Εκθρόνισαν τους Ράπτορς οι Σέλτικς

Με όπλο τη φοβερή τους άμυνα, οι Σέλτικς πήραν τον «τελικό» με τους Ράπτορς και με 4-3 πέρασαν στους τελικούς της Ανατολής όπου θα παίξουν με το Μαϊάμι.

065406
Μετά από ένα πολύ σκληρό παιχνίδι, που κρίθηκε στις λεπτομέρειες, οι Σέλτικς επικράτησαν στο Game 7 των Ράπτορς με 92-87 και προκρίθηκαν στους τελικούς της Ανατολής, όπου τους περιμένουν οι Χιτ σε μια σειρά που θα αρχίσει την Τρίτη.

Η άμυνα της ομάδας της Βοστώνης, που οδήγησε σε 18 λάθη τους πρωταθλητές (6 στην τελευταία περίοδο) και μέτρησε 12 κλεψίματα, έκανε τη διαφορά. Ο Τζέισον Τέιτουμ ήταν ο κορυφαίος του παρκέ με 29 πόντους (9/23 σουτ), 12 ριμπάουντ και 7 ασίστ, ο Τζέιλεν Μπράουν ακολούθησε με 21 πόντους (10/17 σουτ), 8 ριμπάουντ και 4 κλεψίματα, ενώ κομβικός ήταν ο Μάρκους Σμαρτ με 16 πόντους, 6 ασίστ, 3 κλεψίματα και 1 τάπα. Από το Τορόντο, που εκθρονίζεται, ο Φρεντ ΒανΒλίτ είχε 20 πόντους (8/20 σουτ) και ο Κάιλ Λάουρι 16 (5/15 σουτ).

Ο αγώνας είχε πολλές διακυμάνσεις, με τους Σέλτικς να ξεκινούν εντυπωσιακά, 7-19, αλλά τους Ράπτορς να αντιδρούν και να φτάνουν στη δεύτερη περίοδο στο +7 (40-33). Η ομάδα του Μπραντ Στίβενς ανέτρεψε ξανά την κατάσταση και στο τρίτο δωδεκάλεπτο έφτασε στους εννιά, 51-60, όμως με τρίποντο του Λάουρι οι πρωταθλητές προηγήθηκαν ξανά, 64-63. Με 4:51 να απομένουν οι τυπικά φιλοξενούμενοι ξέφυγαν με δέκα, 78-88. Ο Λάουρι με προσωπικούς πόντους έφερε το ματς στο καλάθι (87-89), αλλά αποβλήθηκε με έκτο φάουλ και οι Σέλτικς με μια άμυνα του Μάρκους Σμαρτ και ένα επιθετικό ριμπάουντ του Τέιτουμ αγκάλιασαν τη νίκη (87-90). Ο ΒανΒλίτ επιχείρησε ένα τρίποντο-προσευχή που δεν βρήκε καν στεφάνη για την ισοφάριση και ο Γουόκερ με 2/2 βολές στα 7,9’’ πριν το τέλος «καθάρισε» το ματς.

Δωδεκάλεπτα: 27-26, 46-50, 71-72, 87-92

Boston Celtics vs Toronto Raptors Full GAME 7 Highlights | September 11 | NBA Playoffs

Πηγή: Sport FM