Η Μίλαν κάνει… δώρο το πρωτάθλημα στην Ίντερ - Χωρίς νικητή το ντέρμπι της Γένοβας!

Η Μίλαν αποδείχτηκε επτάψυχη και γλίτωσε την εντός έδρας ήττα από την Ουντινέζε (1-1) αλλά δίνει την ευκαιρία στην Ίντερ να φύγει στο +6!

234723
Το πρωτάθλημα, μάλλον, βάφεται νερατζούρο! Η Μίλαν γλίτωσε την ήττα-σοκ εντός έδρας από την Ουντινέζε, αφού ισοφάρισε στο 7ο λεπτό των καθυστερήσεων σε 1-1, αλλά δίνει την ευκαιρία στην Ίντερ εφόσον κερδίσει την Πέμπτη την Πάρμα εκτός έδρας να εκτοξεύσει τη διαφορά από την κορυφή στους 6 βαθμούς!

Ο Ροντρίγκο Μπεκάο στο 68ο λεπτό έγειρε την πλάστιγγα υπέρ της Ουντινέζε, με την Μίλαν να λυγίζει από την απουσία των Ιμπραΐμοβιτς-Τσαλχάνογλου, να σπαταλάει ένα τσουβάλι ευκαιρίες και να μην μπορεί να σώσει ούτε τον βαθμό απέναντι στην ομάδα του Λούκα Γκότι που έπαιξε το γνωστό σύστημα... φουλ άμυνα με αντεπιθέσεις! Ωστόσο, στο 7ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Κεσί ισοφάρισε από το σημείο του πέναλτι για να σώσει ό,τι σώζεται για τη Μίλαν (1-1).

Χωρίς νικητή έληξε το ντέρμπι της Γένοβας, αφού Τζένοα και Σαμπντόρια έμειναν στο 1-1. Σε ένα κλασικό ντέρμπι, με πολλές δυνατές μονομαχίες και λιγοστές καλές στιγμές, η Τζένοα ήταν αυτή που πήρε το προβάδισμα με τον μπακ-χαφ Τζαπακόστα στο 52ο λεπτό, αλλά ο Τονέλι στο 77' έφερε το σκορ στα ίσα και γλίτωσε τους οπαδούς της «ντόρια».

Την Γιουβέντους στην τρίτη θέση με 49 βαθμούς έπιασε η Αταλάντα, που διέλυσε με 5-1 την Κροτόνε. Ο Γκόζενς στο 12ο λεπτό άνοιξε το σκορ για τους «μπεργκαμάσκι», με τον Νουάνκο να ισοφαρίζει ένα δεκάλεπτο αργότερα σε 1-1, το οποίο παρέμεινε μέχρι το φινάλε του ημίχρονου. Ένα καταιγιστικό τέταρτο στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου ήταν αρκετό για την Αταλάντα ώστε να καθαρίσει το παιχνίδι, με τους Παλομίνο (48'), Μουριέλ (50') και Ίλιτσιτς (58') να ανεβάζουν τον δείκτη του σκορ στο 4-1, ενώ ο Μίραντσουκ στο 84ο λεπτό διαμόρφωσε το τελικό 5-1 για την ομάδα του.

Μεγάλο «διπλό» της Ρόμα με 2-1 στη Φιορεντίνα, την έφερε ξανά σε απόσταση βολής από την τετράδα, ενώ η Βερόνα πέρασε με το εμφατικό 3-0 από την έδρα της Μπενεβέντο και πλησίασε την επτάδα! Δεύτερη σερί νίκη για την Κάλιαρι, που λύγισε 1-0 την Μπολόνια και ανέβηκε πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού ξεπερνώντας την Τορίνο.