Ανέβηκε κατηγορία η Εθνική Νέων: Κέρδισε 73-67 την Κροατία

Οι Κροάτες βρέθηκαν να προηγούνται με 15 πόντους, αλλά με τους Βασίλη Τολιόπουλο (17π. 4ασ.) και Βασίλη Χαραλαμπόπουλο (16π., 10ρ.) να κάνουν «όργια», άλλαξε η κατάσταση

Η Εθνική Νέων βγήκε στο παρκέ με καθυστέρηση ενός ημιχρόνου, αλλά με ηγέτες τους Βασίλη Χαραλαμπόπουλο (16π. με 3/7δ., 2/5τρ., 4/5β., 10ρ., 1ασ., 4λ., 2κλ.) και Βασίλη Τολιόπουλο (17π. με 1/1δ., 5/7τρ., 1ρ., 4ασ, 4λ., 2κλ.) κατάφερε και γύρισε από το -15μ νίκησε τους Κροάτες με 67-73 και πανηγύρισε την άνοδο στην Α' κατηγορία.

Το ξεκίνημα του μικρού τελικού ήταν αρκετά νευρικό και για τις δύο ομάδες με αποτέλεσμα μετά από ένα 5λεπτο το σκορ να είναι 4-4, ωστόσο η αστοχία των διεθνών μας συνεχίστηκε (έμειναν για 5:22 χωρίς πόντο) με αποτέλεσμα οι Κροάτες να προηγηθούν με 26-11 (14').

Μέχρι την ανάπαυλα του ημιχρόνου υπήρξαν μόνο εξάρσεις στην επίθεση της Ελλάδας, κάτι το οποίο φυσικά δεν ήταν αρκετό να αλλάξει την κατάσταση μιας και οι Κροάτες με τον Λόβρο Μάτζαλιν (20π.) ήταν αρκετά συνεπείς.

Στο τρίτο δεκάλεπτο τα πάντα άλλαξαν. Η ηγετικότητα και τα εύστοχα τρίποντα του Βασίλη Τολιόπουλου άλλαξαν την ψυχολογία των υπολοίπων κι έτσι τον μιμήθηκαν Σταμάτης, Χαραλαμπόπουλος και Κόνιαρης. Η Ελλάδα μείωσε σε 47-45 (26') και με νέο επιθετικό κρεσέντο του Βασίλη Χαραλαμπόπουλου προσπέρασε (47-52).

Οι Κροάτες προσπάθησαν να αντιδράσουν και εκμεταλλευόμενοι την αποβολή του Τολιόπουλου με 5 φάουλ, μείωσαν σε 55-60 (33'). Με όπλο την καλή τους άμυνα όμως οι διεθνείς μας είχαν τον έλεγχο της αναμέτρησης αν και οι Κροάτες μείωσαν σε 65-68, (39'). Στο τελευταίο λεπτό ξεκίνησε η διαδικασία των φάουλ και των βολών με την ελληνική ομάδα να είναι ψύχραιμη και να πανηγυρίζει τελικά την άνοδο

Τα δεκάλεπτα: 15-11, 41-26, 49-58, 67-73

πηγή: gazzetta