Λίβερπουλ - Εβερτον 1-1: Χριστουγεννιάτικο δώρο από τους "κόκκινους" στους "μπλε"

Ο Πόσον έκανε δώρο ένα... ανύπαρκτο πέναλτι, ο Ρούνεϊ βρήκε δίχτυα και η Εβερτον της... μισής φάσης πήρε ισοπαλία 1-1 στο Ανφιλντ από τη Λίβερπουλ!

H Εβερτον δεν είχε φάση μέχρι το 76ο λεπτό, όμως ο Γκρεγκ Πόσον είδε πέναλτι στην επαφή του Λόβρεν με τον Λιούιν κι έδωσε το δικαίωμα στα Ζαχαρωτά να πάρουν ισοπαλία 1-1 από τη Λίβερπουλ στο Ανφιλντ. Αρκετές χαμένες ευκαιρίες των Κόκκινων, χωρίς Κουτίνιο, Φιρμίνο άρχισε την ομάδα του ο Κλοπ, ενώ έστειλε στον πάγκο τον κορυφαίο παίκτη του, Σαλάχ. Η Λίβερπουλ κυριάρχησε από το πρώτο λεπτό, έχασε μοναδικές ευκαιρίες, αλλά στο τέλος η Εβερτον της... μισής ευκαιρίας ήταν αυτή που πήρε το θετικό αποτέλεσμα. Τα Ζαχαρωτά βρέθηκαν στο +6 από την επικίνδυνη ζώνη, αντίθετα, οι Κόκκινοι έμειναν στο -13 από την κορυφή και με ματς περισσότερο!

Η Λίβερπουλ μπήκε δυνατά, πήρε τον έλεγχο και πίεσε για το γκολ! Ωστόσο, η Εβερτον παρουσιάστηκε σωστά στημένη, είχε κλείσει τους χώρους για την εστία του Πίκφορντ και κρατούσε με ευκολία το μηδέν. Οι γηπεδούχοι χωρίς τους Φιρμίνο, Κουτίνιο στην ενδεκάδα προσπαθούσαν με σουτ να απειλήσουν, αλλά τόσο ο Μανέ όσο και ο Μίλνερ δεν κατάφεραν να σκοράρουν. Ολα αυτά μέχρι το 42ο λεπτό, ο Σαλάχ πήρε τη μπάλα από πλάγια δεξιά, κέρδισε κόντρες και με ένα απίθανο τελείωμα πέτυχε το 1-0. Ηταν το 19ο γκολ σε 24 ματς με τη Λίβερπουλ, όσα είχε σκοράρει σε 41 παιχνίδια με τη Ρόμα! Οι Κόκκινοι πίεσαν για ένα δεύτερο τέρμα, στο 45' το σουτ του Τσάμπερλεϊν πέρασε άουτ, ενώ στις καθυστερήσεις ο Μανέ έπαιξε για τον.. εαυτό του, δεν έδωσε ποτέ τη μπάλα δίπλα του και χάθηκε μια τεράστια ευκαιρία.

Οι γηπεδούχοι ήταν πιο απειλητικοί στο β΄ μέρος και στο 49' η κεφαλιά του Σαλάχ πέρασε μόλις άουτ, ενώ δυο λεπτά αργότερα, ο Κένι έσωσε την ομάδα του κόβοντας την πάσα του Σολάνκε πριν φτάσει στον Μανέ. Η πίεση των γηπεδούχων αυξανόταν και στο 63' ο Σενεγαλέζος δεν μπόρεσε από κοντά να σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα. Ο Κλοπ σε μια... παράξενη κίνηση πέρασε εκτός ματς τον Σαλάχ, περνώντας τον Φιρμίνο, χωρίς όμως να δει κάτι διαφορετικό. Αντίθετα, στο 76' ήρθε το... σοκ! Ο Λιούιν είχε επαφή με τον Λόβρεν, ο Πόσον είδε πέναλτι κι από το πουθενά ήρθε η ισοφάριση με τον Ρούνεϊ (77'). Ηταν το 5ο γκολ του στα έξι τελευταία ματς που έχει αρχίσει βασικός κόντρα στη Λίβερπουλ. Ο Κουτίνιο πήρε θέση στην ενδεκάδα, αλλά οι Κόκκινοι δεν μπόρεσαν ποτέ να κάνουν τη διαφορά...

Λίβερπουλ: Μινιολέ, Λόβρεν, Κλάβαν, Γκόμες, Ρόμπερτσον, Μίλνερ, Χέντερσον, Σαλάχ (68' Φιρμίνο), Μανέ, Τσάμπερλεϊν (78' Κουτίνιο), Σολάνκε (82' Ινγκς)
Εβερτον: Πίκφορντ, Χόλγκεϊτ, Γουίλιαμς, Μαρτίνα, Κένι, Γκούεγ, Ρούνεϊ (83' Γιαγκέλκα), Ντέιβις (46' Λένον), Λιούιν, Νιάς (46' Σνάιντερλιν), Σίγκουρντσον

Τα αποτελέσματα της 16ης αγωνιστικής:
Σάββατο
Γουέστ Χαμ - Τσέλσι 1-0 (6' Αρναούτοβιτς)
Μπέρνλι - Γουότφορντ 1-0 (45' Άρφιλντ)
Κρίσταλ Πάλας - Μπόρνμουθ 2-2 (41' πέν. Μιλοβόγεβιτς, 44' Νταν / 10' και 45' Ντεφόου)
Χάντερσφιλντ - Μπράιτον 2-0 (12' και 43' Μουνιέ)
Σουόνσι - Γουέστ Μπρομ 1-0 (81' Μπονί)
Τότεναμ - Στόουκ 5-1 (21' αυτ. Σόκρος, 53' Σον Χέουνγκ-Μιν, 54' και 65' Κέιν / 80' Σόκρος)
Νιούκαστλ - Λέστερ 2-3 (4' Χοσέλου, 73' Γκέιλ / 20' Μαχρέζ, 60' Γκρέι, 86' αυτ. Αγιόθε Πέρεθ)