Euroleague, Παναθηναϊκός-Βιλερμπάν 88-71: Επέστρεψε στον παλιό καλό του εαυτό

Με τον Νεμάνια Νέντοβιτς να «οργιάζει» με 33 πόντους και τον Γιώργο Παπαγιάννη να πραγματοποιεί την καλύτερή του εμφάνιση στην  EuroLeague με 18 πόντους και 8 ριμπάουντ, ο Παναθηναϊκός επικράτησε της Βιλερμπάν με 88-71 στο κλειστό του ΟΑΚΑ και επέστρεψε στις νίκες ύστερα από τρεις σερί ήττες

vilerbain
Ο Παναθηναϊκός είχε ανάγκη αυτή τη νίκη. Τη νίκη, αλλά κυρίως την εμφάνιση!

Ύστερα από πολύ καιρό οι «πράσινοι» στάθηκαν αντάξιοι των προσδοκιών και πραγματοποίησαν μια άκρως πειστική εμφάνιση κόντρα στη Βιλερμπάν, ακόμη και αν απουσίαζε ο Ιωάννης Παπαπέτρου.

Θα μπορούσε να πει κάποιος ότι το ξεκίνημα του ματς θύμησε την τρίποντη «ραψωδία» της Βιλερμπάν, όπως και στο παιχνίδι του α' γύρου στη Λιόν. Στο 4' η γαλλική ομάδα είχε πάρει διαφορά οκτώ πόντων (7-15) με 3/5 σουτ έξω από τα 6.75 μέτρα. Παρά το γεγονός ότι η εικόνα του αγώνα έμοιαζε... αρνητική για τους «πράσινους», στη συνέχεια ήρθαν τα πάνω-κάτω. Το τάιμ άουτ του Χαραλαμπίδη «ξύπνησε» τους γηπεδούχους από τον... λήθαργο και φρόντισαν να αλλάξουν άρδην την εικόνα του αγώνα.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-c8i9uc89ritl-sf)

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-c8ia0zm8v86x-sf)

Με όπλο την επιθετική άμυνα, τον επιθετικό οίστρο του Νεμάνια Νέντοβιτς και τα συνεχόμενα pick n roll στην πλάτη του Φαλ, ο Παναθηναϊκός κράτησε χωρίς καλάθι την Βιλερμπάν για τέσσερα λεπτά και με ένα επιμέρους 18-2 (!) μετέτρεψε το -8 σε... δικό του +8 (25-17) λίγο πριν από το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Ο Νέντοβιτς είχε πετύχει μέχρι εκείνο το σημείο 13 πόντους έχοντας 2/3 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 6/6 βολές, 4 ριμπάουντ και 4 ασίστ, όντας ο παίκτης-ορχήστρα του «τριφυλλιού» μέχρι εκείνο το χρονικό διάστημα.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-c8iapfpddhup-sf)

Η διαφορά παρέμεινε στα ίδια επίπεδα και μέχρι τις αρχές της δεύτερης περιόδου (28-21 στο 11' και 30-23 στο 12') αλλά στη συνέχεια ο Νόρις Κόουλ με ατομικές ενέργειες και ο Μουσταφά Φαλ με δεύτερες προσπάθειες (κυρίως με φόλοου από άστοχα σουτ) βοήθησαν την Βιλερμπάν να επιστρέψει στο παιχνίδι (32-30 στο 15') και παρά το νέο +6 του Παναθηναϊκού (36-30 στο 16') να φέρει το ματς στα ίσια (36-36) και ουσιαστικά να ξεκινήσει πάλι από την αρχή. Τοι πρωτο μισό έκλεισε με τους «πράσινους» στο +3 (45-42) έχοντας 14/21 δίποντα, 3/10 τρίποντα, 8/9 βολές) και... διπλάσιες ασίστ (13-6).

Αντίστοιχα η Βιλερμπάν μέτρησε στην ίδια χρονική περίοδο 14/27 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 2/4 βολές, ενώ και οι δύο ομάδες είχαν από 6 επιθετικά ριμπάουντ. Για τον Παναθηναϊκό ο Νέντοβιτς μετρούσε 18 πόντους με 3/4 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 6/6 βολές, 5 ασίστ και 4 ριμπάουντ, ενώ ο Παπαγιάννης είχε 10 πόντους με 5 καρφώματα! Για την γαλλική ομάδα, ο Νόρις Κόουλ την οδηγούσε στο σκοράρισμα (13π., 4/6δίπ., 1/3τρ., 2/2β.) με τον Φαλ να έχει 8 πόντους, 7 ριμπάουντ και 3 ασίστ!

Στην τρίτη περίοδο ο Παναθηναϊκός δυνάμωσε εκ νέου στην άμυνα, ενώ ο Νεμάνια Νέντοβιτς συνέχισε να είναι απολαυστικός και να πυροβολεί κατά... ριπάς το καλάθι της Βιλερμπάν! Ο Σέρβος ήταν πραγματική... απόλαυση, με τον Γιώργο Παπαγιάννη να ορθώνει τα... καλά το ανάστημά του και στις δύο πλευρές του παρκέ. Μετά το 50-48 οι «πράσινοι» άρχισαν να επιβάλουν τον ρυθμό τους και να «χτίζουν» αργά, αλλά σταθερά, διαφορά στο σκορ. Η μεγαλύτερη τιμή της ήταν το +10 (70-60) με τη λήξη του 3ου δεκαλέπτου ενώ ο Νέντοβιτς μετρούσε έως εκείνο το σημείο 33 πόντους! Ο δείκτης του σκορ έφτασε για πρώτη φορά και στο +16 (81-65) πέντε λεπτέ πριν από το τέλος, με αποτέλεσμα ο Παναθηναϊκός να πάρει το momentum και να αποκτήσει σαφέστατο προβάδισμα νίκης, το οποίος και διατήρησε έως και το τέλος του αγώνα.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Ο Παναθηναϊκός στηρίχθηκε στην πολύ καλή του άμυνα στο δεύτερο ημίχρονο, ίοταν και δέχθηκε 29 πόντους αλλά και στις στοχευμένες επιλογές στην επίθεση με 24/38 δίποντα, εκ των οποίων τα περισσότερα με καρφώματα και ύστερα από pick n roll.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ: Οι Νεμάνια Νέντοβιτς (33π., 5/10τρ.) και Γιώργος Παπαγιάννης (18π., 8ριμπ., 3ταπ.) ήταν «όλα τα λεφτά» για τον Παναθηναϊκό.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: «Γεμάτο» ματς από τον μαχητικό Ντίνο Μήτογλου (11π., 9ριμπ.)

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Φρίμαν, Καουντί και ο άτυχος Λακόμπ (στο διάστημα που αγωνίστηκε) δεν ήταν παραγωγικοί για την Βιλερμπάν.

ΣΗΜΕΙΟ – ΚΛΕΙΔΙ: Το τρίτο δεκάλεπτο και δη το δεύτερο μισό της τρίτης περιόδου, όταν ο Παναθηναϊκός έστειλε την διαφορά στους 10 πόντους, χάρη στην πολύ καλή του άμυνα.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Η φοβερή έμπνευση του Σέλβιν Μακ να «σερβίρει» alley oop κάρφωμα στον Άαρον Ουάιτ ύστερα από επεναφορά! Όπως και έγινε. Ο Αμερικανός ρόλαρε εκπληκτικά στο καλάθι της Βιλερμπάν και εκμεταλλεύτηκε την ασίστ του συμπαίκτη του.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Ο Παναθηναϊκός μόνο τα 13 λάθη του. Η Βιλερμπάν τα 5/20 τρίποντα (αν και ξεκίνησε με 3/5 όπερ και σημαίνει είχε 2/15 στο υπόλοιπο ματς).

Τα δεκάλεπτα: 25-21, 45-42, 70-60, 88-71

Ολυμπιακός: Η Σπόρτινγκ Χιχόν ζήτησε δανεικό τον Κάιπερς

«Ντόπες» από τους οπαδούς της Παρί ενόψει του τελικού Σούπερ Καπ με την Μαρσέιγ

Χιμένεθ σε παίκτες: «Είχα τρία αριστερά μπακ και τώρα έχω ένα, θα χρειαστείτε όλοι»