Βραζιλία-Κόστα Ρίκα 2-0: Λυτρώθηκε στις καθυστερήσεις

Απαράδεκτη στα πρώτα 45 λεπτά η Βραζιλία όταν αποφάσισε να παίξει ποδόσφαιρο έπεσε πάνω στον ανίκητο Κέιλορ Νάβας ο οποίος άντεξε μέχρι το 90'+1'! - Εκεί ο Κουτίνιο από κοντά άνοιξε το σκορ λυτρώνοντας όλη τη Βραζιλία με τον Νεϊμάρ να διαμορφώνει στο  90'+7' το τελικό 2-0!

brasilia_costa_arthro
Ηταν κακή, άτυχη, έπεσε πάνω στον τρομερό Κέιλορ Νάβας, αλλά τελικά η Σελεσάο βρήκε δύο γκολ (Κουτίνιο, Νεϊμάρ) στις καθυστερήσεις και με το 2-0 επί της Κόστα Ρίκα, πανηγύρισε για πρώτη φορά σε αυτό το Μουντιάλ.

Η Σελεσάο έχει καταγράψει άπειρα στατιστικά και κορυφές στην ιστορία των Παγκοσμίων Κυπέλλων. Ωστόσο, για να νικήσει την Κόστα Ρίκα, χρειάστηκε κάτι που δεν της είχε συμβεί ποτέ ξανά: να σκοράρει νικητήριο γκολ στις καθυστερήσεις.

Η ομάδα του Τιτέ ήταν μπλοκαρισμένη, κακή, είχε ατυχίες, άσχημα τελειώματα κι απέναντί της έναν εκπληκτικό Κέιλορ Νάβας, που όμως δεν έντεξε στο φινάλε να παίζει το... μόνος μου και όλοι σας. Στο 91' και στο 97' οι Βραζιλιάνοι βρήκαν τις λύσεις και με το 2-0 πήραν το πρώτο τρίποντό τους στα γήπεδα της Ρωσίας.

Το ξεκίνημα είχε πολύ άγχος για την Βραζιλία μετά την ισοπαλία της πρεμιέρας και οι Κοσταρικανοί ήταν τέλεια κλεισμένοι πίσω. Εκείνοι μάλιστα έχασαν και την πρώτη μεγάλη ευκαιρία με τον Μπόρχες (13'). Χρειάστηκε περάσει το α' μέρος και να φτάσουμε στο 48' για να δούμε σοβαρή επίθεση της Σελεσάο, εμ τον Νάβας να κατεβάζει ρολά σε διπλή επέμβαση. Στο αμέσως επόμενο λεπτό η κεφαλιά του Γκάμπριελ Ζέσους σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι και στην επαναφορά ο Ακόστα έσωσε πάνω στη γραμμή.

Στο 56' ο Νάβας σταμάτησε τον Νεϊμάρ, με τον τελευταίο να αστοχεί από τέλεια θέση (72'). Ο σούπερ σταρ της Παρί πήρε πέναλτι για τράβηγμα (78'), αλλά ο διαιτητής το πήρε πίσω μετά από εξέταση στο VAR. Τελικά φτάσαμε στο 91' και εκεί ο Κουτίνιο με το μυτάκι πρόλαβε να δώσει τη λύση. Στο 97' βρήκε εξ επαφής δίχτυα και ο Νεϊμάρ και ηρέμησαν όλοι. Ωστόσο, ακόμα και με αυτή τη λύτρωση το να δούμε την Βραζιλία να χορεύει σάμπα, απέχει τρομερά σε αυτό το ξεκίνημα του Μουντιάλ, καθώς ακόμα ψάχνεται και δεν λειτουργεί καθόλου καλά.

Οσο για τη μαχητική Κόστα Ρίκα, έγινε η πέμπτη χώρα που αποχαιρετά μαθηματικά τη διοργάνωση.

* Το γκολ του Νεϊμάρ (96.48) είναι το πιο.... καθυστερημένο στην ιστορία των Μουντιάλ, ξεπερνώντας εκείνο του Γάλλου Αλέν Μποσίς με το Κουβέιτ το 1982 (96.03)!

Βραζιλία (Τιτέ):
Αλισον, Τιάγκο Σίλβα, Μιράντα, Μαρσέλο, Φάγκνερ, Καζεμίρο, Γουίλιαν (46' Ντάγκλας Κόστα), Παουλίνιο (68' Φιρμίνο), Κουτίνιο, Νεϊμάρ, Γκάμπριελ Ζέσους (92' Φερναντίνιο)
Κόστα Ρίκα (Οσκαρ Ραμίρες): Κέιλορ Νάβας, Ακόστα, Γκονσάλες, Μπόρχες, Ντουάρτε, Οβιέδο, Μπράιαν Ρουίς, Βενέγας, Γκαμπόα (75' Γκαμπόα), Γκουσμάν (83' Τεχέδα), Ουρένια (54' Μπολάνιος).

Τέλος του αγώνα:!

Το έψαχνε αυτό το γκολ ο Νεϊμάρ

90'+7 ΓΚΟΟΟΛ': Ο Ντόουγκλας Κόστα βρέθηκε στην πλάτη της άμυνας έκανε το γύρισμα κι ο Νεϊμάρ στην κενή εστία πέτυχε το 2-0!

90'+6': Μαγική ντρίμπλα του Νεϊμάρ στον Τεχέδα, αλλά δεν μπόρεσε να δώσει συνέχεια

Απίθανη σκηνή με τον Τίτε να μπαίνει με όλο τον πάγκο στον αγωνιστικό χώρο και να κάνει μια φοβερή βουτιά με το κουστούμι

Ο Κουτίνιο πετυχαίνει και το δεύτερο γκολ της σελεσάο στο Μουντιάλ και λυτρώνει τους συμπατριώτες του

90'+1' ΓΚΟΟΟΟΟΛ: Σέντρα στην περιοχή ο Φιρμίνιο πήρε την κεφαλιά, ο Ζεσούς έχασε το κοντρίολ αλλά έστρωσε τη μπάλα στον Κουτίνιο που με προβολή άνοιξε το σκορ!

87': Σουτ του Κασεμίρο και πάλι Νάβας...

86': Ο Γκαμπριέλ Ζεσούς μέσα στην περιοχή, πιέζεται και το κάτι σαν σουτ που έκανε κατέληξε στον Νάβας.

Κι η φάση είναι ιστορική καθώς είναι το πρώτο πέναλτι που... ακυρώνεται με τη βοήθεια του VAR.

Διαμαρτύρονται τώρα οι Βραζιλιάνοι αλλά η φάση είναι πεντακάθαρη

78': Ο Κάιπερς βλέπει το VAR και παίρνει πίσω την απόφαση καθώς ο Γκαμπόα δεν έκανε καμία παράβαση!

77': Ο Κάιπερς δίνει πέναλτι σε κράτημα του Γκαμπόα στον Νεϊμάρ. Όλοι οι Κοσταρικανοί διαμαρτύρονται...

72':Ο Νεϊμάρ κλέβει από τον Γκαμπόα φτάνει λίγο έξω από την περιοχή και δοκιμάζει ένα τεχνικό σουτ με τη μπάλα να περνά δίπλα από το δοκάρι του ανήμπορου να αντιδράσει Νάβας!

70': Από το κόρνερ του Νεϊμάρ ο Ζεσούς πήρε την κεφαλιά αλλά και πάλι ο Νάβας ήταν στην σωστή θέση

68': Συνεχόμενες κεφαλιές από τους Κοσταρικανούς στην περιοχή της Βραζιλίας, με τον Μιράντα να απομακρύνει σωτήρια

64':Σουτ του Νεϊμάρ με το αριστερό έξω από τη μεγάλη περιοχή μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια ο Νάβας.

60': Κακή πάσα του Νεϊμάρ προς τον Κόστα και χάνεται σημαντική ευκαιρία

59': Κόρνερ για την Κόστα Ρίκα, μπερδεύονται οι Βραζιλιάνοι αλλά τελικά βγάζουν τη μπάλα και φεύγουν στην κόντρα

Ο τερματοφύλακας της Κόστα Ρίκα κάνει τρομερή εμφάνιση

58': Η Βραζιλία πλέον πιέζει ασφυκτικά και νέο σουτ από τον Κουτίνιο μπλόκαρε ο Νάβας

56': Κλέβει ο Κόστα, κάνει την παράλληλη σέντρα με τον Νεϊμάρ να σουτάρει από το ύψος του πέναλτι κι ο Νάβας με εκπληκτικό τρόπο να διώχνει σε κόρνερ

51': Σουτ του Νεϊμάρ δεν βρίσκει στόχο

49': Δοκάρι για την Βραζιλία με τον Γκαμπριέλ Ζεσούς και στη συνέχεια ο Κουτίνιο σούταρε με την μπάλα να κοντράρει και να περνά κόρνερ. Απίθανη φάση για την Βραζιλία!

48': Παραλίγο μπέρδεμα στην άμυνα της Κόστα Ρίκα, ο Νάβας διώχνει ενστικτωδώς με το πόδι, ενώ στη νέα σέντρα που έγινε ο Νεϊμάρ έχασε το κοντρόλ και ο Νάβας μπλόκαρε

46': Ντόουγκάς Κόστα αντί Γουίλιαν και σέντρα στο β' ημίχρονο

Τέλος στο πρώτο ημίχρονο...

45'+1': Φάουλ για την Κόστα Ρίκα, περνά ανεκμετάλλευτό.

40': Σουτ του Μαρσέλο μπλοκάρει και πάλι ο Νάβας

Τελικά ένα πεντάλεπτο ξέσπασμα είχε η Βραζιλία και μετά πάλι... έχει φρακάρει

35': Εννιά παίκτες της Κόστα Ρίκα είναι στα όρια της περιοχής τους και μόνο ο Ουρένια είναι... ακροβολισμένος στη μεσαία γραμμή μήπως βγει κάποια κόντρα

Σα να έχει ξυπνήσει η Βραζιλία...

31': Ωραία κίνηση του Νεϊμάρ και προσποίηση, όμως η σέντρα του απομακρύνεται

29': Σουτ του Μαρσέλο η μπάλα περνά έξω

27': Ασίστ από τον Παουλίνιο στον Νεϊμάρ ο οποίος όμως κάνει κακό κοντρόλ και ο Νάβας προλαβαίνει να διώξει

26': Ο Ζεσούς με τη μπάλα στην περιοχή σκοράρει, αλλά ορθώς το γκολ ακυρώνεται ως οφσάιντ!

20': Εγκλωβισμένη μοιάζει η Βραζιλία στο πρώτο 20λεπτο

17': Νέο φάουλ με εκτελεστή τον Νεϊμάρ, απομακρύνουν και πάλι οι αμυντικοί

13': Πρώτη μεγάλη ευκαιρία και είναι για την Κόστα Ρίκα! Μετά το ρήγμα στα δεξιά και το γύρισμα στην περιοχή, ο Μπόρχες από το ύψος του πέναλτι δεν μπόρεσε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα.

11': Ο Κασεμίρο στα... πιτς, αφού στην προσπάθεια του να πάρει την κεφαλιά συγκρούστηκε με αντίπαλο και έχει ανοίξει η μύτη του

10': Το εκτελεί ο Νεϊμάρ, «καθαρίζει» η άμυνα

9': Εύκολο λάθος των Κοσταρικανών έξω από την άμυνα τους, ο Γουίλιαν μπαίνει στη περιοχή, αλλά διώχνουν προσωρινά οι αμυντικοί. Στην εξέλιξη της φάσης ο Γουίλιαν κερδίζει φάουλ στη γωνιά της μεγάλης περιοχής

8': Με εξαίρεση το σουτ του Κουτίνιο, δεν υπάρχει κάποια άλλη φάση στο παιχνίδι...

3': Ο Κουτίνιο κλέβει τη μπάλα ωστόσο το σουτ φεύγει ψηλά άουτ...

1': Σέντρα στον αγώνα

Βραζιλία (4-2-3-1): Άλισον, Φάγκνερ, Τιάγκο Σίλβα, Μιράντα, Μαρσέλο, Καζεμίρο, Παουλίνιο, Κοουτίνιο, Ουίλιαν, Νεϊμάρ, Γκαμπριέλ Ζεζούς.
Κόστα Ρίκα (5-4-1): Νάβας, Ακόστα, Γκονζάλες, Ντουάρτε, Οβιέδο, Γκαμπόα, Γκουζμάν, Μπόρχες, Βανέγκας, Μπράιαν, Ουρένια