Υπερσιβηρικός Λεβαντόφσκι οδηγεί την Πολωνία στο Μουντιάλ

Η Πολωνία πέρασε από την Ποντγκόριτσα με νίκη επί του Μαυροβουνίου με 2-1 και πλέον έχει ξεκάθαρο προβάδισμα για την πρόκριση στο Μουντιάλ. Ισόπαλο το Ρουμανία – Δανία

Ο Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι άνοιξε το σκορ με έξοχη εκτέλεση φάουλ για τους Πολωνούς και ο Λούκας Πίστσεκ είναι αυτός που έδωσε τελικά το τρίποντο στο 82’ για την Πολωνία που πλέον έχει 13 πόντους. Ο άσος της Μπάγερν και της Εθνική Πολωνίας έχει σημειώσει τα 8 από τα 12 γκολ των Πολωνών στα προκριματικά. Το Μαυροβούνιο είχε ισοφαρίσει στο 63ο λεπτό με τον Μουγκόσα. Ισόπαλο

ΜΑΥΡΟΒΟΥΝΙΟ - ΠΟΛΩΝΙΑ 1-2

Μεγάλη επέμβαση του Φαμπιάνσκι στο 15’ σε κεφαλιά του Μπετσιράι. Η Πολωνία μετά την πίεση που δέχτηκε στα πρώτα 20 λεπτά του αγώνα βγήκε μπροστά και τελικά πριν το φινάλε του πρώτου μέρους, κατόρθωσε να πάρει κεφάλι στο σκορ με μια αριστουργηματική εκτέλεση φάουλ του Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι.

Στην επανάληψη το Μαυροβούνιο μπήκε πάλι δυνατά στο ματς και με τον Στέφαν Μουγκόσα με κεφαλιά μετά από ασίστ με σέντρα του Κογιάσεβιτς έφερε το ματς στα ίσια για το 1-1. Μάλιστα οι γηπεδούχοι πίεσαν μετά το γκολ και έχασαν καλές ευκαιρίες με τον Σόφρανατς και τον Κογιάσεβιτς. Ωστόσο η πρωτοπόρος του ομίλου δεν είχε πει την τελευταία της λέξη και με τους Λούκας Πίστσεκ με ψηλοκρεμαστό πλασέ, μετά από ασίστ του Ζιελίνσκι.