπολης, εκεί όπου ο Μπράουν ευστόχησε σε τρίποντο για το 14-6 των Θεσσαλών στο 4:48. Ο Κολοσσός πίεσε όμως οι γηπεδούχοι έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο υπέρ τους 20-15, σουτάροντας 6/9 δίποντα και υποχρεώνοντας τους Ροδίτες σε 5 λάθη.

Ακολούθως ο Σμιθ ανέβασε τη διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφια επίπεδα κάνοντας το 28-18 στο 12:08 ενώ η ομάδα του Νίκου Παπανικολόπουλου πήγε στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ με 42-33, έχοντας 71% στο δίποντο (10/14) απέναντι στον Κολοσσό που στηρίχθηκε επιθετικά στις πρωτοβουλίες του Θόδωρου Ζάρα (14π., 2/2 τρίπ.).

Τα back-to-back τρίποντα του Μπράντον Ρας στις αρχές της τρίτης περιόδου εκτόξευσαν τη διαφορά στο +15 (48-33, 21:10) για τη Λάρισα που επέβαλε τον ρυθμό της και διατηρούσε σταθερά το προβάδισμα από τις αρχές του ματς.

Ο Αμερικανός πρώην NBAer έκανε το 58-49 από τη γραμμή των βολών ωστόσο οι Γουότσον και Ζάρας (3π.) μείωσαν σε 58-54 στο 1:42 για το φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου! Σε κάθε περίπτωση, η Λάρισα άντεξε στην πίεση και προηγήθηκε με 62-54 στο 30’. Οι φιλοξενούμενοι έκαναν την ύστατη προσπάθεια να αντιδράσουν μειώνοντας σε 75-67 με τον Καντέρ στο 35:32 ωστόσο η Λάρισα κράτησε το προβάδισμα ως το τέλος, επικρατώντας με 82-73.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: H Λάρισα σούταρε με 53% στο δίποντο και 47% στο τρίποντο ενώ είχε τέσσερις παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Μπράουν τελείωσε τον αγώνα με 18 πόντους και 6/6 τρίποντα.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Ουάσινγκτον βοήθησε τη Λάρισα με 14 πόντους και 7 ριμπάουντ.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Σπάισερ έμεινε στους 4 πόντους με 2/4 σουτ και 1 ριμπάουντ σε 14:20.

ΣΗΜΕΙΟ ΚΛΕΙΔΙ: Η απόδοση της Λάρισας όταν ο Κολοσσός μείωσε στους 4.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Λάρισα τα 15 λάθη, ο Κολοσσός τα «νεκρά» διαστήματα.

Τα δεκάλεπτα: 20-15, 42-33, 62-54, 82-73.

Super League 1, Παναθηναϊκός - ΠΑΟΚ: Αλλαγή διαιτητή στο ντέρμπι λόγω κορωνοϊού