Basket League, Περιστέρι-Ιωνικός 86-70: Ζήτημα ανωτερότητας

Το Περιστέρι (8-5) επέβαλε τον ρυθμό του από τα πρώτα λεπτά του αγώνα με τον Ιωνικό (4-9), επικρατώντας εύκολα με σκορ 86-70

peristeriionikos
Από τη στιγμή που το Περιστέρι αποκλείστηκε από την επόμενη φάση του Basketball Champions League, πλέον στρέφεται αποκλειστικά στις εντός συνόρων υποχρεώσεις του, ξεπερνώντας εύκολα το εμπόδιο του Ιωνικού για τη 13η αγωνιστική της Basket League.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-c8wncc76lgvl-sf)

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης στο κλειστό της Τζον Κένεντι, εκεί όπου ο Βασίλης Τολιόπουλος ισοφάρισε σε 18-18 στο 7:02 ωστόσο το Περιστέρι έκανε σερί 6-0 με τους ΜακΛιν, Πέτεγουεϊ και προηγήθηκε με 24-18 στο 10'. Μάλιστα ο νεοαποκτηθείς Τζέιμς Γούνταρντ ανέβασε τη διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφια επίπεδα, σκοράροντας πίσω από τα 6μ.75 για το 29-18. Ακολούθως, τα δυο συνεχόμενα τρίποντα των Καράμπελα και Βασιλόπουλου έκαναν το 37-23 στο 13:48 ενώ το Περιστέρι πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ του 52-45 μετά από το νέο τρίποντο του Ζώη Καράμπελα.

Η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη είχε επιβάλλει τον ρυθμό της, διατηρώντας σταθερά διψήφια διαφορά με τους ΜακΛιν και Τζόουνς (64-54, 25:22) ενώ ο Γιάννης Μπουρούσης σκόραρε για το 71-59 στο 30'. Το Περιστέρι άρχισε την τέταρτη περίοδο με επιμέρους σκορ 7-2, ανεβάζοντας τη διαφορά στο +17 (78-61) στο 32:58! Ο Ιωνικός μπλόκαρε επιθετικά, το Περιστέρι εκμεταλλεύτηκε τις κακές επιλογές και την αστοχία των φιλοξενούμενων ενώ ο Τζόουνς ευστόχησε σε τρίποντο για το 82-68 στα 2:08 για το φινάλε. Εν τέλει το Περιστέρι έφτασε στη νίκη με το υπέρ του 86-70.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Το Περιστέρι σούταρε με 68% στο δίποντο, υποχρεώνοντας τον Ιωνικό σε 21 λάθη

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Τρε ΜακΛιν τελείωσε τον αγώνα με 19 πόντους, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα και 8 κερδισμένα φάουλ..

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Μάρβιν Τζόουνς μέτρησε 10 πόντους, 8 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 3 λάθη και 1 κλέψιμο σε 27:11.

ΣΗΜΕΙΟ ΚΛΕΙΔΙ: Η απόδοση του Περιστερίου στα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Ο Ιωνικός τα 21 λάθη, το Περιστέρι τίποτα.

Τα δεκάλεπτα: 24-18, 52-45, 71-59, 86-70.

ΑΕΚ: Εκτός αποστολής με ΟΦΗ Λιβάγια και Ινσούα