Serie A, Κάλιαρι - Σαμπντόρια 2-0: Πήραν ανάσα οι γηπεδούχοι - Δείτα τα γκολ

H Kάλιαρι επέστρεψε στις νίκες, επικράτησε 2-0 της Σαμπντόρια και πήρε βαθμολογική ανάσα στη Serie A

kaliari
Την τρίτη της νίκη στα τέσσερα τελευταία ματς πέτυχε η Κάλιαρι, η οποία επικράτησε εύκολα της Σαμπντόρια με 2-0 εντός έδρας. Ετσι, η ομάδα της Σαρδηνίας πήρε ανάσα κι έφτασε τους 10 βαθμούς, όσους έχουν και οι Γενοβέζοι. Βασικός ο Λυκογιάννης που είχε εξαιρετική παρουσία. Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά και μόλις στο 6ο λεπτό είχαν δοκάρι με τον Ζοάο Πέδρο. Οι ισορροπίες άλλαξαν στο 40' όταν ο Αουγκέλο ανέτρεψε τον Ναντέζ και αντίκρισε την κόκκινη κάρτα, με συνέπεια η Σαμπντόρια να παίξει με παίκτη λιγότερο.

Στο 48΄η Κάλιαρι άνοιξε το σκορ, όταν ο Πέδρο ανατράπηκε από τον Τονέλι και βρέθηκε στην άσπρη βούλα. Ετσι, ο Ζοάο Πέδρο νίκησε τον Αουντέρο και πέτυχε το 1-0. Στο 68' ο Ναντέζ πέτυχε το 2-0 και σφράγισε το τρίποντο.

Η Κάλιρια σημείωσε και τρίτο γκολ, ωστόσο έπειτα από αρκετά λεπτά αναμονής, ακυρώθηκε μιας και ο σκόρερ Ουνάς ήταν... ελάχιστα πιο μπροστά από την αντίπαλη άμυνα.