Basket League, Ηρακλής - Περιστέρι 71-75: Θέλημα Στίβεν Γκρέι

Το Περιστέρι (4-1), χάρη στα μεγάλα σουτ του Στίβεν Γκρέι πήρε τη νίκη, στην παράταση, κόντρα στον Ηρακλή (3-2) , για την 5η αγωνιστική της Basket League

hercules_peristeri
Ο Στίβεν Γκρέι δεν το κάνει για πρώτη φορά. Πιθανότητα ούτε για τελευταία. Η επικράτηση του Περιστερίου, στην παράταση, επί του Ηρακλή, πέρασε από τα χέρια του.

Δύο τεράστια τρίποντα στο τελευταίο λεπτό του έξτρα πενταλέπτου έκριναν τον τελικό νικητή.

Απόλυτη ισορροπία! Από την αρχή, μέχρι τέλος.Ακόμη και αν ο Ηρακλής κατάφερε να ξεφύγει με εννιά πόντους στην αρχή του αγώνα (18-9), το Περιστέρι κατάφερε να μαζέψει αμέσως της διαφορά (18-15).

Μάλιστα, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να προσπεράσουν στο σκορ στο φινάλε της δεύτερης περιόδου με 279-27 και 33-31.

Η τρίτη περίοδος άνηκε στον Ηρακλή. Μετά από σειρά ισοπαλιών, ο «Γηραιός» κατάφερε να ξεφύγει, αρχικά με διαφορά 4 πόντων (51-47) και στη συνέχεια – στο φινάλε του δεκάλεπτου – με 6 πόντους (53-47).

Το τελευταίο δεκάλεπτο, παρά το χαμηλό σκορ ήταν... θρίλερ. Ο Ηρακλής ήταν μπροστά στο σκορ συνέχεια, έπαιρνε μία διαφορά μέχρι 5 πόντους, αλλά το Περιστέρι έβρισκε συνεχώς τις λύσεις να μειώνει.

Το φινάλε ήταν συγκλονιστικό. Ο Γκρέι με δύο τρίποντα έφερε μία νέα ισοπαλία. Ο Καββαδάς αστόχησε, το ίδιο και ο Αθηναίου στην τελευταία επίθεση. Παράταση!

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Είχε λύσεις, ευστοχία και ψυχραιμία στην παράταση. Και τον επιθετικό οίστρο του Γκρέι.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Στίβεν Γκρέι! Δεν είναι μόνο οι 25 πόντοι του (6/11 τριπ.), αλλά και το χρονικό σημείο που πήρε και ευστόχησε στα σουτ.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Τζόουνς έκανε τη... βρώμικη δουλειά με 15 ριμπάουντ και άμυνα στα κρισιμα.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Τσίλντρες με 3 πόντους σε 14:56.

ΣΗΜΕΙΟ – ΚΛΕΙΔΙ: Τα δύο κολλητά τρίποντά του Γκρέι. Το πρώτο έφερε το Περιστέρι στο +6 (71-65) και το δεύτερο ουσιαστικά έκρινε το ματς (74-67, με 31'' στο ρολόι).

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Το αυτοκαλάθι του Περιστερίου, στο φινάλε της 2ης περιόδου για το 33-33.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Ο Ηρακλής τις χαμένες βολές. Το Περιστέρι τη δημιουργία (μολις 10 ασιστ), αλλά και στην αστοχία στα τρίποντα.

Τα δεκάλεπτα: 18-15, 33-33, 53-47, 60-60 (κ.α.), 71-75 (παρ,)

Κλαούντια Ρομάνι - Φερνάντα Κολόμπο: Φόρεσαν τη στολή του διαιτητή!

Βιεϊρίνια: «Άξιζε την ευκαιρία ο Γκαρσία, με τον Φερέιρα ήμουν πάντα καθαρός απέναντι του»

Εθνική Ανδρών μπάσκετ: Κλήθηκαν Ρογκαβόπουλος και Κακλαμανάκης