Η Μπάγερν λυτρώθηκε στο 88’ επικρατώντας με 1-0 στο Αμβούργο

Ο Κίμιχ ήταν ο ήρωας των Βαυαρών και με γκολ στο 88' λύτρωσε την ομάδα του Αντσελότι - Χατ τρικ ο Τσιτσαρίτο, νίκες για Γκλάντμπαχ και Άουγκσμπουργκ

Αυτή τη φορά το Αμβούργο στάθηκε στο ύψος των περιστάσεων. Ο Κίμιχ, όμως, είχε την τελευταία λέξη και με γκολ στο 88’ χάρισε στην Μπάγερν μία πολύ σημαντική νίκη. Οι παίκτες του Λαμπαντία έπαιξαν με πάθος και περιόρισαν τους Βαυαρούς σε μόλις μία ευκαιρία στο πρώτο μέρος με τον Λεβαντόφσκι (18’), ενώ από την άλλη απείλησαν με τον Μίλερ (41’), με το 0-0 να παραμένει.

Στην επανάληψη οι παίκτες του Αντσελότι ανέβασαν ρυθμό και μετά το 60’ πίεσαν πάρα πολύ. Λεβαντόφσκι (57’), Αλάμπα (71’) και Μίλερ (79’) δεν κατάφεραν να νικήσουν τον Άντλερ, όμως στο 88’ ήρθε η λύτρωση, όταν ο Ριμπερί έκανε το γύρισμα και ο Κίμιχ στο δεύτερο δοκάρι το τελικό 0-1.

Χαλαρή Γκλάντμπαχ
Εννιά σερί εντός έδρας νίκες στη Bundesliga μετρούσε η Γκλάντμπαχ πριν το ματς με την Ινγκολσταντ και τις έκανε δέκα. Αν και είχε απέναντι της μια ομάδα που ήταν οργανωμένη και πρέσαρε όπως έπρεπε ώστε να μην αφήνει την Μπορούσια να βρει ρυθμό, η ομάδα του Αντρέ Σούμπερτ κατάφερε να πάει στα αποδυτήρια έχοντας το προβάδισμα χάρη στο γκολ του Στιντλ, που ήταν στη σωστή θέση για να εκτελέσει, στο 42' (1-0). Στην επανάληψη η Ινγκολσταντ μπήκε πιο δυνατά και έδειξε διάθεση να επιτεθεί, καταφέρνοντας να γίνει απειλητική σε μια-δυο περιπτώσεις, για να τελειώσει ουσιαστικά το ματς στο 76': Ασίστ του Νταούντ, γκολ του Βεντ και με το 2-0, το οποίο παρέμεινε ως το τέλος, η Μπορούσια ανέβηκε στην 4η θέση.

Τσιτσαρίτο στον κύβο
Με χατ τρικ του εκπληκτικού Τσιτσαρίτο, η Λεβερκούζεν έκανε την ανατροπή και επιβλήθηκε με 3-2 της Μάιντς. Από το ξεκίνημα ήταν εμφανές ότι οι ομάδες είχαν διάθεση να παίξουν μόνο επίθεση. Οι ευκαιρίες χάνονταν εκατέρωθεν, το γκολ έμοιαζε θέμα χρόνου και ήρθε για τους γηπεδούχους στο 31’, όταν ο Μάλι από κοντά έκανε το 0-1. Η απάντηση της Μπάγερ ήταν άμεση, καθώς μετά από λάθος του Μπελ ο Τσιτσαρίτο έκανε το 1-1.

Ο τελευταίος διόρθωσε το λάθος του άμεσα, καθώς μετά από κόρνερ έκανε το 2-1 στο 35’! Η Λεβερκούζεν πίεσε στην επανάληψη και στο 66’ ο Τσιτσαρίτο έκανε το 2-2. Το ματς ήταν ανοιχτό μέχρι το τέλος και ο Μεξικάνος «χτύπησε» και πάλι στο 90’, κάνοντας το τελικό 2-3 με κεφαλιά!

Φινμπόγκασον ξανά!
Μετά την εκτός έδρας ισοπαλία (0-0) με την Λεβερκούζεν, η Αουγκσμπουργκ υποδέχθηκε την Ντάρμσταντ και πήρε τη νίκη (1-0) χάρη στον Φινμπόγκασον. Ο πρώην φορ του Ολυμπιακού είχε κάνει πέρυσι, από τον Ιανουάριο, τη διαφορά για τους Βαυαρούς οδηγώντας τους στην παραμονή και κάτι τέτοιο μοιάζει έτοιμος να κάνει και φέτος. Η απόδειξη ήρθε στο 45', όταν μετέτρεψε σε γκολ την σέντρα του Κου για το 1-0, που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα, έχοντας πετύχει τα 7 από τα τελευταία 15 γκολ της Αουγκσμπουργκ στη Bundesliga! Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, είχαν μονίμως κατοχή μπάλας και θα μπορούσαν να είχαν επικρατήσει πιο εύκολα αν δεν χάνοντας κάποιες καλές ευκαιρίες ή αν ο Μπομπαντίγια δεν σημάδευε το δοκάρι στο 23'. Οπως και να έχει, η ομάδα του Κώστα Σταφυλίδη πήρε τους τρεις βαθμούς και αισιοδοξεί για τη συνέχεια.

Ματσάρα στη Φρανκφούρτη
Τρελό ματς ανάμεσα σε Άιντραχτ και Χέρτα, με δύο ανατροπές και τους γηπεδούχους να ισοφαρίζουν στις καθυστερήσεις με τον Έκτορ. Το γκολ άνοιξε για τους φιλοξενούμενους ο Ιμπίσεβιτς με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 19’, όμως μέχρι το ημίχρονο οι Αετοί είχαν κάνει την ανατροπή. Ο Φάμπιαν ισοφάρισε στο 39’, ενώ στο 45’ μετά από κόρνερ του Μεξικάνου ο Μάιερ έκανε το 2-1. Ο Νταρντάι έβαλε τον Έσβαϊν στο ημίχρονο και προκάλεσε πολλά προβλήματα. Στο 58’ ήρθε το 2-2 ξανά με τον Ιμπίσεβιτς, ενώ στο 65’ ο Έσβαϊν έκανε το 2-3! Όλα έδειχναν ότι η Χέρτα θα φτάσει στη νίκη, όμως σο 2’ των καθυστερήσεων ο Έκτορ μετά από σέντρα του Ρέμπιτς έκανε το τελικό 3-3.

Τα αποτελέσματα της 5ης αγωνιστικής:
Παρασκευή
Ντόρτμουντ - Φράιμπουργκ 3-1 (45' Ομπαμεγιάνγκ, 53' Πίστσεκ, 91' Ραφαέλ Γκερέιρο / 60' Φίλιπ)

Σάββατο
Γκλάντμπαχ - Ίνγκολστατ 2-0 (42' Στιντλ, 76' Βεντ)
Μάιντς - Λεβερκούζεν 2-3 (31' Γιουνούς Μαλί, 35' Μπελ / 32', 66' και 92' Χαβιέρ Ερνάντες)
Αμβούργο - Μπάγερν 0-1 (88' Κίμιχ)
Άουγκσμπουργκ - Ντάρμστατ 1-0 (47' Φινμπόγκασον)
Άιντραχτ Φρανκφούρτης - Χέρτα 3-3 (39' Φαμπιάν, 45' Αλεξάντερ Μάιερ, 92' Χέκτορ / 19' πέν. και 58' Ιμπίσεβιτς, 65' Έσβαϊν)
Βέρντερ - Βόλφσμπουργκ (19:30)