EuroCup, Τρέντο - Προμηθέας 78-51: Κατάρρευση στην Ιταλία και δεύτερη ήττα

Ο Προμηθέας γνώρισε βαριά ήττα στην Ιταλία από την Τρέντο που επικράτησε των Πατρινών με 78-51, αφήνοντας την ομάδα του Μάκη Γιατρά χωρίς νίκη στο EuroCup

loyntzis
Το καλεντάρι της 2ης αγωνιστικής στη regular season του EuroCup έστειλε τον Προμηθέα στην Ιταλία για τον αγώνα με την Τρέντο, εκεί όπου οι Πατρινοί... κατέρρευσαν μετά από την πρώτη περίοδο.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν ακόμα και με 31 πόντους (76-45, 37:51) απέναντι στον Προμηθέα που τελείωσε τον αγώνα με 3/21 τρίποντα και 19 λάθη!

Ο αγώνας

Ο Δημήτρης Αγραβάνης ηγήθηκε επιθετικά του Προμηθέα Πατρών στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης με την Τρέντο, σκοράροντας για το 4-12 στο 5:21 και φτάνοντας τους 6 πόντους σε αυτό το διάστημα. Εν συνεχεία ο Μιχάλης Λούντζης ανέβασε τη διαφορά στο +9 (7-16) για την ομάδα του Μάκη Γιατρά όμως οι Ιταλοί κράτησαν επαφή με το σκορ και μείωσαν σε 15-18 με το οποίο ολοκληρώθηκε το δεκάλεπτο.

Η δεύτερη περίοδος άρχισε με σερί 7-0 για την Τρέντο που προηγήθηκε με 22-18 πριν ο Λούντζης σκοράρει τους πρώτους πόντους του Προμηθέα έπειτα από σχεδόν 4 λεπτά. Οι Πατρινοί τα... έσπασαν πίσω από τα 6μ.75, αρχίζοντας τον αγώνα με 0/7 τρίποντα πριν ο Λούντζης διαμορφώσει το 23-25 στο 15:52! Παρ' όλα αυτά, οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν τα «νεκρά» διαστήματα των αντιπάλων τους και πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 36-29, κάνοντας επιμέρους σκορ 21-11.

Η Τρέντο επέβαλλε τον ρυθμό της και ο Λιουκ Μέι ανέβασε τη διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφια επίπεδα, κάνοντας το 39-29. Ο Προμηθέας μπλόκαρε επιθετικά και οι γηπεδούχοι συνέχιζαν να ανεβάζουν τη διαφορά. Ο Τζακόρεϊ Ουίλιαμς έκανε το 55-39 στο 30' ενώ ο Αντρέα Μεζανότε σκόραρε για το 59-39! Η Τρέντο συνέχισε με το... γκάζι πατημένο και ο Λούκα Κόντι εκτόξευσε τη διαφορά στο +31, κάνοντας το 76-45 στα 2:09 για το φινάλε.

Εν τέλει η Τρέντο επικράτησε με 78-51, ανέβηκε στο 2-0 κι έριξε τον Προμηθέα στο 0-2.

Τα δεκάλεπτα: 15-18, 36-29, 55-39, 78-51.