Euroleague, Μπασκόνια-Ολυμπιακός 91-65: Εφιάλτης δίχως τέλος

Η Μπασκόνια (14-13) έκανε πλάκα στον Ολυμπιακό (11-16). τον οποίο διέλυσε με 91-66 αν κι η διαφορά έφτασε και τους 31 πόντους στον αγώνα για την 27η αγωνιστική της Euroleague

5255512
Η Μπασκόνια σκόρπισε το «φάντασμα» του Ολυμπιακού με 91-66 αν και στο τελευταίο τρίλεπτο τράβηξε το πόδι της από το γκάζι.

Η εικόνα των «ερυθρόλευκων» ήταν άθλια μετά τη δεύτερη περίοδο με τους παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα να κάνουν λάθη, να σουτάρουν άστοχα τρίποντα και να παίζει ο καθένας για τον εαυτό του.

Οι Πειραιώτες ξεκίνησαν εντυπωσιακά την αναμέτρηση. Η παρουσία του Κουφού στο αρχικό σχήμα πρόσφερε παιχνίδι μέσα από τη ρακέτα (4-7, 3'), αλλά η αναγκαστική αλλαγή του Έλληνα σέντερ λόγω δύο φάουλ δεν άλλαξε την εικόνα της ομάδας. Με καταπληκτική άμυνα και τον Ζαν Σαρλ να μη χάνει σουτ βρέθηκε μπροστά με 13-21 (8'). Η παρουσία του Νικολαΐδη στο παρκέ διατήρησε το υψηλό επίπεδο πίεσης στην άμυνα και έτσι οι Βάσκοι δε μείωσαν.

Ο Ολυμπιακός πήγε στο +10 (15-25) νωρίς στο δεύτερο δεκάλεπτο, αλλά η αλλαγή του Σλούκα έφερε κακή επιθετική λειτουργία. Ο ΜακΚίσικ ήταν άστοχος, η ομάδα δεν έβρισκε καλές επιλογές και περίμενε μόνο να βρει πόντους από τα επιθετικά ριμπάουντ του Έλις. Η Μπασκόνια έτρεξε, βρήκε σκορ από τους Πολονάρα, Πίτερς και Φολ κι έτσι ισοφάρισε στους 28 πόντους (15'). Οι παίκτες του Μπαρτζώκα έκαναν διαγωνισμό λαθών, ο Γκιεντράιτις έβαλε συνεχόμενα τρίποντα και μέσα σε ένα δίλεπτο έγινε το 41-30 (19').

ΜακΚίσικ και Σλούκας ξεκίνησαν με μεγαλύτερη επιθετικότητα, αλλά η άμυνα έμπαζε για τα καλά. Οι γηπεδούχοι με υπέροχη δημιουργία, με εύκολη κυκλοφορία της μπάλας και με τρίποντα των Πίτερς, Πολονάρα και Βιλντόζα έγινε το 57-43 (25'). Κάποιες εξάρσεις με μακρινά σουτ από τον ΜακΚίσικ έριξαν τη διαφορά (59-50, 28'), αλλά οι Βάσκοι ήταν αποφασισμένοι και κυρίως... συγκεντρωμένοι στη δουλειά τους σκοράροντας εύκολα (65-52, 29').

Ο Ολυμπιακός δεν έβγαλε ίχνος αντίδρασης στην τελευταία περίοδο, ο Βιλντόζα με πέντε συνεχόμενους πόντους έκανε το 77-58 (33'). Ο Μπαρτζώκας έριξε τους αναπληρωματικούς, αυτοί σούταραν μόνο άστοχα τρίποντα και η διαφορά έφτασε τους 25 πόντους (88-60, 38').

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Μετά τη δεύτερη περίοδο η Μπασκόνια κυριάρχησε. Ανώτερη σε δίποντα (70%-56.4%), στα τρίποντα (42.9%-14.8%) και ασίστ (27-19). Μία ομάδα έπαιξε μπάσκετ.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Βιλντόζα είχε 19 πόντους, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 3 λάθη.

Ο Γκιεντράιτις πρόσφερε 18 πόντους.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Με εξαίρεση Ελις, Ζαν Σαρλ και Κουφό οι υπόλοιποι ήταν... αλλού.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Πολονάρα με 11 πόντους και 5 ριμπάουντ.. Αρκετά καλός και ο Τζεκίρι με 10 πόντους και 4 ριμπάουντ.

Ο Χένρι τελείωσε χωρίς πόντο, αλλά με 8 ασίστ, 4 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα.

ΣΗΜΕΙΟ ΚΛΕΙΔΙ: Το δεύτερο δεκάλεπτο έληξε 28-11 υπέρ των Βάσκων.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Μπασκόνια 16 λάθη, ο Ολυμπιακός τα πάντα.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Το τρομερό alley oop κάρφωμα του Έλις από την ασίστ του Σπανούλη. Ο Αμερικανός κάρφωσε στο πρόσωπο του Φολ!

Τα δεκάλεπτα: 15-21, 43-32, 68-58, 91-66