Γουότφορντ - Άρσεναλ 2-1: Νέα «κανονιά» από την ομάδα του Μάρκο Σίλβα (βίντεο)

H Γουότφορντ του Μάρκο Σίλβα πάει τρένο κι εμπόδιο δε μπορεί να σταθεί ούτε η Αρσεναλ! - Οι Hornets έκαναν απίθανη ανατροπή, επικράτησαν 2-1 και βρέθηκαν στην τετράδα!

Η Γουότφορντ του Μάρκο Σίλβα τρελαίνει το Νησί, αφού δε σταματά ούτε απέναντι στην Αρσεναλ. Τι και αν βρέθηκε πίσω στο σκορ, κατάφερε με αντεπίθεση διαρκείας να κάνει την ανατροπή, να επικρατήσει 2-1 εντός και να βρεθεί στην 4η θέση! Ηταν η πρώτη φορά από τον Ιανουάριο του 2012 που οι Λονδρέζοι χάνουν στις καθυστερήσεις. Τότε την είχε τιμωρήσει ο Μπόμπι Ζαμόρα (Φούλαμ), απόψε το έκανε ο Κλέβερλι!

Κακό το πρώτο ημίωρο, χωρίς ρυθμό, με τις δυο ομάδες να μη βρίσκουν χώρους να απειλήσουν. Δυο σουτ από Ιβόμπι και Κοσιελνί ήταν ό,τι καλύτερο είχαν να παρουσιάσουν στο ματς. Η Αρσεναλ ανέβασε ταχύτητα μετά το 30' και η ομάδα του Βενγκέρ είχε δυο καλές φάσεις για γκολ. Στο 30ο λεπτό το σουτ του Ελνενί πέρασε μόλις άουτ, ενώ στο 30' ο Λακαζέτ δεν μπόρεσε να βρει δίχτυα.

Το γκολ για τους Κανονιέρηδες ήρθε στο 39'. Ο Τσάκα εκτέλεσε το κόρνερ και ο Μερτεζάκερ με κεφαλιά πέτυχε το 1-0. Χρειάστηκαν...1400 ημέρες για να βρει ξανά δίχτυα, αφού η τελευταία φορά που πανηγύρισε δικό του τέρμα ήταν τον Δεκέμβρη του 2013. Η Αρσεναλ θα μπορούσε να σφραγίσει τη νίκη στο 43', αλλά τα διαδοχικά σουτ των Τσάκα, Μπεγιερίν δε βρήκαν στόχο.

Οι Λονδρέζοι έπαιξαν με τη φωτιά και... κάηκαν. Στο 70' ο Οζίλ βρέθηκε απέναντι στον Γκόμεζ, αλλά... κατάφερε να αστοχήσει! Ετσι, στο 72' ήρθε η «τιμωρία» για τους φιλοξενούμενους. Ο Ριτσάρλισον έπεσε στο έδαφος από μαρκάρισμα του Μπεγιερίν, ο διαιτητής έδειξε την άσπρη βούλα (αυστηρή η απόφαση) και ο Ντίνι ισοφάρισε σε 1-1. Αλλωστε, ο Τσεχ δεν έχει καταφέρει να αποκρούσει κανένα από τα δώδεκα τελευταία πέναλτι που του έχουν εκτελέσει (σε όλες τις διοργανώσεις).

Η Γουότφορντ πήρε τα πάνω της, κυκλοφορούσε εξαιρετικά τη μπάλα και πλησίασε δυο φορές στο γκολ. Το σουτ του Ριτσάρλισον κατέληξε άουτ, ενώ αυτό του Καπού βρήκε το δοκάρι! Η Αρσεναλ δεν είχε απαντήσεις και το δεύτερο σοκ ήρθε στις καθυστερήσεις, με τον Κλέβερλι να διαμορφώνει το 2-1.

Γουότφορντ: Γκόμεζ, Καμπασέλε, Μαριάπα (63’ Καρίγιο), Μπρίτος, Φεμένια, Ντουκουρέ, Κλέβερλι, Χολέμπας, Περέιρα (81’ Καπού), Γκρέι (63’ Ντίνι), Ριτσάρλισον
Άρσεναλ: Τσεχ, Κοσιελνί, Μερτεζάκερ, Μονρεάλ, Μπεγιερίν, Κολάσινατς, Ελνένι, Τζάκα, Ιγουόμπι, Γουέλμπεκ (61’ Οζίλ), Λακαζέτ (68’ Ζιρού).

Τα αποτελέσματα της 8ης αγωνιστικής:
Σάββατο
Λίβερπουλ - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 0-0
Μπέρνλι - Γουέστ Χαμ 1-1 (85' Γουντ / 19' Αντόνιο)
Κρίσταλ Πάλας - Τσέλσι 2-1 (11' αυτ. Αθπιλικουέτα, 45' Ζαά / 18' Μπακαγιοκό)
Μάντσεστερ Σίτι - Στόουκ 7-2 (17' και 55' Γκαμπριέλ Ζεζούς, 19' Στέρλινγκ, 27' Νταβίντ Σίλβα, 60' Φερναντινίο, 62' Σανέ, 79' Μπερνάρντο Σίλβα / 44' Ντιούφ, 47' αυτ. Γουόκερ)
Σουόνσι - Χάντερσφιλντ 2-0 (42' και 48' Έιμπραχαμ)
Τότεναμ - Μπόρνμουθ 1-0 (47' Έρικσεν)
Γουότφορντ - Άρσεναλ 2-1 (71' πέν. Ντίνι, 92' Κλέβερλι / 39' Μέρτεζακερ)