UEFA Nations League: Τρένο η Αλβανία, ανέβηκε κατηγορία - Δείτε τα γκολ

Φοβερή Αλβανία, καθάρισε τη Λευκορωσία στο φινάλε του ομίλου με 3-2 και ανέβηκε στη Β’ Κατηγορία του Nations League

Albania
Για το… τέλος φύλαγε το καλό η Αλβανία στον 4ο όμιλο της 3ης Κατηγορίας του Nations League.

Η ομάδα του Εντουάρντο Ρέγια, ήθελε μόνο νίκη στο τελευταίο ματς στα Τίρανα, για να πάρει εκείνη την πρόκριση και όχι η Λευκορωσία και το πέτυχε επικρατώντας με 3-2.

Οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι στο ματς, είχαν αποτελεσματικότητα και με πρωταγωνιστή τον Σοκόλ Τσικαλέσι που πέτυχε δύο τέρματα, πήρε την πρώτη θέση και συνάμα την άνοδο στη Β’ Κατηγορία του Nations League.

Ο επιθετικός της Κόνιασπορ, άνοιξε τον δρόμο προς τη νίκη στο 20 λεπτό, ενώ στο 27’ ήταν εύστοχος από το σημείο του πέναλτι για το 2-0.

Η απάντηση των φιλοξενούμενων ήρθε με τον Σκάβις στο 35’ που μείωσε σε 2-1, αλλά ο Μανάι πριν το φινάλε του ημιχρόνου έδωσε και πάλι προβάδισμα ασφαλείας στους Αλβανούς. Ο επιθετικός της Μπαρτσελόνα Β’ πάτησε περιοχή και με σουτ στην κίνηση τίναξε τα δίχτυα των Λευκορώσων, γράφοντας το 3-1.

Πάντως οι φιλοξενούμενοι που ήθελαν ακόμα και ισοπαλία, πίεσαν και στο 80’ μείωσαν εκ νέου, με τέρμα του Εμπόνγκ, αλλά οι Αλβανοί δεν λύγισαν και σφράγισαν μια σημαντική άνοδο στη διοργάνωση.

Αντίθετα το Καζακστάν ηττήθηκε με 2-1 από τη Λιθουνία, με τους Καζάκους να καλούνται να αγωνιστούν στα play out της 3ης κατηγορίας.