Βέλγιο-Παναμάς 3-0: Περίπατος στο δεύτερο ημίχρονο

Οι πρωτάρηδες του Παναμά ζόρισαν αρχικά τους Κόκκινους Διαβόλους, αλλά η γκολάρα του Μέρτενς και το νταμπλ του Λουκάκου χάρισαν το 3-0 σε ένα από τα αουτσάιντερ του Μουντιάλ

BEL_PANUGYRI
Και μόνο που βρίσκονται εκεί, τους έκανε να δακρύσουν. Οι Παναμέζοι είχαν όμως δύσκολη μουντιαλική πρώτη φορά. Η σούπερ φουρνιά του Βελγίου έχει ταξιδέψει στη Ρωσία με στόχο να καταφέρει αυτή τη φορά να δικαιώσει τις προσδοκίες που χρόνια τώρα μένουν ανεκπλήρωτες. Μέχρι το 45' όμως οι πρωτάρηδες άντεχαν. Ηταν βέβαια να μην μπει το πρώτο. Φαινόταν ότι έπειτα δεν θα έκλεινε εύκολα το σκορ. Και τελικά το 3-0 ήρθε με επιείκεια για τους ηττημένους, την ίσως πιο αδύναμη ομάδα αυτού του τουρνουά.

Αν δεν ήταν οι επεμβάσεις του Τενέδο, οι Βέλγοι θα είχαν κάνει σούμα από νωρίτερα. Ο Λατίνος πορτιέρο έκανε εξαιρετική εμφάνιση, αλλά οι υπόλοιποι αρκέστηκαν στο να διώχνουν.

Οπότε, ήταν ξεκάθαρα θέμα χρόνου. Και ο χρόνος ήρθε στο 47', με τον Μέρτενς να πιάνει φοβερή μονοκόμματη λόμπα για το 1-0. Θα ακολουθούσε ο Λουκάκου με δύο δικά του.

Ο Ντε Μπρόινε του έστρωσε τέλεια με εξωτερικό φάλτσο (69') κι εκείνος το τελείωσε με κοντινή κεφαλιά, ενώ στο 75' τον... έφτιαξε ο Αζάρ, με τον σέντερ φορ της Γιουνάιτεντ να κλείνει το 3-0 με ωραίο τσιμπηματάκι πάνω από τον τερματοφύλακα.

Σε έναν όμιλο όπου είναι εξαιρετικά πιθανό να μετρήσουν τα γκολ για την κορυφή, οι Κόκκινοι Διάβολοι πήραν μία καλή διαφορά για αρχή.

Βέλγιο (Ρομπέρτο Μαρτίνεθ):
Κουρτουά, Βερτόνγκεν, Αλντερβάιρελντ, Μπογιάτα, Μενιέ, Βίτσελ (90' Τσαντλί), Ντε Μπρόινε, Καράσκο (72' Ντεμπελέ), Αζάρ, Μέρτενς, Λουκάκου
Παναμάς (Ερνάν Νταρίο Γκόμες):
Πενέδο, Μουρίγιο, Εσκομπάρ, Τόρες, Γκόμες, Πέρες (80' Τεχάδα), Μπαρσένας (63' Γκ. Τόρες), Κούπερ, Ντέιβις, Γκοδόι, Ροδρίγκες (63' Ντίας).

Τέλος του αγώνα

75' ΓΚΟΟΟΛ: Ταχύτατη αντεπίθεση των Βέλγων, ο Λουκάκου δεν αστοχεί και το σκορ φτάνει στο 3-0!

Το Βέλγιο καθαρίζει το ματς...

69' ΓΚΟΟΟΛ: Ο Ντε Μπρόινε αδειάζει δύο αμυντικούς, βγάζει τη σέντρα με το εξωτερικό φάλτσο και ο Λουκάκου από κοντά πετυχαίνει το 2-0!

65': Ισορρόπηες το Βέλγιο κι άρχισε πάλι να πιέζει ψηλά

Φωνές από Φερτόνχεν προς τους μέσους

58': Σουτάρει ο Μπαρσένας με τη μπάλα να περνά δίπλα από το δοκάρι... Ο Παναμάς αντιδρά

55': Κεφαλιά του Τόρες η μπάλα έξω.

54': Μεγάλη ευκαιρία για τον Παναμά! Ο Μουρίγιο βρέθηκε στην πλάτη της άμυνας, όμως ο Κουρτουά τον νικά στο τετ α τετ...

52': Φάουλ του Ντε Μπρόινε η μπάλα δίπλα από το δοκάρι

Πρώτη επίθεση του Βελγίου στο δεύτερο ημίχρονο και γκολ!

mertens1
Mertens2

47' ΓΚΟΟΟΟΛ: Ο Μέρτενς από την γωνιά της μεγάλης περιοχής με εκπληκτικό σουτ στέλνει τη μπάλα στ δεξί παραθυράκι του Πενέδο ανοίγοντας το σκορ...

46': Σέντρα στο β' ημίχρονο

45'+2': Τέλος του πρώτου ημιχρόνου

44': Ο Αζάρ μπαίνει στην περιοχή, αλλά δεν σουτάρει κι η πάσα του προς τον Μέρτενς κόβεται από τους αμυντικούς!

42': Τελική για τον Παναμά με το μακρινό άστοχο σουτ του Κούπερ

40': Ο Μέρτενες πιάνει το σουτ στην κίνηση κι η μπάλα φεύγει δίπλα από το αριστερό δοκάρι.

39':  Κάθετη πάσα του Μέρτενς στον Λουκακού, βρήκε έγκαιρα και έδιωξε ο Πενέδο.

37': Σουτ του Αζάρ διώχνει ο Πενέδο σε κόρνερ

34': Κόρνερ για τον Παναμά και ανάσες για την άμυνα του

30': Παλεύει με νύχια και με δόντια ο Παναμάς να κρατήσει το μηδέν...

26': Σουτ του Αζάρ η μπάλα πάνω από την εστία

21': Ο Ντε Μπρόινε γυρίζει τη μπάλα, όμως ο Τόρες κυριολεκτικά την τελευταία στιγμή παίρνει τη μπουκιά από το στόμα του Λουκάκου που ήταν έτοιμος να σκοράρει στην κενή εστία!

18': Σουτ του Μέρτενς κι αυτό στην εξωτερική πλευρά των διχτύων

15': Το Βέλγιο όπως αναμενόταν έχει την πλήρη υπεροχή

11': Λάθος γύρισμα της άμυνας ο Καράσκο πετάγεται, αλλά όντας σε πολύ πλάγια θέση μετά το πλασέ τοπυ καταλήγει έξω

Σα να άρχισε το σφυροκόπημα

7': Ο Αζάρ και πάλι δίνει στον Μέρτενς που σουτάρει, αλλά ο Πενέδο διώχνει σε κόρνερ.

6': Πρώτη τελική για το Βέλγιο με τον Αζάρ να αφήνει με προσποίηση όμως ο Πενέδο μπλόκαρε το σουτ του Καράσκο.

3': Φάουλ για τον Παναμά από πλάγια, όμως καθαρίζει εύκολα η άμυνα

1': Σέντρα στον αγώνα

ΒΕΛΓΙΟ (Ρ. Μαρτίνεθ): Κουρτουά, Αλντερβάιρελντ, Μπογιάτα, Φερτόνχεν, Μενιέ, Ντε Μπράινε, Βιτσέλ, Καράσκο, Μέρτενς, Αζάρ, Λουκακού.
ΠΑΝΑΜΑΣ (Ερνάν Γκόμες): Πενέδο, Μουρίγιο, Τόρες, Εσκομπάρ, Ντέιβις, Μπαρσένας, Κούπερ, Γκόμες, Γοδόι, Ροντρίγκες, Πέρες.