Basket League, Κολοσσός-ΠΑΟΚ 84-85: Ο Τέρνερ το πήρε με buzzer

Ο ΠΑΟΚ πήρε μία απίστευτη νίκη στη Ρόδο, απέναντι στον Κολοσσό, χάρη στο buzzer beater τρίποντο του Τέρνερ - Η πρώτη εκτός έδρας επικράτηση του ΠΑΟΚ μετά από 21 μήνες στην Basket League

paokkolossos
Άργησε 21 μήνες. Αλλά ήρθε. Στο τελευταίο δευτερόλεπτο! Ο ΠΑΟΚ έφυγε νικητής από τη Ρόδο, με αντίπαλο τον Κολοσσό.

Και ας προηγήθηκε, στο πρώτο ημίχρονο, με διαφορά 17 πόντων. Στο τέλος χρειάστηκε ένα μεγάλο σουτ του Ελστον Τέρνερ στη λήξη του αγώνα, προκειμένου ο ΠΑΟΚ (12/18 τρίποντα) να πάρει το πρώτο «διπλό» μετά από τον Μάρτιο του 2019!

Στην επιστροφή του Άρη Λυκογιάννη στο «σμαραγδένιο νησί» ως αντίπαλος. Και παρά το μεγάλο παιχνίδι του Κερέμ Καντέρ (24π., 6 ριμπ.) και του Μιχάιλο Άντριτς (21π., 6 ριμπ., 3 ασίστ).

Πλέον, ο ΠΑΟΚ ανέβηκε στο 3-5, ενώ ο Κολοσσός υποχώρησε στο 2-6.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-c7wwmriyc5rd-sf)

Το ματς

Ο ΠΑΟΚ πήρε μεγάλη διαφορά στο πρώτο ημίχρονο, εκμεταλλευόμενος το 0/11 στα τρίποντα των γηπεδούχων, μετά από 12 αγωνιστικά λεπτά.

Συνολικά 4 φορές το... χάσμα έφτασε στους 17 πόντους, υπέρ της ομάδας του Άρη Λυκογιάννη. Με το ημίχρονο να κλείνει στο +12 (49-37).

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν μία άλλη ιστορία. Ο Καντέρ συνέχιζε να σκοράρει, όπως στο πρώτο ημίχρονο, μόνο που τώρα είχε και βοήθεια: Άντριτς, Άρτις και Γκόινς άρχισαν να φορτώνουν το καλάθι του ΠΑΟΚ.

Στο φινάλε το 3ου δεκαλεπτο και μετά από ένα... παιδικό λάθος του Ζάρα στην επαναφορά, ο Γκρίφιν έφερε το ματς στο +9 για τους φιλοξενούμενους (63-54).

Ο Κολοσσός επέμεινε. Και με τα τρίποντα του Άντριτς κατάφερε να περάσει μπροστά στο σκορ στο 36' (75-74).

Και από εκείνο το σημείο, το προβάδισμα άλλαξε χέρια πολλές φορές. Ο Κολοσσός έφτασε μέχρι το +6 (82-76), όμως δύο τρίποντα από τους Μπιτς και Τέρνερ.

Στα τελευταία δευτερόλεπτα, με το σκορ στο 82-82, ο Κολοσσός είχε 2/4 βολές (Καντέρ 1/2, Γκόινς 1/2), ενώ ο ΠΑΟΚ είχε μία επιπόλαιη επίθεση με τον Μήτρου-Λονγκ.

Τον τελευταίο λόγο είχε ο Τέρνερ. Με 6 δεύτερα στο ρολόι, ευστόχησε σε τρίποντο!

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Ο ΠΑΟΚ είχε 66% στα τρίποντα (12/18), μοίρασε 17 ασίστ με 16 λάθη.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Μπιτς στην αρχή και ο Τέρνερ στο τέλος του αγώνα.

ΑΦΑΝΕΙΣ ΗΡΩΕΣ: Ο Κονατέ από τον πάγκο είχε 10 πόντους και 6 ριμπάουντ, ενώ ο Μήτρου-Λογνκ πρόσθεσε 11 πόντους, 5 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

ΠΕΡΑΣΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΑΝ: Ο Χάνανς αγωνίστηκε για 4 λεπτά και ήταν όλα... μηδέν!

ΣΗΜΕΙΟ – ΚΛΕΙΔΙ: Τα δύο απανωτά τρίποντα από Μπιτς και Τέρνερ που έφεραν το ματς στο... Χ (82-82).

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Φυσικά το buzzer του Τέρνερ που έδωσε τη νίκη στον ΠΑΟΚ!

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Ο ΠΑΟΚ την απώλεια της διαφοράς των 17 πόντων και τα πολλά χαμένα επιθετικά ριμπάουντ. Ο Κολοσσός τις χαμένες βολές (27/36) και την κακή άμυνα όταν βρέθηκε στο +6.

Τα δεκάλεπτα: 13-21, 35-49, 62-69, 84-85.

Παναθηναϊκός: Εκτός ο Αγιούμπ από το ντέρμπι της Τούμπας

Ζλάταν: «Οταν έγινα 30 άρχισα να γίνομαι καλύτερος»

Ο Ποκουσέφσκι συνεχίζει ακάθεκτος: Το double double κόντρα στους Μπουλς!