Euroleague, Ζαλγκίρις-Ολυμπιακός 81-79: «Αυτοκτόνησε» ενώ κρατούσε τη νίκη

Ο Ολυμπιακός έχασε δικό του ματς αν και βρέθηκε στο +7 τρία λεπτά πριν τη λήξη κι η Ζαλγκίρις επικράτησε με 81-79 για την 21η αγωνιστική της Euroleague

sloukaskaounas
Ο Ολυμπιακός ήταν έτοιμος να πανηγυρίσει μία σπουδαία νίκη στο Κάουνας, βρέθηκε μπροστά με 72-79 στο 37', αλλά σταμάτησε να παίζει και η Ζαλκγίρις επικράτησε με απίθανο τρόπο 81-79.

Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα δε λειτουργούσαν καλά στην επίθεσή του ενώ παράλληλα έδωσαν το δικαίωμα στους Λιθουανούς με συνεχόμενα τρίποντα να προηγηθούν 10-3 (5'). Ο Σλούκας ασχολήθηκε στα πρώτα λεπτά περισσότερο με την εκτέλεση παρά με τη δημιουργία κι έτσι μείωσε ο Ολυμπιακός σε 13-12 (7') με τον Χάρισον να βοηθά αρκετά. Στη συνέχεια ο Γιοκουμπάιτις άλλαξε το ρυθμό και τα δεδομένα αφού με πέντε δικούς του πόντους μετέτρεψε το σκορ σε 24-17 (9').

Η Ζαλγκίρις είχε βρει μπόσικη την άμυνα των «ερυθρόλευκων» και σκόραρε όποτε και όπως ήθελε με τον Χέις να κάνει το 33-25 (12'). Ένα καλό αμυντικό δίλεπτο ήταν αρκετό για να μειώσει ο Ολυμπιακός με τους Σπανούλη και Σλούκα να προσφέρουν ασίστ σε Βεζένκοβ και Ζαν Σαρλ (36-33, 15'). Οι Πειραιώτες με Σπανούλη, ΜακΚίσικ και τρία φόργουορντ στο παρκέ άλλαζαν όλα τα σκριν, βρήκαν ρυθμό και ο αρχηγός τους με τρίποντο έκανε το 38-41 (18').

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-c8py3nsb9ijl-sf)

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-c8pxwq5a5n4x-sf)

Στην τρίτη περίοδο οι δύο ομάδες έφταναν στο αντίπαλο καλάθι έχοντας συγκεκριμένους πρωταγωνιστές. Ο Λοβέρν παρά τα τρία προσωπικά φάουλ «πλήγωσε» τον Ολυμπιακό και από την άλλη τον μιμήθηκε ο Πρίντεζης (54-52, 25'). Ο Γάλλος όμως έκανε ό,τι ήθελε όμως και στα επόμενα λεπτά και με δικά τους καλάθια έβαλε τη Ζαλγκίρις στο +7 (61-54, 28').

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-c8pxsktui9i1-sf)

Η ομάδα του Μπαρτζώκα μπήκε συγκεντρωμένη στην άμυνα ενώ στην επίθεση Πρίντεζης και ΜακΚϊσικ ισοφάρισαν στους 67 πόντους (34'). Το σχήμα με τους τρεις φόργουορντ επέστρεψε δυσκολεύοντας την επίθεση των Λιθουανών και στην άλλη πλευρά με 2/2 τρίποντα του Σπανούλη και 1/1 του Πρίντεζη έγινε το 72-79 (37'). Στο επόμενο διάστημα ο Ολυμπιακός σταμάτησε να παίζει, η Ζαλγκίρις ισοφάρισε και στο τέλος ο Ουόκαπ έκλεψε τη μπάλα από τον Σλούκα και σκόραρε προλαβαίνοντας το χρονόμετρο.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-c8py7towtzpl-sf)

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Ζαλγκίρις σούταρε με 63.6%, πήρε 10 περισσότερα ριμπάουντ και εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια των αντιπάλων της.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Λοβέρν τελείωσε με 21 πόντους, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 3 λάθη.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Εκτός αγώνα ο Έλις, δε βοήθησε καθόλου.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Μιλάκνις πρόσφερε 11 πόντους με 3/5 τρίποντα.

ΣΗΜΕΙΟ ΚΛΕΙΔΙ: Με το σκορ στο 72-79, ο ΜακΚίσικ αστόχησε ανενόχλητος σε lay up και στην άλλη πλευρά ο Λοβέρν σκόραρε εύκολα. Αντί να γίνει το +9 έγινε το +5.

Με το σκορ ισόπαλο στους 79 πόντους ο Ουόκαπ έκλεψε τη μπάλα από τον Σλούκα και σκόραρε προλαβαίνοντας το χρονόμετρο.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Ζαλγκίρις την κακή περιφερειακή άμυνα. Ο Ολυμπιακός τον ανόητο τρόπο που έπαιξε στο τελευταίο τρίλεπτο.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Το κλέψιμο και το καλάθι του Ουόκαπ.

Τα δεκάλεπτα: 26-20, 45-44, 63-60, 81-79

Ανοίγει η πλατφόρμα εμβολιασμού για τους 80ρηδες - Ποιοι παίρνουν μετά σειρά να σηκώσουν τα μανίκια

Ανατροπή: Ποιες μάσκες λένε τώρα ότι πρέπει να αποφεύγονται λόγω της μετάλλαξης

In memoriam: Δύο χρόνια χωρίς τον Θέμο