Champions League: «Βροχή» τα γκολ και... οι ανατροπές

Ματσάρα με την Τσέλσι να προηγείται 2-0, την Ρόμα να επιστρέφει (2-3) και τελικά η μπίλια να κάθεται στην ισοπαλία (3-3) - «Περίπατοι» για Μπάγεν (3-0 την Σέλτικ), Παρί (4-0 στην Άντερλεχτ και τεράστιο διπλό της Βασιλείας στη Μόσχα - Με την ψυχή στο στόμα νίκησε τη Σπόρτινγκ η Γιουβέντους

Champions League: «Βροχή» τα γκολ  και... οι ανατροπές
Μπορεί την Τετα΄ρτη να μην είχαμε τόσο πολλά γκολ (23 έναντι 31), αλλά το ντέρμπι Τσέλσι-Ρόμα ήταν από τα κορυφαία ματς της χρονιάς με φοβερές ανατροπές και εξέλιξη, ενώ το τελικό αποτέλεσμα αφήνει τα πάντα ανοικτά καθώς η Ατλέτικο έκανε τρομερή γκέλα στην έδρα της Καραμπάχ όπου έμεινε στο 0-0.

Με το απόλυτο συνεχίζουν Γιουνάιτεντ, Παρί, πρώτη νίκη για τον Χάινκες στον πάγκο της Μπάγερν και διπλό-πρόκρισης για την Βασιλεία μέσα στη Μόσχα, ενώ η Σπόρτινγκ προηγήθηκε στο Τορίνο με αυτογκόλ του Σάντρο, αλλά η Γιούβε με Πιάνιτς, Μάνζτουκιτς έκανε την ανατροπή.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι βαθμολογίες:

1ος όμιλος
ΤΣΣΚΑ Μόσχας - Βασιλεία 0-2 (29' Τσάκα, 90' Ομπερλέν)

Οι Ελβετοί έκαναν πάρτι στην Μόσχα και πλέον είναι αγκαλιά με τη 2η θέση της βαθμολογίας. Η Βασιλεία προηγήθηκε με το μακρινό σουτ του Τσάκα, άντεξε στην όποια πίεση άσκησε η ΤΣΣΚΑ κι αφού έχασε σωρεία ευκαιριών για να κλειδώσει τη νίκη, τελικά ο Ομπερλέν στο 90' πέτυχε το 0-2.

Μπενφίκα - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 0-1 (64' Ράσφορντ)

Ο Μάιλ Σβιλάρ έγινε ο νεαρότερος τερματοφύλακας που έχει αγωνιστεί σε αγώνα του Champions League, αλλά το δικό του λάθος στο 64' επέτρεψε τον Ράσφορντ να σκοράρει και έτσι η Γιουνάιτεντ έκανε το 3 στα 3 αφήνοντας την Μπενφίκα χωρίς νίκη και χωρίς βαθμό στη διοργάνωση.

Βαθμολογία
1. Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 9 (8-1)
2. Βασιλεία 6 (7-3)
3. ΤΣΣΚΑ Μόσχας 3 (3-7)
4. Μπενφίκα 0 (1-8)

2ος όμιλος
Άντερλεχτ - Παρί Σεν-Ζερμέν 0-4 (3' Εμπαπέ, 44' Καβάνι, 66' Νεϊμάρ, 88' Ντι Μαρία)

Μία ακόμη επίδειξη δύναμης από την Παρί που πέρασε σαν σίφουνας από τις Βρυξέλλες. Μόλις στο 3' ο Εμπαπέ άνοιξε το σκορ με την Άντερλεχτ να μην κλείνεται να έχει ευκαιρίες για το 1-1 αλλά το γκολ του Καβάνι στο 44' την σκότωσε. Στο β' ημίχρονο η Παρί συνέχισε στον ίδιο ρυθμό με τους Νεϊμάρ και Ντι Μαρία να πετυχαίνουν άλλα δύο γκολ.

Μπάγερν - Σέλτικ 3-0 (12' Μίλερ, 29' Κίμιχ, 51' Χούμελς)

Ο Γιουπ Χάινκες συνδύασε την επιστροφή του σε αγώνα του Τσάμπιονς Λιγκ με μια εμφατική νίκη της Μπάγερν. Οι Βαυαροί πριν συμπληρωθεί μισή ώρα αγώνα είχαν προηγηθεί με 2-0 και το ματς τελείωσε οριστικά στο 51' με το γκολ του Χούμελς.

Βαθμολογία
1. Παρί Σεν-Ζερμέν 9 (12-0)
2. Μπάγερν 6 (6-3)
3. Σέλτικ 3 (3-8)
4. Άντερλεχτ 0 (0-10)

3ος όμιλος
Τσέλσι - Ρόμα 3-3 (11' Νταβίντ Λουίζ, 37', 75' Αζάρ - 40' Κόλαροφ, 64', 70' Τζέκο)

Ματσάρα στο Στάμφορντ Μπριτζ με την Τσέλσι να χάνει τεράσια ευκαιρία να κλείδώσει την πρώτη θέση και την πρόκριση.

Οι "μπλε" προηγήθηκαν με 2-0 χάρις στα γρήγορα γκολ των Λουίζ, Αζάρ, όμως πριν κλείσει το ημίχρονο ο Κόλαροφ μείωσε σε 2-1 και στην επανάληψη έπιασε δουλειά ο Τζέκο. Ο Βόσνιος επιθετικός στο 64' με τρομερό σουτ στην κίνηση ισοφάρισε σε 2-2 και στο 70' με κεφαλιά πάγωσε τογήπεδο διαμορφώνοντας το 2-3. Η Τσέλσι έμοαιζε να έχει καταρρεύσει, αλλά στο 75' ο Αζάρ με κεφαλιά πέτυχε το 3-3, ωστόσο όλα στον όμιλο είναι ανοικτά.

Καραμπάχ - Ατλέτικο Μ. 0-0

Τεράστια απώλεια για την Ατλέτικο η οποία ίσως την αφήσει εκτός συνέχειας. Οι σκληροτράχηλοι Αζέροι είδαν τον Σέχιτς να βγαίνει νικητής στα τετ α τετ με τους επιθετικούς της Ατλέτικο και φωνάζουν για την αποβολή του Εντλόβου με 2η κίτρινη κάρτα για θέατρο στο 75' ενώ φαίνεται ότι ο Γοδίν τον ανατρέπει και έπρεπε να δοθεί πέναλτι.

Βαθμολογία
1. Τσέλσι 7 (11-4)
2. Ρόμα 5 (5-4)
3. Ατλέτικο 2 (1-2)
4. Καραμπάχ 1 (1-8)

4ος όμιλος
Γιουβέντους - Σπόρτινγκ 2-1 (29' Πιάνιτς, 84' Μάντζουκιτς - 12' αυτ. Σάντρο)
Ανατροπή πρόκρισης για την Γιουβέντους που τα χρειάστηκε (και) κόντρα στην Σπόρτινγκ. Οι Πορτογάλοι πήραν το προβάδισμα στο 11' με το αυτογκόλ του Άλεξ Σάντρο για να ισοφαρίσει με εξαιρετική εκτέλεση φάουλ ο Πιάνιτς στο 29'.

Στο β' ημίχρονο η Γιούβε είχε τον έλεγχο και τελικά στο 84' ο Ντάγκλας Κόστα λίγο μετά την είσοδο του έκανε την σέντρα και ο Μάντζουκιτς με κεφαλιά πέτυχε το 2-1.

Μπαρτσελόνα-Ολυμπιακός 3-1 (18' αυτ. Νικολάου, 61' Μέσι, 64' Ντιν - 90' Νικολάου)