Ρέθυμνο-ΓΣΛ Φάρος 91-84: Διπλή νίκη για τους Κρητικούς

Μετά από μεγάλη μάχη το Ρέθυμνο λύγισε την αντίσταση του Φάρου και πήρε το προβάδισμα σε περίπτωση πιθανής ισοβαθμίας, ελπίζοντας ότι θα προλάβει να μπει στα play off

Μεγάλης σημασίας νίκη για το Ρέθυμνο, καθώς επικράτησε 91-84 του μαχητικού ΓΣΛ-Φάρου, κάνοντας… διπλή δουλειά.

Η ομάδα της Κρήτης ανέβηκε στο 8-12 και από τη μία εξασφάλισε –εκτός απροόπτου- την παραμονή στην Α1, ενώ από την άλλη βρίσκεται σε θέση να διεκδικήσει την είσοδό της στα playoffs.

Επτά παίκτες της ομάδας του Βετούλα τελείωσαν το ματς με διψήφιο αριθμό πόντων, με τον Γκούντγουιν να ήταν κορυφαίος με 15 πόντους και 12 ριμπάουντ, τον Γιαννόπουλο να προσθέτει 14 πότους και τους Άρμστεντ και Ντάνιελς να είχαν από 12. Από τους Λαρισαίους έκανε ό,τι μπορούσε ο Μπαρτ με 29 πόντους!

Εντυπωσιακό ξεκίνημα έκανε στο ματς το Ρέθυμνο, καθώς προηγήθηκε 8-0. Στη συνέχεια, ο ΓΣΛ αντέδρασε με τον Σάφτενααρ, αλλά οι Κρητικοί διατηρούσαν το προβάδισμά τους (14-8). Μάλιστα, από εκείνο το σημείο και έπειτα, η ομάδα του Βετούλα ανέλαβε πλήρως τα ηνία του ματς, με τους Μούντι και Γκούντγουιν να την στέλνουν ακόμη και στο +14 (27-13), με τον Μπαρτ να διαμορφώνει στο τέλος της πρώτης περιόδου το 27-15.

Με το «καλημέρα» στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι πήγαν στο +16 (31-15), όμως εκεί ο ΓΣΛ άρχισε να «αφυπνίζεται» και με ένα επιμέρους 3-15 από τους Μπαρτ και Μπάντερ, πλησίασε στο -4 (34-30), στα μισά. Η εξέλιξη αυτή, έδωσε… φτερά στην ομάδα του Σκουρτόπουλου, η οποία ισοφάρισε (39-39), στο 18’. Έκτοτε, το παιχνίδι έγινε ντέρμπι, με το Ρέθυμνο να πηγαίνει στα αποδυτήρια με το υπέρ του 46-44.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στο τρίτο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι (51-53) και τον Μουράτο να κάνει ένα μίνι-ξέσπασμα και να στέλνει τον ΓΣΛ στο +5 (51-56) και τον Βαβάτσικο να τον διατηρεί εκεί (53-58). Στα μισά, οι Κρητικοί αντέδρασαν και έφεραν το ματς στα ίσα (58-58), όμως οι φιλοξενούμενοι δεν έχασαν την ψυχραιμία τους και να κλείνουν την τρίτη περίοδο μπροστά (64-65).

Πολύ φορτσάτο μπήκε το Ρέθυμνο στο τέταρτο δεκάλεπτο, καθώς οι Άρμστεντ και Ντάνιελς το έστειλαν στο +7 (76-69), στο 35’, ενώ με τη βοήθεια του Γιαννόπουλου, η διαφορά πήγε στο +9 (83-74), στα 2:30’’ πριν τη λήξη. Ωστόσο, εκεί ο Μπαρτ άρχισε να παίρνει μπρος και να βάζει «φωτιά» στο παιχνίδι, καθώς στο 39’ μείωσε σε 85-82. Ο Μπάντερ αστόχησε σε τρίποντο για να φέρει το ματς στην ισοπαλία και παρά το γεγονός ότι ο ίδιος πήρε το επιθετικό ριμπάουντ, ο Γιαννόπουλος έκανε το κλέψιμο στη συνέχεια της φάσης, δέχθηκε το αντιαθλητικό από τον Μπαρτ, με το Ρέθυμνο να κάνει ένα 4-0 (89-82) και ουσιαστικά να «κλειδώνει» τη νίκη, η οποία ήρθε με το τελικό 91-84.

Τα δεκάλεπτα: 27-15, 46-44, 64-65, 91-84
Ρέθυμνο (Βετούλας): Γκούντγουιν 15 (1), Μούντι 7 (2), Λι 10, Άρμστεντ 12, Χόμπσον 11 (1), Ντάνιελς 12 (1), Κώττας, Χριστοδούλου, Στεφανίδης 10 (1), Παναρετάκης, Γιαννόπουλος 14 (2).
ΓΣΛ-Φάρος (Σκουρτόπουλος): Μουράτος 8 (1), Σάφτενααρ 13, Παπαντωνίου 5, Κίλι 3 (1), Παπαμακάριος, Μπάλογκαν 5 (1), Μπάντερ 13 (2), Μαραγκός 4, Διαμαντάκος, Βαβάτσικος 4, Μπαρτ 29 (3).