Euroleague, Ρεάλ Μαδρίτης – Μακάμπι 79-63: Ρολάρει και φτιάχνει σερί η «Βασίλισσα»

Η Ρεάλ (5-4) δεν συνάντησε την παραμικρή δυσκολία απέναντι στη Μακάμπι (3-6), επικρατώντας με 79-63 και φτάνοντας τις τέσσερις συνεχόμενες νίκες στην EuroLeague

real_macabi
Η ομάδα του Πάμπλο Λάσο έκανε… εκρηκτικό πρώτο δεκάλεπτο κόντρα στη Μακάμπι (29-18)  κι έφτασε στη νίκη έχοντας τέσσερις  παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων ενώ ο Φακούντο Καμπάτσο είχε 9 πόντους και 12 ασίστ στην ενδεχομένως προτελευταία εμφάνισή του με τη φανέλα της Ρεάλ πριν κάνει το υπερατλαντικό ταξίδι.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Η Ρεάλ βρήκε ρυθμό στην επίθεση στα πρώτα λεπτά του αγώνα με τη Μακάμπι στο WiZink, κλείνοντας το δεκάλεπτο στο 29-18 και σουτάροντας με 66.7% πίσω από τα 6μ.75 (6/9 τρίποντα). Ο Γκάμπριελ Ντεκ (10π.) κουβάλησε επιθετικά τη «Βασίλισσα» που μοίρασε 9 ασίστ σε αυτό το διάστημα κόντρα στη Μακάμπι που επέμεινε δίχως επιτυχία στο μακρινό σουτ (0/4 τρίπ.), έχοντας ως σημείο αναφοράς τον Άντε Ζίζιτς (6π., 5ριμπ.). Ακολούθως ο Τρέι Τόμπκινς διατήρησε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (33-23, 13:44)  για τη Ρεάλ Μαδρίτης που πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της  45-32. Η Μακάμπι προσπάθησε να αντιδράσει μετά την ανάπαυλα μειώνοντας σε 52-45 με τον Ζίζιτς όμως οι πρωτοβουλίες των Ταβάρες, Ράντολφ έκαναν το 62-50 στο τέλος της τρίτης περιόδου. Η Ρεάλ επέβαλε τον ρυθμό της και δεν απειλήθηκε σε κανένα σημείο του αγώνα από την ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου, φτάνοντας στη νίκη με 79-63.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Ρεάλ Μαδρίτης μοίρασε 21 ασίστ αντί μόλις 8 της Μακάμπι, υποχρεώνοντας την ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου σε 17 λάθη.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Η τριπλέτα των Ράντολφ (15π., 7ριμπ.), Καμπάτσο (9π., 12ασ.) και Ντεκ (16π.) ηγήθηκε της Ρεάλ στο WiZink Center.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Έντι Ταβάρες μέτρησε 10 πόντους και 8 ριμπάουντ.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Καλοϊάρο είχε 0/2 σουτ, 3 ριμπάουντ και 1 λάθος σε 24:32.

ΣΗΜΕΙΟ ΚΛΕΙΔΙ: Η Ρεάλ ξέφυγε από το πρώτο δεκάλεπτο και η Μακάμπι δεν μπόρεσε ποτέ να ακολουθήσει τον ρυθμό των γηπεδούχων.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ:  Η Μακάμπι τα 17 λάθη, η Ρεάλ τίποτα.

Τα δεκάλεπτα: 29-18,  45-32, 62-50, 79-63.