Χόφενχαϊμ - Λεβερκούζεν 1-4: Ασίστ ο Ρέτσος, στη 2η θέση οι ασπιρίνες (βίντεο)

Η Λεβερκούζεν σκόρπισε με 4-1 την Χόφενχαϊμ και ανέβηκε στη δεύτερη θέση - Νίκες για Γκλάντμπαχ, Άιντραχτ, Μάιντς, μεγάλη ανατροπή η Φράιμπουργκ

Η Λεβερκούζεν αντέδρασε με τον πιο εμφατικό τρόπο μετά την ήττα από την Μπάγερν, σκόρπισε με 4-1 την Χόφενχαϊμ και πέρασε στη δεύτερη θέση στην ισοβαθμία με Λειψία και Γκλάντμπαχ (η Σάλκε έχει ματς λιγότερο). Οι παίκτες του Χέρλιχ αποδείχθηκαν πολύ πιο αποτελεσματικοί από τους αντιπάλους τους και συνεχίζουν να εντυπωσιάζουν επιθετικά.

Τα πράγματα στο πρώτο μέρος ήταν ισορροπημένα, με τους γηπεδούχους να έχουν δοκάρι στην προσπάθεια του Σβεν Μπέντερ να κόψει και μία στιγμή μαγείας του Μπέιλι έφερε το γκολ στο 43’, με τον Τζαμαϊκό να κάνει το 0-1 με εκπληκτικό τακουνάκι! Με το ξεκίνημα της επανάληψης ο Ζούμπερ είδε την μπάλα να σταματάει στο δοκάρι για την Χόφενχαϊμ και τα πάντα τελείωσαν δευτερόλεπτα αργότερα, όταν ο Μπαουμγκάρτλιγκερ έκανε το 0-2 στο 51’! Στο 70’ ήταν η σειρά του Αλάριο να κάνει το 0-3, το μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχοι ήταν να μειώσουν στο 86’ με τον Σαλάι, αλλά στο 3’ των καθυστερήσεων ο Αλάριο έκανε το τελικό 1-4.

Μεγάλη ανατροπή η Φράιμπουργκ
Η Λειψία πήγε να κάνει τη μεγάλη απόδραση, αλλά η καλύτερη Φράιμπουργκ έκανε την ανατροπή και πήρε μεγάλη νίκη με 2-1. Οι παίκτες του Στράιχ έπαιξαν με το γνωστό τους πάθος μπροστά στους οπαδούς τους και έφτασαν μία ανάσα από το γκολ στο 33’, όταν ο Γκουλάσι έβγαλε την προσπάθεια του Γκούντερ. Ο τελευταίος έφτασε ξανά κοντά στο γκολ στο 45’, αλλά το 0-0 έμεινε μέχρι το ημίχρονο. Οι Ταύροι πήραν το προβάδισμα στο 65’ χάρη στη διαφορά ατομικής ποιότητας, με τον Βέρνερ να κάνει με γκολάρα το 0-1! Οι γηπεδούχοι, όμως, δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη, με τον Χάμπερερ να κάνει το 1-1 από στημένη φάση στο 72’ με πολύ ωραία προσπάθεια και τον Κοχ στο 76’ το τελικό 2-1 ξανά από στημένο!

Εύκολα η Γκλάντμπαχ
Η Γκλάντμπαχ ήταν ανώτερη στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης, κέρδισε με 2-0 την Άουγκσμπουργκ και συνεχίζει να βρίσκεται για τα καλά στη μάχη της τετράδας. Το ματς ξεκίνησε με τις καλύτερες προϋποθέσεις για την Μπορούσια, που πήρε το προβάδισμα μόλις στο 10’ με τον Γκίντερ, όμως στη συνέχεια έπαιξε με τη φωτιά. Οι παίκτες του Χέκινγκ έχασαν σημαντικές ευκαιρίες, είχαν δικαιολογημένα παράπονα για πέναλτι που δεν τους δόθηκαν και έπρεπε να φτάσουμε στο 90’ για να κάνει ο Αζάρ το 2-0 με πολύ ωραίο σουτ εκτός περιοχής και να τελειώσει τα πάντα.

«Δάγκωσε» την Βόλφσμπουργκ η Φρακφούρτη
Την 5η εκτός έδρας νίκη της στη φετινή Bundesliga πανηγύρισε η Φρακφούρτη, η οποία πέρασε με 1-3 από την Wolkswagen Arena σε βάρος της Βόλφσμπουργκ. Η ομάδα του Νίκο Κόβατς πήρε έτσι την πρώτη της νίκη ύστερα από τρεις σερί ισοπαλίες και τέσσερα ματς χωρίς τρίποντο και με αυτό βρίσκεται πλέον κολλητά στις θέσεις που οδηγούν στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις. Μέσα σε διάστημα τεσσάρων λεπτών, ο Βολφ ήταν αυτός που οργάνωσε το 'χτύπημα' κατά των Λύκων καθώς στο 18' και το 22' έδωσε ασίστ σε Χαλέρ και Τσάντλερ για το 0-2, το οποίο ήταν το σκορ του ημιχρόνου. Στο 66' ο Αρνολντ έδωσε ελπίδες στους γηπεδούχους μειώνοντας σε 1-2, όμως στο επόμενο λεπτό ο Ντιματά είδε κόκκινη και επέτρεψε στην Φρανκφούρτη να πετύχει και τρίτο γκολ στο 85' με τον Γιόβιτς και να φτάσει στη χαλαρή νίκη με 1-3.

Ανάσα για Μάιντς
Νίκη ανάσα για τη Μάιντς, νίκησε 3-2 τη Στουτγκάρδη κα βρέθηκε στο +4 από τη Βέρντερ Βρέμης. Η ομάδα του Σβαρτς έβαλε τέλος σε σερί έξι αγώνων χωρίς νίκη κι έδειξε έτοιμη για τη μάχη παραμονής. Βασικός ο Δώνης για τους φιλοξενούμενους, αντικαταστάθηκε στο 66ο λεπτό. Η Στουτγκάρδη άνοιξε το σκορ στο 19ο λεπτό με τον Μπαντστούμπερ, είχε φάσεις για ένα δεύτερο γκολ, ωστόσο πήγε στα αποδυτήρια με το σκορ στο 1-1. Στο 45' ο Ντιαλό έκανε την ασίστ και ο Μούτο έφερε το ματς στα ίσα. Ο Ιάπωνας ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής, αφού στο 54' πέτυχε το 201! Δέκα λεπτά αργότερα ο Χόλτμαν σφράγισε το τρίποντο σημειώνοντας το 3-1. Το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι ήταν να μειώσουν στις καθυστερήσεις με τον Γκόμες!

Τα αποτελέσματα της 19ης αγωνιστικής:
Παρασκευή
Χέρτα - Ντόρτμουντ 1-1 (46' Ζέλκε / 71' Καγκάουα)

Σάββατο
Χόφενχαϊμ - Λεβερκούζεν 1-4 (86' Σάλαϊ / 43' Μπέιλι, 51' Μπάουμγκαρτλινγκερ, 70' και 93' Αλάριο)
Φράιμπουργκ - Λειψία 2-1 (72' Χάμπερερ, 76' Κοχ / 65' Βέρνερ)
Γκλάντμπαχ - Άουγκσμπουργκ 2-0 (10' Γκίντερ, 90' Τοργκάν Αζάρ)
Μάιντς - Στουτγκάρδη 3-2 (45'+2 και 54' Μούτο, 64' Χόλτμαν / 19' Μπάντστουμπερ, 91' Γκίντσεκ)
Βόλφσμπουργκ - Άιντραχτ Φρανκφούρτης 1-3 (66' Άρνολντ / 18' Αλέ, 22' Τσάντλερ, 85' Γιόβιτς)
Αμβούργο - Κολωνία (19:30)