Basket League, Λαύριο - Ιωνικός 81-91: Πανηγύρισαν για πρώτη φορά

Ο Ιωνικός (1-4) νίκησε το Λαύριο (0-3) και γεύτηκε τη χαρά για πρώτη φορά φέτος στην Basket League

laurio_ionikos
Ο Ιωνικός πήρε την πρώτη του νίκη αφού επικράτησε εκτός έδρας του Λαυρίου με 81-91. Το ντεμπούτο του Βαγγέλη Αγγέλου στον πάγκο της ομάδας της Νίκαιας στέφθηκε με επιτυχία έχοντας για κορυφαίους τους Χουγκάζ 18π.) και Σμιθ (18π.)

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν εντυπωσιακά το παιχνίδι. Η άριστη λειτουργία της επίθεσης έφερε μαζί και πολύ υψηλά ποσοστά με αποτέλεσμα το Λαύριο να έχει 3/3 τρίποντα κι ο Ιωνικός 3/4. Από την μία πλευρά ο Κάρτερ κι από την άλλη ο Πρίτζετ πρωταγωνιστούσαν κι οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν μπροστά με 22-27 στο τέλος της περιόδου.

Οι Νικαιώτες παρέμειναν μπροστά στο σκορ (26-33), ωστόσο οι παίκτες του Σερέλη αντέδρασαν, βελτίωσαν την άμυνά τους και μείωσαν σε 31-33 (15'). Ο Χουγκάζ με διαδοχικούς πόντους φρόντισε όμως να μη χάσει το προβάδισμα η ομάδα του (33-41, 18').

Ντιαλό και Άλστον βοήθησαν νωρίς στο τρίτο δεκάλεπτο τους γηπεδούχους να ισοφαρίσουν σε 51-51 (24'). Χόλογουελ και Ζάισλοφτ πήραν την κατάσταση στα χέρια τους για λογαριασμό της ομάδας του Αγγέλου και έκαναν το 54-61 (29').

Στην τελευταία περίοδο όποτε ο Ιωνικός έκανε προσπάθεια να ξεφύγει το Λαύριο έβρισκε τρίποντο και έμενε κοντά στο σκορ (69-70, 36'). Ο Σμιθ όμως έβαλε ένα τέλος αφού με 5 δικούς του πόντους έκανε το 71-79 (37') και στη συνέχεια οι γηπεδούχοι δεν ξαναμπήκαν στην διεκδίκηση της νίκης.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Ο Ιωνικός έπαιξε λιγότερο κακή άμυνα σε σχέση με το Λαύριο. Οι νικητές τελείωσαν με 41 ριμπάουντ και 15 ασίστ.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Άνταμ Σμιθ πρόσφερε 18 πόντους, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα και 4 λάθη.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Δεν βοήθησαν Ντέιβις (1/6 σουτ) και Άλστον (1/5 σουτ)

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Πολύ καλός ο Νίκος Χουγκάζ ειδικά στο δεύτερο δεκάλεπτο. Ο Έλληνας φόργουορντ είχε 18 πόντους και 11 ριμπάουντ.

ΣΗΜΕΙΟ ΚΛΕΙΔΙ: Με το σκορ στο 71-76, ο Ανταμ Σμιθ βρήκε ένα εύστοχο τρίποντο υπό πίεση και έβαλε τις βάσεις για τη νίκη της ομάδας του.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Το Λαύριο τις 13/22 βολές. Ο Ιωνικός τους 16 πόντους που δέχτηκε από δικά του λάθη.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Το κάρφωμα του Πρίτζετ με το οποίο μετέτρεψε το σκορ σε 26-33.

Τα δεκάλεπτα: 22-27, 43-51. 58-63, 81-91

Κλαούντια Ρομάνι - Φερνάντα Κολόμπο: Φόρεσαν τη στολή του διαιτητή!

Βιεϊρίνια: «Άξιζε την ευκαιρία ο Γκαρσία, με τον Φερέιρα ήμουν πάντα καθαρός απέναντι του»

Εθνική Ανδρών μπάσκετ: Κλήθηκαν Ρογκαβόπουλος και Κακλαμανάκης