Η Παρί απέδρασε με ισοπαλία στο 93' από το «Βελοντρόμ»!

Με ένα εκπληκτικό χτύπημα φάουλ του Καβάνι στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων η Παρί απέσπασε ισόπαλο 2-2 στο «Βελοντρόμ». Βασικός ο Κώστας Μήτρογλου, αποβλήθηκε στο 87’ ο Νεϊμάρ

Σε ένα ματς με τέσσερα γκολ και ωραίο θέαμα, η Παρί Σεν Ζερμέν ενώ έπαιζε με δέκα λόγω αποβολής του Νεϊμάρ (87’) και έχανε 2-1 από το 79’ κατάφερε με ένα εκπληκτικό χτύπημα φάουλ του Καβάνι να αρπάξει τον έναν πόντο και να φύγει με το 2-2 από την έδρα της μισητής αντιπάλου.

Βασικός ο Κώστας Μήτρογλου για τους Φωκαείς που προηγήθηκαν με σουτάρα του Γκουστάβο Λουίς στο 19’ για να ισοφαρίσει ο Νεϊμάρ στο 33’. Ο Τοβέν στο 79’ έδωσε τη νίκη στην Μαρσέιγ, αλλά ο Καβάνι δεν είχε πει την τελευταία του λέξη και με απευθείας εκτέλεση φάουλ στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων έγραψε το 2-2 για την Παρί Σεν Ζερμέν. Όλα αυτά ενώ στο 87’ αποβλήθηκε ο Νεϊμάρ με δεύτερη κίτρινη κάρτα μέσα σε ισάριθμα λεπτά, αφού ο Οκάμπος κατάφερε να τον εκνευρίσει και να τον στείλει πρόωρα εκτός.

Η Μαρσέιγ μπήκε δυνατά στο ματς, αλλά την πρώτη καλή στιγμή την είχε ο Κουρζάβα στο 7ο λεπτό. Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι πάλεψαν να πάρουν το προβάδισμα και παρότι δεν τα κατάφεραν στο 13’ με τον Μήτρογλου, το έκαναν με ένα σουτ του Γκουστάβο Λουίς από τα 30 μέτρα για να διαμορφωθεί το 1-0. Όμως ένα τέταρτο μετά ο Νεϊμάρ κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα ίσια και να διαμορφώσει το 1-1.

Στο δεύτερο μέρος και όσο περνούσε η ώρα τα νεύρα έγιναν πολλά. Στο 54’ ο Εμπαπέ είδε κίτρινη κάρτα μιας και διαμαρτυρήθηκε για χέρι αντιπάλου του εντός περιοχής, αλλά ο Μπουκέ είπε να συνεχιστεί το ματς. Στο 66’ ο Ενζιέ πήρε τη θέση του Κώστα Μήτρογλου και στο 79’ νικώντας μια μονομαχία αρκετών δευτερολέπτων απέναντι στον Ραμπίο έβγαλε τη σέντρα από δεξιά και ο Τοβέν έκανε το 2-1. Ο Νεϊμάρ μέσα σε δύο λεπτά χάνει την ψυχραιμία του και παίρνει δύο κίτρινες, αφού αρπάχτηκε με τον Οκάμπος. Τελικά τη λύτρωση έφερε το χτύπημα φάουλ του Καβάνι για την Παρί που από τα 23 μέτρα έστειλε την μπάλα στο κάτω μέρος της οριζόντιας δοκού και μετά στα δίχτυα για το 2-2.