Παρτιζάν - ΠΑΟΚ 78-82: Πρόκριση θρίλερ στο Βελιγράδι

Ο ΠΑΟΚ έφτασε να προηγείται με +24, παραλίγο να «αυτοκτονήσει» στα τελευταία λεπτά, ωστόσο νίκησε με 82-78 μέσα στη «Hala Pionir» την... αποδεκατισμένη Παρτιζάν και πέρασε στους «16» - Πρώτος σκόρερ ο ΜακΦάντεν, επόμενος αντίπαλος η Τενερίφη

Τα εύκολα, δύσκολα πήγε να κάνει ο ΠΑΟΚ για ακόμα μια φορά.

Ο «Δικέφαλος του Βορρά» που ενώ ήταν και με +24 μπροστά (40-64, 27'), μετέτρεψε το ματς σε... θρίλερ, ωστόσο πήρε την πρόκριση στους «16», αφού νίκησε την Παρτιζάν με 82-78, χάρη στο κλέψιμο του Σάιμπερτ στο τέλος - ήθελε διαφορά από 3 πόντους και πάνω. Επόμενος αντίπαλος είναι η Τενερίφη του Γιώργου Μπόγρη.

Η... αποδεκατισμένη σέρβικη ομάδα - με παίκτες και προπονητή εκτός λόγω τροφικής δηλητηρίασης - δεν παρέδωσε τα «όπλα» και παρά τη σημαντική απώλεια του Χάτσερ έδειξε πως είναι ζωντανή και κατάφερε να παιδέψει τον ΠΑΟΚ, που πάθαινε τα γνωστά μπλακ άουτ.

Κορυφαίος ήταν ο ΜακΦάντεν (26π.) που έδωσε σημαντικές λύσεις πίσω από τα 6.75 όταν τα πράγματα δυσκόλεψαν - 7/10 τρίποντα - ενώ βοήθησαν και οι Σάιμπερτ και Πέινερς αρκετά.

Από τους ηττημένους ο Βελίτσκοβιτς σταμάτησε στους 19 πόντους. 11 είχαν οι Μπίρτσεβιτς, Άντριτς και Ποτ.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε πολύ δυναμικά στο ματς κι έδειξε πως θέλει την πρόκριση. Έφτασε γρήγορα στο 0-5 και αργότερα στο 2-11 (4') με τον Σάιμπερτ. Οι «ασπρόμαυροι»... πυροβολούσαν πίσω από τα 6.75 και πήγαν στο +12 (6-18, 8'50''). Κάπου εκεί η Παρτιζάν πήρε... μπρος, οι φιλοξενούμενοι παρουσίαζαν αδράνεια στην άμυνα, ενώ τα πήγαιναν εξαιρετικά μέχρι εκείνη τη στιγμή, και με σερί 10-0 έκαναν το 16-18 της πρώτης περιόδου.

Το σερί αυτό συνεχίστηκε στο δεύτερο δεκάλεπτο (24-18), φτάνοντας συνολικά στο επιμέρους 18-0. Ο Κλάντον ισοφάρισε σε 27-27 (15') και ο ΠΑΟΚ με σερί 7-0 πήγε από το 32-40 στο 32-47 του ημιχρόνου με τον «καυτό» ΜακΦάντεν.

Στην τρίτη περίοδο οι Θεσσαλονικείς έδειξαν ξανά την υπεροχή τους, έπαιζαν καλή άμυνα και οι ΜακΦαντεν και Σάιμπερτ πήγαν τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της (40-64, 27'). Εκεί, κάτι τα λάθη, κάτι η αστοχία και ο ΠΑΟΚ αδράνησε ξανά, με τους γηπεδούχους να κάνουν σερί 13-0 (53-64, 31'). Το ματς έγινε θρίλερ αφού ο Βελίτσκοβιτς πλησίασε σε -7 (72-79, 38'), ο Άντριτς με τρίποντο τρόμαξε τον ΠΑΟΚ (76-82, 39'15''), ο Βελίτσκοβιτς έγραψε το τελικό 78-82, αφού ο Σάιμπερτ έσωσε τον ΠΑΟΚ με το κλέψιμό του!

Τα δεκάλεπτα: 16-18, 32-47, 50-64, 78-82.