Ολυμπιακός-Μακάμπι 94-64: Ερυθρόλευκη καταιγίδα

Καταπληκτική εμφάνιση και μεγάλη νίκη για τον Ολυμπιακό που αν και έχασε στο β' δεκάλεπτο με τραυματισμό τον ΜακΛίν διέλυσε την Μακάμπι

Ο Ολυμπιακός αντέδρασε ιδανικά μετά την βαριά ήττα στη Βιτόρια και επικράτησε της Μακάμπι με 94-64. Οι Πειραιώτες αντέδρασαν ιδανικά μετά την βαριά ήττα από την Μπασκόνια και έπαιξαν σπουδαίο μπάσκετ σε άμυνα κι επίθεση ενώ δεν επέτρεψαν σε κανένα σημείο του ματς στον αντίπαλο να διεκδικήσει τη νίκη.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με την Μακάμπι να προσπαθεί να βρει εύκολα καλάθια στον αιφνιδιασμό και τους γηπεδούχους να πηγαίνουν περισσότερο σε λύσεις set επίθεσης (10-10, 5’). Η είσοδος του Τζαμέλ ΜακΛιν άλλαξε άμεσα το ρυθμό του αγώνα και με τον Αμερικανό να έχει 10 πόντους και 3 ριμπάουντ σε 3:30 λεπτά, ο Ολυμπιακός βρέθηκε στο +12 (28-16).  Η κακοδαιμονία των «ερυθρόλευκων» όμως εμφανίστηκε αφού ο ΜακΛιν τραυματίστηκε στη μέση (μυϊκός σπασμός) και δεν επέστρεψε στο παρκέ.

Η Μακάμπι με τον Πιέρ Τζάκσον να σκοράρει 6 σερί πόντους αναθάρρησε (30-24, 14’), όμως οι Πειραιώτες αντέδρασαν και με οδηγό τον Σπανούλη βρέθηκαν ξανά στο +13 (37-24, 16’). Το αναγκαστικά χαμηλό σχήμα με ψηλούς τους Πρίντεζη και Παπαπέτρου δε ζημίωσε τον Γιάννη Σφαιρόπουλο και ειδικά τον Ιωάννη τον βόλεψε αρκετά  διατηρώντας με δικά του καλάθια τη διαφορά στους 13 πόντους με τη λήξη του ημιχρόνου.

Ο Ολυμπιακός στο τρίτο δεκάλεπτο παρέμεινε συνεπής στην άμυνά του δημιουργώντας πολλά προβλήματα στην Μακάμπι η οποία είτε αστοχούσε είτε έκανε λάθη. Στην επίθεση ο Βασίλης Σπανούλης έκανε σπουδαία δουλειά (13π., 7ασ.) κι από τη στιγμή που διορθώθηκε το ποσοστό πίσω από τη γραμμή των 6.75 (8/13 στο δεύτερο ημίχρονο) η διαφορά πήγε στους 18 πόντους (62-44, 25’). Οι Πειραιώτες δεν είχαν την παραμικρή διάθεση να επιτρέψουν στους Ισραηλινούς να επιστρέψουν στη διεκδίκηση της νίκης και με τον Γιώργο Μπόγρη να αρπάζει την ευκαιρία (ασίστ στον Ρόμπερτς και δικό του καλάθι) το σκορ έγινε 75-52 (32’). Μέχρι το άκουσμα της κόρνας της λήξης το παιχνίδι είχα καθαρά τυπική διαδικασία αν κι ο Ολυμπιακός παίζοντας με αυτοπεποίθηση βρέθηκε με καλάθι του Μπόγρη ακόμη και στο +34 (90-56, 37’).

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Πολύ καλύτερος ο Ολυμπιακός στο παρκέ και ειδικά στην άμυνα. Ανώτερος σε δίποντα (50%-39.1%), ριμπάουντ (45-35), ασίστ (26-11) και λάθη (8-14).

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Βασίλης Σπανούλης σε 20:11 είχε 13 πόντους, 7 ασίστ, 2 ριμπάουντ, ένα κλέψιμο και 2 λάθη.

Εξαιρετικός ο Ιωάννης Παπαπέτρου (23:38) με σπουδαία άμυνα και 11 πόντους (2/6δ., 2/3τρ., 1/1β.), 4 ριμπάουντ κι ένα κλέψιμο.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Αρτσιόμ Παρακχούσκι έζησε τον εφιάλτη αμυντικά με τον ΜακΛιν και τελείωσε με 4 πόντους και 2 ριμπάουντ.

ΣΗΜΕΙΟ – ΚΛΕΙΔΙ: Το ξεκίνημα στο τρίτο δεκάλεπτο έκρινε το ματς αφού το +13 έγινε γρήγορα +20 και στη συνέχεια δεν ανησύχησαν στον Ολυμπιακό.

ΑΦΑΝΗΣ «ΗΡΩΑΣ»: Ο Τζαμέλ ΜακΛιν με την εικόνα του αγώνα θα ήταν πρωταγωνιστής, αλλά χτύπησε. Ο Αμερικανός σε 5’ είχε 12 πόντους (4/5δ., 4/4β.) και 3 ριμπάουντ.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Ο Τζαμέλ ΜακΛιν με προσποίηση ξεμπέρδεψε με το μαρκάρισμα του Αρτσιόμ Παρακχούσκι και κάρφωσε με δύναμη στο καλάθι της Μακάμπι.

TI ΠΕΤΑΝΕ: Ο Ολυμπιακός τον τραυματισμό του ΜακΛιν, η Μακάμπι τη συνολική της τραγική εικόνα.

Τα δεκάλεπτα: 24-16, 53-40, 70-51, 94-64.