PROTOTHEMA

Κόσμος

Δημοσιεύματα

Γερμανικά ΜΜΕ: Ο Ερντογάν ρισκάρει κλιμάκωση της έντασης στη Μεσόγειο

Γερμανικά ΜΜΕ: Ο Ερντογάν ρισκάρει κλιμάκωση της έντασης στη Μεσόγειο

Τα βάζει με ΗΠΑ, Ελλάδα και Κύπρο σημειώνει ο Γερμανικός τύπος ο οποίος κάνει εκτενείς αναφορές στην τουρκική επιθετικότητα στο Αιγαίο με αφορμή τις έρευνες της Κύπρου για φυσικό αέριο

Ο γερμανικός Τύπος σχολιάζει την ένταση που επικρατεί τις τελευταίες μέρες στην ανατολική Μεσόγειο με αφορμή τις έρευνες που πραγματοποιεί η Κύπρος με στόχο την εκμετάλλευση του φυσικού αερίου στην περιοχή.


"Επεισόδιο στη Μεσόγειο - Ο Ερντογάν προειδοποιεί την Κύπρο", γράφει το περιοδικό Spiegel στη διαδικτυακή του έκδοση. Το Spiegel Online κάνει λόγο για "επόμενο γύρο στη διαμάχη γύρω από τη (σχεδιαζόμενη) εξόρυξη φυσικού αερίου στην ανατολική Μεσόγειο. Για τέταρτη κατά σειρά ημέρα τουρκικά πολεμικά πλοία παρεμπόδισαν ένα πλοίο-γεωτρύπανο που έχει μισθώσει η ιταλική ενεργειακή εταιρεία ΕΝΙ να προσεγγίσει μια περιοχή ερευνών νοτιοανατολικά της Λάρνακας. Ο Τούρκος πρόεδρος Ρετζέπ Ταγίπ Ερντογάν απηύθυνε σαφή προειδοποίηση προς την Κύπρο και την Ελλάδα", γράφει το γερμανικό περιοδικό, παραθέτοντας τις επίμαχες δηλώσεις του τούρκου ηγέτη με αποδέκτες την Αθήνα και τη Λευκωσία.

Το δημοσίευμα αναφέρεται μεταξύ άλλων και στο επεισόδιο κατά το οποίο τουρκική ακταιωρός εμβόλισε πλοίο του ελληνικού λιμενικού κοντά "στις επίμαχες βραχονησίδες των Ιμίων", όπως γράφει.

Η Frankfurter Allgemeine Zeitung εκτιμά ότι "η διαμάχη για το αέριο μπροστά από την Κύπρο γίνεται ολοένα και πιο επικίνδυνη". Η συντηρητική εφημερίδα της Φραγκφούρτης τονίζει ότι στην υπόθεση έχει παρέμβει και η ΕΕ, με την Κομισιόν να καλεί την Άγκυρα να αποφύγει περαιτέρω κλιμάκωση. "Η Τουρκία δεν αναγνωρίζει επίσημα την κυβέρνηση της Κύπρου, ενός μέλους της ΕΕ, και ενεργεί σαν να έπρεπε στο παρελθόν η Γερμανία να είχε ρωτήσει τη Ρωσία ως προστάτιδα δύναμη πριν γίνουν γεωτρήσεις για πετρέλαιο στη Βόρεια Θάλασσα", σχολιάζει το δημοσίευμα.

"Ο Ερντογάν σε τροχιά αντιπαράθεσης με την Ελλάδα και τις ΗΠΑ", γράφει η Welt. Η ιστοσελίδα της εφημερίδα του Βερολίνου σημειώνει ότι "στη διαμάχη γύρω από την αναζήτηση φυσικού αερίου μπροστά στα κυπριακά παράλια και σε νησιά του Αιγαίου η Τουρκία απηύθυνε προειδοποίηση στην Κύπρο, την Ελλάδα και σε εμπλεκόμενες επιχειρήσεις (σ.σ. ΕΝΙ)".

"Ο Ερντογάν τα βάζει με ΗΠΑ, Ελλάδα και Κύπρο"


Η Welt σημειώνει μεταξύ άλλων ότι "η Τουρκία είναι κατά των γεωτρήσεων και επικαλείται σε αυτό το σημείο τα δικαιώματα των Τουρκοκυπρίων". Όπως επισημαίνει το δημοσίευμα, "ο Ερντογάν απευθύνει προειδοποιήσεις και προς την κατεύθυνση των ΗΠΑ" με αφορμή τη στρατιωτική στήριξη της Ουάσιγκτον στην κουρδική ένοπλη ομάδα YPG στη Συρία. Όπως υπογραμμίζει η Welt, "ο Ερντογάν απειλεί με οθωμανικό χαστούκι" τις ΗΠΑ σε περίπτωση που επιχειρήσουν να σταθούν εμπόδιο σε πιθανή τουρκική επιχείρηση κατά του YPG στη Μανμπίτζ της Συρίας.

"Ο Ερντογάν τα βάζει με τις ΗΠΑ, την Ελλάδα και στην Κύπρο", γράφει η General Anzeiger της Βόννης. Σε ανταπόκρισή της από την Κωνσταντινούπολη κάνει λόγο για εντεινόμενο κλίμα αντιαμερικανισμού στην Τουρκία ενόψει της προσεχούς επίσκεψης του Αμερικανού υπουργού Εξωτερικών Ρεξ Τίλερσον στη χώρα. Το δημοσίευμα αναφέρεται στην παρεμπόδιση των γεωτρήσεων στη Μεσόγειο και στο ελληνοτουρκικό ναυτικό επεισόδιο "σε ένα τμήμα του Αιγαίου στα οποία η ακριβής χάραξη των συνόρων ανάμεσα στις δύο χώρες (σ.σ. Ελλάδα και Τουρκία) είναι επίμαχη", όπως γράφει, για να επισημαίνει ότι η Άγκυρα παρενέβη και στη διαμάχη για την ονομασία της ΠΓΔΜ.

Η εφημερίδα αναφέρεται τέλος σε ανοιχτή επιστολή του Ρόμπερτ Πίρσον, πρώην Αμερικανού πρέσβη στην Τουρκία, προς τον Ρεξ Τίλερσον. Σε αυτήν προειδοποιεί μεταξύ άλλων ότι ο Τούρκος πρόεδρος ενδέχεται να έχει εδαφικές βλέψεις στην περιοχή.

"Η Τουρκία ρισκάρει κλιμάκωση στη Μεσόγειο", εκτιμά το γερμανικό τηλεοπτικό δίκτυο n-tv. Όπως αναφέρει στην ιστοσελίδα του, "εδώ και δεκαετίες ερίζουν η Ελλάδα και η Τουρκία για τα κυριαρχικά δικαιώματα στο Αιγαίο. Το 1996 οι δύο χώρες βρέθηκαν στα πρόθυρα του πολέμου. Τώρα οι τουρκικές ένοπλες δυνάμεις προβαίνουν ξανά σε απειλητικές ενέργειες".

Πηγή: Deutsche Welle
Συμπληρώστε το email σας για να λαμβάνετε όλη την έκτακτη επικαιρότητα πρώτοι!
Ακολουθήστε μας στα

Γιώργος14/02/201810:39

Ρήξη με την Ευρώπη δεν θέλατε πουλάκια μου; 61% δεν επιλέξατε ρήξη; Ιδού οι συνέπειές σας. Καταφέρατε να απομονώσετε τη χώρα εντελώς. Τώρα πηγαίνετε στον καθρέφτη και ρίξτε μιά μούτζα. Μόλις καταστρέψατε τη χώρα που οι πρόγονοι σας έχτισαν με αίμα...

Απάντηση
yesman14/02/201811:08

yes man λεμε επειδη δεν μπορουμε να κανουμε αλλιως.... αλλα τους ειπαμε πολακις (και απο το στομα του τσιπρα και του καμενου - επισημως δηλαδη) και με δημοψηφισμα που δε σημαινε τιποτα, τους ειπαμε λοιπον οτι ΔΕ ΤΟΥΣ ΓΟΥΣΤΑΡΟΥΜΕ!!! οποτε κ αυτοι θα φροντισουν να παρουν τα φραγκα τους και να μας τιμωρησουν δικαιως... εγω χειροτερα θα εκανα

Απάντηση
Γερμανος14/02/201809:29

εσεις οι Ελληνες δεν εχετε σχεση με τους αρχαιους ηρωες για συτο παραδινεστε σε καθε προκληση. Οι Μακεδονες ειναι μια μικρη χωρα αλλα ειναι ηρωες γιατι τιμουν τη καταγωγη τους και διεκδικουν την ονομασια τους. Εσεις οι Ελληνες περιμενετε απο εμας τους Γερμανους να σας σωσουμε οικονομικα, μεχρι και να πολεμησουμε για σας. Τοσο αχρηστοι ειστε.

Απάντηση
Έλληνας14/02/201809:21

Καλύτερα να μην βρίζετε πολύ τους Γερμανούς και τους άλλους Ευρωπαίους , αν δεν θέλετε να ξεφτιλιστείτε εντελώς αύριο που θα ρίξετε τα μούτρα σας και θα τους παρακαλάτε γονατιστοϊ να σας σώσουν από τους τουρκαλάδες... Τα ίδια δηλαδή που κάνατε και με τα μνημόνια που από μπροστά τους βρίζετε και από πίσω τσεπώνατε τα ωραία ευρώπουλα με επιτόκιο 1% από τους κακούς τοκογλύφους. Επειδή λοιπόν τώρα το θέμα είναι εθνικό, καλύτερα να σταματήσει αυτή η ξεφτίλα γιατί όλοι πήρανε χαμπάρι την κουτοπονηριά σας.

Απάντηση
Κωνσταντίνος 14/02/201808:40

Αυτός είναι ηγέτης .... μακάρι να ήταν ο δικός μας άστο και 10% πατριώτης όπως αυτός

Απάντηση
ΟΚ14/02/201809:50

Με τα μυαλά που κουβαλάς θα τον έχεις σύντομα ηγέτη τον Ερτογάν (να δεις τη γλύκα).

Απάντηση
Βαλαντης14/02/201816:53

Μαλλον δεν τα ξερεις και πολυ καλα.Ο Αρχιεπισκοπος στο Φαναρι,ΠΡΕΠΕΙ να ειναι Τουρκος πολιτης αλλιως δςν του επιτρεπεται η παραμονη στην Τουρκια.Φανταζομαι θα γνωριζεις οτι προσφατα δοθηκε η Αλβανικη υπηκοοητητα στον Αρχιεπισκοπο της χωρας,κατι που επισης ηταν απαραιτητο.Οσο για τον 'αφορισμο' της Επαναστασης,ο Αρχιεπισκοπος το εκανε αναγκαστικα.Δυστυχως αυτη του η πραξη δεν τον εσωσε καθως ολοι πλην των ανιστορητων γνωριζουμε την τυχη του

Απάντηση
θεσπρωτος Δεν θα τη φας πισωπλατα14/02/201814:32

απο τους μεταναστες μονο , αλλα και απο αρκετους ΔΙΚΟΥΣ μας , οι οποιοι λογω προσωπικων διαφορων του παρελθοντος μεταξυ τους.... , θα βρουν την ευκαιρια ....εκδικησης .....( υπαρχουν τρεις κατηγοριες ανθρωπων , η πρωτη , σκαλιζει την οργη και τον θυμο στο βραχο , με αποτελεσμα , να μην σβηνει ποτε , η δευτερη γραφουν τον θυμο και την οργη στην αμμο ...με τον καιρο θα σβησει και η τριτη πανω στο νερο ....δεν μενει ουτε δευτερολεπτο ... διαλυεται αμεσως ...δεν υπαρχει . Βουδας .) Φαντασου ποσοι εχουν σκαλισει και ποσα ειναι σκαλισμενα .....σε βραχους .....Οσο για τους πατριωτες , αυτοι το δειχνουν με τις πραξεις .....και οχι με κουβεντες και σχολια του καναπε . Οπου ακους κουβεντες , στερονται οι πραξεις , απλα το κανουν για ισορροπια ....και για να ικανοποιοησουν την ανανδρεια τους και για εντυπωσεις ...πατριωτισμου ..( ταχαμ δηθεν πατριωτες....πατριωτες του κ....λου ) . Με πρωτους και χειροτεροτερους τους απατριδες ρασοφορους ....που γινονται με τους παντες τα παντα .....βλ. οικουμενικος πατριαρχης της ορθοδοξιας βαρολομαιος , τουρκος πολιτης ....αξιωματικος του τουρκικου στρατου . Αυτοι που ευλογουσαν τα οπλα για να πολεμησουν οι ΑΛΛΟΙ ....( πολυ κουραστικο ...!!!!!!) Αυτοι που αφορισαν την επανασταση , Αυτοι που με τις ευλογιες τους δεν αφησαν κανεναν ηρωα Ελληνα επαναστατη ζωντανο ....Αυτοι που με τους βασιλιαδες , ηταν βασιλικοι , με τη χουντα χουντικοι με την υποτιθεμενη .. δημοκρατια , δημοκρατικοι ....ΜΕ ΤΟΥΣ ΤΟΥΡΚΟΥΣ 400 χρονια ΤΟΥΡΚΟΙ .....Αυτοι με τους προφητες παστιστιους κοσμαδες και λοιπους ....παραμυθιαζουν ....τον Ελληνικο λαο ....για την Πολη θα την παρουν οι ρωσοι και μετα θα μας την κανουν ΔΩΡΟ σε μας .... ( που παρεδωσαν οι ιδιοι στους τουρκους με τον ιεροκυρικα Ιωασαφ , στον Ρεσιτ πασα της Αδριανουπολης , με ανταλαγματα .....τοτε που ο Σχολαριος δηλωνε .....ειμαι χριστιανος και ως εκ τουτου δεν δυναμαι να ειμαι Ελλην....Αυτοι , που κυβερνανε την Ελλαδα σημερα , Και τους φιλαει τα χερια ο ΑΘΕΟΣ τσιπρας = ΥΠΟΤΑΓΗ.

Απάντηση
@Θεσπρωτος14/02/201813:04

Έχεις απόλυτο δίκιο φίλε μου και πολύ λίγα λες. Με όλα όσα γίνονται στο θέμα συνόρων και διεκδικήσεων από άλλες χώρες, θυμήθηκαν πολλοί ξαφνικά μέχρι που έφτανε η Ελλάδα πριν 4000 χρόνια και τους προγόνους μας που δεν έχουμε απολύτως καμια σχέση και περιμένουν ότι θα έρθει το ξανθό γένος, ο Μ. Αλέξανδρος καλπάζοντας και ο μαρμαρωμένος Βασιλιάς για να πάρουμε πίσω τα εδάφη που δεν μπορέσαμε να κρατήσουμε. Αρκετοί πιστεύουν δ,ε ότι όλα ανήκουν στην Ελλάδα και πουθενά αλλού, ότι τους χρωστά ο κόσμος και το σύμπαν επειδή γεννήθηκαν Έλληνες και τους αξίζουν τα πάντα, δίχως ιδρώτα, να το βρουν στο πιάτο τους. Μια ζωή αυτός ο τόπος είναι ευλογημένος, αν αυτό το χάλι λέγεται ευλογία τότε φαντάσου η κατάρα πως θα ήταν, μια ζωή ο Έλληνας περιμένει να τον σώσουν οι άλλοι δίχως αυτός να χαλάσει την ρουτίνα του και το αποτέλεσμα το βλέπουμε, στο πάτο. Μερικοί δε λένε ελάτε τούρκοι και τα λοιπά, αλλά αμφιβάλλω αν έχουν ρίξει τουφεκιά έστω και με φλόμπερ και δεν έχουν κλείσει τα μάτια πριν πατήσουν τη σκανδάλη, βλέπεις το μπαμ ακούγεται άσχημο στα αυτάκια τους. Οι μαμάδες των σύγχρονων αγοριών, μόλις έρθει το χαρτί στράτευσης των μπούλιδων τους, σπαράζουν με λυγμούς και καταριούνται για το κακό που τις βρήκε, που να πάει τώρα το παιδί? Πως θα τα βγάλει πέρα εκεί στην ξενιτιά? Μέχρι που ο μπούλης κάθε μέρα από τη στιγμή της στράτευσης η μανούλα καλεί τουλάχιστον 100 φορές τη μέρα και ο καημένος μπούλης παίρνει αναβολή γιατί η μαμά δεν αντέχει μακρυά του. Ποιος θα πολεμήσει ωρέ παλικάρια? 2002 Δ' ΕΣΣΟ ήμουν και από τα 700 και άτομα που ήμασταν στο κέντρο, οι 400 ήταν ΡΣΠ και τα ελληνόπουλα τα καημένα τα μισά, χτύπησαν αναβόλα την τρίτη μέρα,ούτε οι μισοί δεν μείναμε, φαντάσου σήμερα τι γίνεται. Η τουρκία διεκδικεί, τα σκόπια το ίδιο, η Βουλγαρία μπήκε και αυτή στο χορό, οι Αλβανοί το ίδιο. Ποια Ελλάδα, που αν κάνεις βήμα μπρος θα την φας πισώπλατα από τους λαθρομετανάστες? Σε 20 χρόνια το πολύ Ελλάδα θα είναι μόνο η κεντρική, τα υπόλοιπα θα μοιραστούν και θα είμαστε στο ίδιο έργο θεατές.

Απάντηση