Παναθηναϊκός-κριτική: Ο Καλάθις, το comeback του Σίνγκλετον και το “παρών” από Λεκαβίτσιους & Βουγιούκα

Διαβάστε στο Eurohoops την κριτική των παικτών του Παναθηναϊκού μετά από τη νίκη επί της Μπάμπεργκ (93-83) στο ΟΑΚΑ στη δεύτερη αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

#0 Κρις Σίνγκλετον
Ήταν και πάλι άτολμος κι άστοχος (0/2δίπ.) στα πρώτα 7:19 στην πρώτη περίοδο και δεν επέστρεψε μέχρι την έναρξη της τρίτης. Το τρίποντο για την πρώτη διψήφια διαφορά (46-35 στο 21′) τον βοήθησε να ξεμπλοκάρει και να σκοράρει 11 πόντους (2/2δίπ., 1/2τρίπ., 4/4β.) μέχρι τη λήξη της για την αρχή του αγωνιστικού του comeback. Συνέχισε μέχρι τους 15 πόντους (2/5δίπ., 2/4τρίπ., 5/6β.) και το double-double (10ρ.) δίπλα σε 2 ασίστ, 2 κλεψίματα, 1 κόψιμο και 1 λάθος σε 27:19.

#3 Κέι Σι Ρίβερς
Ο Τσάβι Πασκουάλ εξακολουθεί να τον θεωρεί game changer, ο ίδιος κάνει ό,τι περνά από το χέρι του για να τον επαληθεύσει, αλλά δε χρειάστηκε αυτή τη φορά. Με 6 πόντους (1/2δίπ., 1/1τρίπ., 1/2β.) σε 13:29 στο πρώτο ημίχρονο βοήθησε στη διατήρηση του προβαδίσματος κι η απόδοσή του δεν ξέφυγε από εκεί (8π. με 1/2δίπ., 1/1τρίπ., 3/4β., 2ρ. σε 19:11).

#11 Νίκος Παππάς

Χρησιμοποιήθηκε τόσο με τον Καλάθη όσο και με τον Λούκας Λεκαβίτσιους στο παρκέ και πήγε περισσότερο στην εκτέλεση παρά στη δημιουργία. Οι αντίπαλοι δεν του επέτρεψαν να σουτάρει όπως θα ήθελε και μέτρησε 8 πόντους με μόλις 1/2 δίποντα και 6/7 βολές σε 18:12.

#12 Μάρκους Ντένμον
Εξακολουθεί να θέλει, εξακολουθεί να μη του βγαίνει στην Ευρωλίγκα. Δε δικαιολόγησε την παρουσία του στην αρχική 5άδα, τουλάχιστον ως προς το σκοράρισμα, αφού έκλεισε το ημίχρονο με 0/1 δίποντο, 0/2 τρίποντα (μόνο… αέρα το δεύτερο υπό την πίεση του χρόνου), 1 ριμπάουντ και 1 ασίστ σε 5:37 στην αρχή κι άλλα 4:42 στην επιστροφή από τον πάγκο. Το τρίποντο για το 57-39 στο 24′ δεν είχε συνέχεια, αλλά έπαιξε σε σχεδόν όλη την τρίτη περίοδο, αφού έβγαλε ενέργεια στην άμυνα.

#14 Τζέιμς Γκιστ
Παραμένει το… πασπαρτού του Παναθηναϊκού κι από τους παίκτες που στην καλή του βραδιά τον βοηθούν να ανέβει επίπεδο. Έπαιξε και πάλι σαν σέντερ κι όχι μόνο, μέχρι να η τελική κόρνα να τον βρει στους 11 πόντους (3/6δίπ., 1/1τρίπ., 2/4β.) μαζί με 4 ριμπάουντ, 1 ασίστκαι 1 κλέψιμο σε 22:42.

#15 Ίαν Βουγιούκας
O βαρύς Λούκα Μίτροβιτς τον βοήθησε να αρχίσει με 2/3 δίποντα, αλλά ο Παναθηναϊκός ήθελε και ριμπάουντ κι ο Τσάβι Πασκουάλ τον αντικατέστησε με τον Τζέιμς Γκιστ μετά από τα πρώτα 6:31 (0ρ.), πριν επιστρέψει προς το τέλος του ημιχρόνου. Εν τέλει, με ακόμη 7 πόντους (1/2δίπ., 5/6β.) στην τρίτη περίοδο με αντίπαλο τον εξίσου βαρύ Λεόν Ραντόσεβιτς αυτή τη φορά δε χρειάστηκε ποτέ το ριμπάουντ. Ολοκλήρωσε στους 11 πόντους (3/4δίπ., 5/6β.) δίπλα σε 1 λάθος και τίποτε άλλο σε 13:58.

#19 Λούκας Λεκαβίτσιους
Πέρασε στο παιχνίδι στο 13′ για να ξεκουράσει τον Νικ Καλάθη και δεν τα πήγε καθόλου άσχημα. Προς το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, όταν συνυπήρξαν στο παρκέ, είχε την ευκαιρία να δείξει και την εκτελεστική του ικανότητα (6π. με 1/1δίπ., 1/1τρίπ., 1/2β., 2ασ. στο ημίχ.). Θετικός και στα 14:23 της συμμετοχής του (10π. με 3/4δίπ., 1/1τρίπ., 1/2β., 3ασ., 1κλ., 2λ.).

#22 Κένι Γκέιμπριελ

Πέρασε και σχεδόν δεν ακούμπησε (1ρ.) σε 5:27 στο πρώτο ημίχρονο.

#23 Ζακ Όγκουστ
Σούταρε 0/2 βολές στην πρώτη του ευκαιρία να σκοράρει, αλλά συνέχισε με κάρφωμα και μία ωραία περιστροφή. Παρόλα αυτά, δεν έπαιξε για περισσότερα από 6:17 στο πρώτο ημίχρονο, αφού υστερούσε στο ριμπάουντ (1ρ.), ενώ είχε και 2 φάουλ. Στα υπόλοιπο 3:19 της συμμετοχής του στην τρίτη περίοδο ήταν περισσότερο επιπόλαιος από οτιδήποτε άλλο.

#24 Ματ Λοτζέσκι
Δεν του βγήκαν τα σουτ στα πρώτα λεπτά ή για την ακρίβεια… του βγήκαν (0/1δίπ., 0/1τρίπ.), ακόμη κι οι βολές (0/2β.), με συνέπεια να αντικατασταθεί μετά από 6:31 και να δει από τον πάγκο το υπόλοιπο του πρώτου ημιχρόνου. Όσες φορές επέστρεψε, προτίμησε να περιοριστεί στα υπόλοιπά του καθήκοντα, όπως η άμυνα, παρά να σουτάρει (0/1δίπ., 0/1τρίπ., 0/2β., 1ρ., 1λ. σε 21:07).

#33 Νικ Καλάθης

Νικ Καλάθη που αρχίζει με 3/3 τρίποντα να μην τον φοβάσαι. Χώρια όσα άλλα πρόλαβε να κάνει σε διαδοχικά 12:36 (16π. με 3/5δίπ., 3/3τρίπ., 1/2β., 2ρ., 3ασ., 1κλ.). Η λήξη τον βρήκε να ισοφαρίζει την πιο παραγωγική του επίδοση στη διοργάνωση (23π. με 6/8δίπ., 3/4τρίπ., 2/4β.), ενώ… κλασικά είχε και 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 1 κλέψιμο σε 27:49. Αν δεν είχε 4 λάθη και μερικά προβληματάκια με τον Ρίκι Χίκμαν κυρίως, θα ήταν τέλειος.