Roland Garros, Κουέβας-Τσιτσιπάς 0-3: Με οσκαρική εμφάνιση στους «32» ο Στέφανος

Σε ρυθμό προπόνησης ο Στέφανος Τσιτσιπάς επικράτησε με 6-1, 6-4, 6-2 του Πάμπλο Κουέβας και είναι στους "32" στο Roland Garros

tsitsipas34
Στον 3ο γύρο του Roland Garros θα παίξει για 2η συνεχόμενη χρονιά ο Στέφανος Τσιτσιπάς.

Ο Έλληνας τενίστας που είναι στο Νο6 του κόσμου μετά από το "μάθημα" στο 1ο παιχνίδι του στο Παρίσι επικράτησε στον 2ο γύρο με 6-1, 6-4, 6-2 του Ουρουγουανού Πάμπλο Κουέβας (Νο60) και είναι στους "32" στο Παρίσι.

Αυτό ήταν το 30ο παιχνίδι του Στέφανου Τσιτσιπά σε Grand Slam και η νίκη του η 6η στο Roland Garros (ισοφάρισε το 6-3 του Australian Open).

Ιδανικό ξεκίνημα!

Στο 1ο σετ ο Στέφανος Τσιτσιπάς με μπρέικ θα φτάσει στο 2-0.

Με 2ο μπρέικ θα κάνει στο 4-0 και θα κλείσει το σετ στο 6-1 σε 23'. Οι πόντοι είναι 25-9 και τα αβίαστα λάθη είναι 4-8.

Σταθερά καλός!

Ο Έλληνας τενίστας θα ξεκινήσει με μπρέικ (1-0) στο 2ο σετ και θα φτάσει στο 2-0 σε 29 λεπτά αγώνα! Ο Πάμπλο Κουέβας θα μειώσει σε 3-2 και με μπρέικ θα ισοφαρίσει σε 3-3.

Μετά από 3 χαμένες ευκαιρίες θα φτάσει σε μπρέικ στο 7ο γκέιμ (4-3) και εύκολα στο 5-3. Στο 9ο γκέιμ ο Κουέβας θα σβήσει 4 ματς πόιντ για να μειώσει σε 5-4 και θα κλείσει το σετ στο σερβίς του (6-4) συνολικά σε 1.01'.

Απλά ασταμάτητος!

Μπρέικ και στο 1ο γκέιμ του 3ου σετ για τον Στέφανο Τσιτσιπά και νέο μπρέικ για το 3-0! Ο Κουέβας θα μειώσει σε 4-1 αλλά ο Τσιτσιπάς θα φτάσει στο 5-1 με το σερβίς του.

Τελικά θα κλείσει το σετ στο 6-2 και θα επικρατήσει με 3-0 σετ.

Ηχηρό μήνυμα από τους Λέικερς: Σάρωσαν τους Χιτ στον πρώτο τελικό του ΝΒΑ

Ολυμπιακός: Ο Καφού στη Νότιγχαμ, ο Τιάγκο Σίλβα στον Πειραιά

Champions League, ΠΑΟΚ-Κράσνονταρ 1-2 - Το όνειρο έγινε και πάλι εφιάλτης - Δείτε τα γκολ