Volleyleague: Τρομερό φινάλε με τον ΠΑΟΚ να κρατά τη 2η θέση, 3ος ο ΠΑΟ

Σε θρίλερ για γερά νεύρα εξελίχθηκε η τελευταία αγωνιστική της Α1 Ανδρών Βόλεϊ με τον ΠΑΟΚ να κάνει τεράστια ανατροπή στο Βραχάτι (έχανε 2-0) και να παίρνει τη 2η θέση από τον Παναθηναϊκό που αν και κέρδιζε με 2-0 στη Σύρο έχασε με 3-2!

Απίστευτο φινάλε στην κανονική περίοδο της Α1 Ανδρών Βόλεϊ με τον ΠΑΟΚ να είναι έτοιμος να κάνει χαρακίρι, αλλά την τελευταία στιγμή να… αστοχεί και να κατακτά τη 2η θέση αφήνοντας 3ο τον Παναθηναϊκό.

Οι πρωταθλητές μετά το δώρο της ήττας του ΠΑΟ στην Κηφισιά (στην 21η αγωνιστική) ήξεραν πως με νίκη στο Βραχάτι κόντρα στον Παμβοχαϊκό θα έβγαιναν 2οι (και θα έχουν το πλεονέκτημα σε ενδεχόμενο ημιτελικό με τον Παναθηναϊκό), αλλά παίζοντας ακόμη χειρότερα απ’ ότι στο Final 4 του Κυπέλλου βρέθηκαν να χάνουν με 2-0 και 22-19 από τον εξαιρετικό Παμβοχαϊκό. Εκεί όμως ο απίστευτος Σαφράνοβιτς (μπήκε στο τρίτο σετ και τελείωσε το ματς με 12/14 επιθέσεις!) κι οι παγκίτες Τερζής, Σακόγλου, Σωτηρίου έκαναν την ανατροπή με τον ΠΑΟΚ να παίρνει το σετ με 28-30 και τελικά να παίρνει και το ματς.

Την ίδια ώρα ο ΠΑΟ ήταν σούπερ στα δύο πρώτα σετ και με τον ΠΑΟΚ πίσω στο σκορ ήταν αγκαλιά με τη 2η θέση, αλλά από το τρίτο και μετά ο Φοίνικας άλλαξε ταχύτητα και έκανε την ανατροπή.

Στα άλλα ματς ο Ολυμπιακός με την 21η νίκη του σε 22 ματς πέρασε εύκολα από την έδρα της Κυζίκου, ο Εθνικός νίκησε με 3-0 στην έδρα της Ορεστιάδας και η Κηφισιά επικράτησε με 3-1 του Ηρακλή στην Θεσσαλονίκη.