Αφεντικό στο Λονδίνο η Άρσεναλ, 3-0 την Τσέλσι

Ένα σπουδαίο α' ημίχρονο έδωσε στην Αρσεναλ εμφατική νίκη 3-0 επί της Τσέλσι και βρέθηκε στην 3η θέση - Μεγάλη μπάλα οι Κανονιέρηδες που έσπασαν... κατάρα πεντέμισι ετών

Πεντέμισι χρόνια ήταν πολλά για την Αρσεναλ, η οποία βρήκε ξανά το δρόμο της νίκης κόντρα στην Τσέλσι και μάλιστα με... εντυπωσιακό τρόπο. Οι Κανονιέρηδες... έκρυψαν τη μπάλα στο πρώτο ημίχρονο, τρομοκράτησαν την άμυνα των Μπλε και καθάρισαν πετυχαίνοντας τρία γκολ (3-0).

Σούπερ ο Οζίλ, γιόρτασαν με γκολ την 100αρα και την 350αρα, Σάντσες και Γουόλκοτ αντίστοιχα. Η πρώτη καλή φάση της Τσέλσι ήταν στο... 84', με τους παίκτες του Κόντε να πέφτουν στην 8η θέση!

Η Αρσεναλ δεν είχε σκοράρει στα έξι τελευταία της ματς με τους Μπλε στην Premier League, το μεγαλύτερο διάστημα απέναντι σε ομάδα του Νησιού. Ωστόσο, το βράδυ του Σαββάτου φρόντισε να βρει δίχτυα τρεις φορές. Μαγικό, ονειρικό ξεκίνημα των γηπεδούχων στο ντέρμπι και με την εμφάνισή τους έβαλαν φωτιά στο Λονδίνο.

Οι παίκτες του Βενγκέρ κυριάρχησαν με το καλημέρα της αναμέτρησης και στο πρώτο τέταρτο είχαν προβάδισμα δυο τερμάτων! Μόλις στο 11' ο Σάντσες έκλεψε από τον... γκαφατζή Κέιχιλ και με άψογο πλασέ πέτυχε 1-0. Ηταν το 47ο του τέρμα σε 100 συμμετοχές, ένα λιγότερο απ όσα είχε σκοράρει ο Ανρί στη δική του 100αρα.

Στο 14' (2',21΄΄ αργότερα) ήταν η ώρα για το δεύτερο γκολ της Αρσεναλ, με τους Μπλε να... ψάχνουν τη μπάλα! Απίστευτος συνδυασμός, ο Μπεγερίν μοίρασε ιδανικά και στην 350η συμμετοχή του ο Γουόλκοτ πέτυχε το 2-0. Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι σε όλους τους τομείς, ταχύτητα, δημιουργία, τακτική και δεν άφησαν στην Τσέλσι το παραμικρό δικαίωμα να απειλήσει.

Η αποχώρηση του Κοκλέν δεν επηρέασε την ομάδα του Βενγκέρ και στο 40ο λεπτό ήρθε το τρίτο γκολ! Ο Οζίλ έκλεψε τη μπάλα, μοίρασε στον Αλέξις, ο τελευταίος έκανε σέντρα στον Γερμανό που πέτυχε ένα απίθανο γκολ. Η Τσέλσι βρέθηκε πρώτη πίσω στο σκορ με τρία γκολ σε ημίχρονο (της Premier League) από τον Μάη του 2012!

Στην επανάληψη ο ρυθμός έπεσε, η Αρσεναλ είχε τον έλεγχο και δεν άφησε τους Μπλε να απειλήσουν. Μάλιστα, αν οι γηπεδούχοι ήταν πιο ουσιαστικά θα μπορούσαν να είχαν σκοράρει με Σάντσες και Γουόλκοτ. Η πρώτη καλή φάση της Τσέλσι ήρθε στο 84ο λεπτό, όμως ο Τσεχ νίκησε σε μεγάλο τετ α τετ τον Μπατσουαγί.

Άρσεναλ: Τσεχ, Μπεγερίν, Μουστάφι, Κοσιελνί, Μονρεάλ, Καθόρλα, Κοκλέν (32' Τσάκα), Γουόλκοτ, Oζίλ, Ιβόμπι (69' Γκιμπς), Αλέξις (79' Ζιρού)
Τσέλσι: Κουρτουά, Ιβάνοβιτς, Κέιχιλ, Λουίς, Αθπιλικουέτα, Καντέ, Γουίλιαν (71' Πέδρο), Φάμπρεγας (55' Αλόνσο), Μάτιτς, Αζάρ (71' Μπατσουαγί), Κόστα

Τα υπόλοιπα αποτελέσματα και το πρόγραμμα της 6ης αγωνιστικής:
Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ - Λέστερ 4-1 (22' Σμόλινγκ, 37' Μάτα, 40' Ράσφορντ, 42' Πογκμπά / 59' Γκρέι)
Μπόρνμουθ - Έβερτον 1-0 (23' Στάνισλας)
Λίβερπουλ - Χαλ 5-1 (17' Λαλάνα, 30' πέν. και 71' Μίλνερ, 36' Μανέ, 52' Κοουτίνιο / 51' Μέιλερ)
Μίντλεσμπρο - Τότεναμ 1-2 (65' Γκίμπσον / 7' και 23' Σον Χέουνγκ-Μιν)
Στόουκ - Γουέστ Μπρομ 1-1 (73' Τζο Άλεν / 91' Ροντόν)
Σάντερλαντ - Κρίσταλ Πάλας 2-3 (39' και 60' Ντεφόου / 61' Λέντλεϊ, 76' ΜακΆρθουρ, 94' Μπεντεκέ)
Σουόνσι - Μάντσεστερ Σίτι 1-3 (13' Γιορέντε / 9' και 65' πέν. Αγκουέρο, 77' Στέρλινγκ)
Άρσεναλ - Τσέλσι 3-0 (11' Αλέξις Σάντσες, 14' Γουόλκοτ, 40' Μεσούτ Εζίλ)