Βόλεϊ Λιγκ: Ο απίθανος Φοίνικας έβαλε σε… καραντίνα τον Ολυμπιακό

Στο πρώτο ματς της βόλεϊ λιγκ στην εποχή του κορωνοϊού, ο Φοίνικας Σύρου που έπαιζε χωρίς δύο ξένους του επικράτησε με 3-2 του Ολυμπιακού στον πρώτο ημιτελικό κι απέχει μία νίκη από την πρόκριση του στον τελικό

fothnikas
Σ’ ένα ματς που δεν μπορεί να γίνει σοβαρή κριτική καθώς ήταν το πρώτο και των δύο ομάδων μετά από 3 μήνες και 20 ημέρες η αλήθεια είναι ότι το θέαμα ήταν καλύτερο απ’ ότι περιμέναμε και ειδικά από τον Φοίνικα που έπαιζε χωρίς Γκονζάλες, Στοϊλοβιτς με τους παίκτες του Ορφανού να παίζουν πάνω από τα όρια τους.

Χωρίς διάθεση να αδικήσουμε κανέναν, πρέπει να γίνει ειδική μνεία για τους Κωστόπουλου, Μήλη που ξαφνικά έγιναν βασικοί και ήταν πραγματικά καταπληκτικοί. με τον Ολυμπιακό να βγάζει αντίδραση μετά το 0-1, να έχει διπλή ευκαιρία να τελειώσει το ματς στο 24-22 του δ’ σετ, αλλά να πληρώνει ακριβά τα λάθη του και να μπλέκει σε μπελάδες.

Κι όλα αυτά ενώ είναι η μοναδική ομάδα που παίζει κομπλέ, που έχει την ευχέρεια αλλαγών και είχε ξεκινήσει να δουλεύει πιο νωρίς από τους υπόλοιπους ωστόσο σήμερα φάνηκε να έχει μείνει στην προ-κορωνοϊού εποχή.

Ο Φοίνικας στο πρώτο σετ ήταν εξαιρετικός καθώς το σερβίς του Ολυμπιακού δεν του δημιούργησε προβλήματα κι ο Μπουτσούλιεβιτς έπαιζε όπως ήθελε με τον Μήλη να του δίνει την εύκολη αλλαγή (5/11) ενώ και οι Στερν, Κωστόπουλος ήταν σούπερ (6/13). Την ίδια ώρα ο Φίνγκερ είχε 1/7, ο Κουμεντάκης 2/6 και ο μόνος που έδινε λύσεις ήταν ο Βουλκίδης με τον Ολυμπιακό να κυνηγά στο σκορ (4-7, 5-9) πλησιάζοντας 11-12 (μπλοκ Βουλκίδη), αλλά γρήγορα το σκορ έγινε 11-15. Οι ερυθρόλευκοι στο 15-17 με κερδισμένο τσάλεντζ μπόρεσαν να ισοφαρίσουν 17-17 (άσος Φίνγκερ, κόντρα Χουσάι), αλλά ο Φοίνικας με τον Μήλη έφτασε πάλι στο +4 (18-22) και πήρε το σετ 22-25.

Στο β’ σετ ο Ολυμπιακός πήρε το πρώτο προβάδισμα στο 4-3, έφτασε στο +2 με άσο Κουμεντάκη (6-4) με τον Φοίνικα να είναι μέσα στο ματς μέχρι το 13-13 όταν και ξαναπήγε στο σερβίς  Ράφα. Ο Θρακιώτης μετά τα δύο εύκολα λάθη του Στερν βρήκε ρυθμό και άφησε τη θέση του όταν το σκορ πήγε στο 20-13. Το σετ έμοιαζε τελειωμένο, αλλά συνεχόμενα λάθη Χουσάι και Φίνγκερ έφεραν το 21-19 και με νέο άουτ του Χουσάι το σκορ πήγε στο 22-21! Κάπου εκεί όμως τα δώρα του Ολυμπιακού τελείωσαν και στο 24-23 ο Μήλης ρίσκαρε στο σερβίς χάνοντας το για το τελικό 25-23 και το 1-1.

Στο γ’ σετ το ενδιαφέρον πάλι χάθηκε νωρίς με το 6-6 να γίνει 9-6 (λάθος Μπουτσούλιεβιτς, μπλοκ Τερβαπόρτι σε Στερν) και 15-9 (μπλοκ Βουλκίδη) με τον Φοίνικα να μην έχει πλέον τόσο ποιοτική υποδοχή και τον Ολυμπιακό πέρα από την πίεση στο σερβίς να ανεβαίνει κατακόρυφα στο μπλοκ και να έχει πλέον βοήθεια από την περιφέρεια (4/7 Φίνγκερ από 3/17 στα δύο πρώτα σετ και 4-6 Χουσάι). Οι Συριανοί μείωσαν σε 21-17 πάλι με λάθη του Ολυμπιακού, ωστόσο με 26% στην επίθεση και τον αντίπαλο να παίζει πλέον στο 60% το 2-1 ήρθε εύκολα.

Ο Ολυμπιακός όμως (λογικό αφού υπήρχε κόπωση) δεν τελείωσε το ματς, επέτρεψε στον Φοίνικα να μείνει στο παιχνίδι και να προηγηθεί με 15-17 για να γίνει στο σκορ 19-17 με τον Βουλκίδη. Με δικό του άσο το σκορ πήγε στο 23-20 και ο Ολυμπιακός έφτασε σε διπλό ματς μπολ (24-22) το οποίο έγινε 24-24 με άουτ του Φίνγκερ με μονό μπλοκ! Ο Φοίνικας προηγήθηκε με 24-25 με άσο του Χριστόφα και το σετ έκλεισε στο 25-27 με νέο άουτ του Κουμεντάκη!

Ο Ολυμπιακός έμοιαζε να μην πιστεύει τι είχε συμβεί και στην εκκίνηση του τάι μπρέικ ο Φοίνικας προηγήθηκε με 1-5 και τον μοναδικό πόντο του Ολυμπιακού από χαμένη κόντρα των Συριανών! Στο 4-6 υπήρχαν διαμαρτυρίες για το αν ήταν μέσα το πλασέ του Κωστόπουλου (που ήταν για το 4-7) με τον Ανδρεάδη να αποβάλλεται και τον Ολυμπιακό να εκμεταλλεύεται τα δύο σερί χαμένα σερβίς (Μήλης, Κωστόπουλος) και να μειώνει σε 8-9 με μπλοκ Φίνγκερ στο Στερν και να κάνει το 9-9 με νέο μπλοκ του Χουσάι στον Μήλη. Ο Βουλκίδης ισοφάρισε ξανά σε 10-10 ξανά, αλλά έχασε το σερβίς (10-11) και τριπλό μπλοκ στον Χουσάι έφερε το 10-12!

Ο Μπουτσούλιεβιτς που με τα φλοτ σέρβις είχε δημιουργήσει πρόβλημα στην υποδοχή του Ολυμπιακού πήγε σε τζαμπ και το έχασε (11-12) για να ακολουθήσει ένα ράλι και το 12-12 με τεχνικό μπλοκ άουτ του Χουσάι, ο οποίος με ατομικό μπλοκ στον Μήλη έκανε το 13-12!

Ο Ορφανός πήρε τάιμ άουτ, ο Στέρν τελείωσε την επόμενη φάση (13-13) και πλέον όποιος έπαιρνε δύο σερί πόντους έπαιρνε και το ματς… Ο Σλοβένος έκανε σούπερ σερβίς, η επίθεση του Χουσάι έσπασε αλλά ο Στερν δεν τελείωσε την πάιπ στην κόντρα (14-13) με τον Κανέλλο να σπάει το πρώτο ερυθρόλευκο ματς μπολ και το μπλοκ των Χριστόφα, Κωστόπουλου στον Φίνγκερ έφερε το πρώτο ματς μπολ του Φοίνικα. Μόνο που ο Αδάμ (είχε μπει αλλαγή για το σερβίς στον προηγούμενο πόντο) έστειλε τη μπάλα στο φιλέ (15-15). Ο Ολυμπιακός είχε δύο κόντρα μπάλες για να πάρει το προβάδισμα όμως ο Μήλης με τρομερό μπλοκ στον Κουμεντάκη έκανε το 15-16 με τον Χουσάι να ισοφαρίζει σε 16-16 δίνοντας συνέχεια στο θρίλερ.

Με τρομερό χτύπημα στην ευθεία ο Κωστόπουλος έφερε νέο ματς μπολ στον Φοίνικα και με πλασέ του Στέρν διαμορφώθηκε το τελικό 16-18

Τα σετ: 22-25, 25-23, 25-20, 25-27, 16-18
*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 5 άσσους, 55 επιθέσεις, 18 μπλοκ και 35 λάθη αντιπάλων και του Φοίνικα Σύρου ΟΝΕΧ προήλθαν από 7 άσσους, 56 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 38 λάθη αντιπάλων.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Φερνάντο Μουνιόθ): Φίνγκερ 16 (13/42 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Πετρέας 13 (9/11 επ., 4 μπλοκ), Χουσάι 13 (11/29 επ., 2 μπλοκ, 55% υπ. – 40% άριστες), Βουλκίδης 21 (13/18 επ., 1 άσσος, 7 μπλοκ), Τερβαπόρτι 2 (2 μπλοκ), Κουμεντάκης 13 (9/28 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 52% υπ. – 34% άριστες) / Κοκκινάκης (λ, 63% υπ. – 50% άριστες), Παπαλεξίου, Στιβαχτής, Ριζόπουλος (67% υπ. – 33% άριστες).

Α.Ο. ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ ΟΝΕΧ (Γιάννης Ορφανός): Κωστόπουλος 16 (15/33 επ., 1 μπλοκ, 45% υπ. – 28% άριστες), Κανέλλος 12 (9/18 επ., 3 μπλοκ), Λινάρδος 1 (1 άσσος), Στερν 19 (16/40 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 36% υπ. – 14% άριστες), Μπουτσούγιεβιτς 6 (1/3 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Μήλης 16 (12/42 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ) / Καρασαββίδης (λ, 47% υπ. – 42% άριστες), Βελούδης (λ), Αδάμ.

Πηγή:sportsfeed.gr