Serie A, Σπέτσια-Μίλαν 2-0: Χάλασε τα σερί, «φτιάχνεται» η Ίντερ για κορυφή - Δείτε τα γκολ

Η αήττητη επί έναν χρόνο και 17 ματς εκτός έδρας, Μίλαν «κλάταρε» στην έδρα της διαβασμένης Σπέτσια (2-0), τερμάτισε και το σερί των 20 ματς με γκολ και δίνει την ευκαιρία στην Ίντερ να την προσπεράσει στην κορυφή της Serie A με νίκη επί της Λάτσιο

milann2
Ένας χρόνος και τέσσερις μέρες. Τόσο ήταν το διάστημα που η Μίλαν δεν «ένιωθε» την πίκρα της ήττας στη Serie A, μακριά από το «Σαν Σίρο». Διάστημα που έγινε ρεκόρ συλλόγου και την κράτησε αλώβητη στην «τρελή» πρωταθληματική κούρσα της. Η ψυχωμένη και καλά προετοιμασμένη Σπέτσια, όμως, εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο την κάκιστη βραδιά στην οποία βρέθηκε και της έδωσε το «δηλητήριο» (2-0), σταματώντας ένα σερί 17 αγώνων που κρατούσε από τις 9 Φεβρουαρίου του 2020 και την ήττα στο ντέρμπι με την Ίντερ. Μοιραία, οι Νερατζούρι είναι κι αυτοί που πλέον κρατούν την τύχη και το κλειδί της πρώτης θέσης στα χέρια τους και μπορούν να «γκρεμίσουν» τους Ροσονέρι από την κορυφή.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-c98qqu2i35q1-sf)

Μπορεί κόντρα στη Μπολόνια να είχε «καθαρίσει» με τα πέναλτι που κέρδισε, όμως, απόψε η Μίλαν δεν γινόταν να γλιτώσει το στραπάτσο σε ένα τόσο κακό βράδυ. Για πρώτη φορά μετά τον Σεπτέμβριο του 2019 δεν κατέγραψε τελική εκτός έδρας στο 1ο ημίχρονο, αλλά ούτε καν σε ολόκληρο το 90λεπτο.

Η διαβασμένη Σπέτσια την τιμώρησε για αυτό στο δεύτερο ημίχρονο, με «όπλο» την ποικιλία της στους σκόρερ. Στο 56’ ο Ματζόρε και στο 67’ ο Μπαστόνι με «κεραυνό» έγραψαν το τελικό 2-0 κι έγιναν ο 9ος και ο 10ος διαφορετικός σκόρερ αντίστοιχα στα τελευταία 10 γκολ της στη Serie A! Μία ευκαιρία του Μάντζουκιτς στο φινάλε δεν ήταν ικανή να πετύχει έστω το γκολ της μείωσης κι έτσι η ομάδα του Στέφανο Πιόλι τερμάτισε και το σερί των 20 σερί αγώνων εκτός έδρας με τουλάχιστον ένα τέρμα.

Έτσι, μετά από μήνες, η Μίλαν κινδυνεύει να πέσει από την κορυφή στο φινάλε της αγωνιστικής και η Ίντερ είναι εκείνη που μπορεί να την αντικαταστήσει ως πρωτοπόρος, με νίκη στο ντέρμπι με τη Λάτσιο (14/2).

Σπέτσια (Βιντσέντζο Ιταλιάνο): Προβεντέλ, Βινιάλι, Ισμαΐλι, Έρλιτς, Μπαστόνι, Εστέβες, Ρίτσι, Ματζόρε (83’ Ακάμπορε), Σαπονάρα, Αγκουντέλο, Γκιασί

Μίλαν (Στέφανο Πιόλι): Ντοναρούμα, Νταλότ, Κιάερ (70’ Τομόρι, Ρομανιόλι, Ερναντέζ, Κεσιέ, Μπενασέρ (64’ Μπενασέρ), Σαλμάκερς (83’ Χάουγκε), Τσαλχάνογλου (83’ Καστιγιέχο), Λεάο (64’ Μάντζουκιτς), Ιμπραΐμοβιτς

Κλοπ: «Χαμένο το πρωτάθλημα»

Premier League, Λέστερ-Λίβερπουλ 3-1: Θρίαμβος για τις «αλεπούδες», κατέρρευσαν οι «Reds» - Δείτε τα γκολ

Παναθηναϊκός: Βρέθηκε και άλλο κρούσμα κορωνοϊού