Αυτοκτόνησε η Εθνική γυναικών στον 1ο ημιτελικό χάνοντας με 3-1 από το Αζερμπαϊτζάν

Η ομάδα του Γιάννη Καλμαζίδη έπαιξε εξαιρετικό βόλεϊ, αλλά προδόθηκε από την υποδοχή της – Κλειδί για την ήττα το πρώτο σετ όπου αν και προηγηθήκαμε με 21-14 το χάσαμε με 23-25 – Αύριο στις 17:00 (ΕΡΤ3) ο 2ος αγώνας

Το Αζερμπαϊτζάν δικαίωσε τα προγνωστικά στον 1ο ημιτελικό του European League γυναικών, καθώς επικράτησε με 3-1 της Ελλάδας στο Μπακού, ωστόσο η αλήθεια είναι ότι το αποτέλεσμα αδικεί κατάφωρα την Εθνική μας που έβγαλε τα μάτια της και έχασε μια τεράστια ευκαιρία για μια ιστορική νίκη.

Μια νίκη που θα της έδινε το πλεονέκτημα εν όψει του αυριανού δεύτερου αγώνα (17:00, ΕΡΤ3), όπου πλέον πρέπει να κερδίσουμε με 3-0 ή 3-1 και κατόπιν να διεκδικήσουμε την πρόκριση μας στον τελικό στο «χρυσό σετ» (ολοκληρώνεται στους 15 πόντους).

Τα δεδομένα θα ήταν διαφορετικά αν στο πρώτο σετ δεν κάναμε μία επίδειξη «χαρακίρι» καθώς με εξαιρετική απόδοση βρεθήκαμε να προηγούμαστε με 21-14, αλλά ξαφνικά έσβησαν τα φώτα. Χαμπίμποβα και Κουλάν πήγαν στο σερβίς διαμορφώνοντας το 21-18 η πρώτη, ενώ η δεύτερη έκανε το 22-19, 22-24 και το σετ χάθηκε.
Το 2-0 ήρθε πιο εύκολα (από 8-16 πλησιάσαμε σε 19-21, αλλά ήταν αργά) κι ενώ η ομάδα έβγαλε αντίδραση στο γ’ σετ (από 10-15 το πήρε 25-23) στο δ’ σετ μετά το 16-17 καταρρεύσαμε και με νέο κακό σερί στην υποδοχή το χάσαμε με 19-25.

«Ίσως να ήταν άλλο ματς αν είχαμε πάρει το πρώτο σετ. Το λέω αυτό επειδή ήμασταν μπροστά 20-13 και 21-15 και κολλήσαμε στο καλό φλοτ σέρβις των Αζέρων. Δυστυχώς δεν καταφέραμε να πάρουμε εκείνο το σετ και λίγο απογοητευτήκαμε», είπε ο Ομοσπονδιακός τεχνικός Γιάννης Καλμαζίδης και συμπλήρωσε:

«Σε γενικές γραμμές και σε μεγάλο μέρος του αγώνα νομίζω ότι παίξαμε καλύτερο βόλεϊ από την άλλη ομάδα, παρότι διαθέτει παίκτριες παγκόσμιας κλάσης και συμμετοχή σε πρωταθλήματα υψηλού επιπέδου. Είχαμε περισσότερα μπλοκ, καλύτερη αποτελεσματικότητα στην επίθεση και απλώς κάποια νεκρά διαστήματα στην υποδοχή δεν μας επέτρεψαν να διατηρήσουμε το σκορ, με αποτέλεσμα να μας φύγει τελικά το παιχνίδι. Έχουμε άλλο ένα παιχνίδι αύριο, μετά από μία μεγάλη χαμένη ευκαιρία. Κανένας δεν είναι ευχαριστημένος που χάσαμε τον αγώνα και μάλιστα με καθαρό σκορ, αλλά πιστεύω πως τα κορίτσια ένιωσαν ότι μπορούμε να διεκδικήσουμε κάτι καλύτερο. Αυτό βέβαια θα φανεί αύριο».

Τα σετ: 23-25, 21-25, 25-23, 19-25
Ελλάδα (Καλμαζίδης): Βασιλαντωνάκη 10 (5/18 επ., 3 άσοι, 2 μπλοκ, 24% υπ. - 16% άριστες), Παπαφωτίου 4 (3/5 επ., 1 άσο), Κιόση 18 (16/30 επ., 2 άσοι), Λαμπρούση 7 (4/9 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Γιώτα 9 (1/6 επ., 3 άσοι, 6 μπλοκ), Γενιτσαρίδη 1 (1/5 επ., 38% υπ. - 25% άριστες), Αρτακιανού -λ. (35% υπ. - 15% άριστες) / Μερτέκη 9 (5/15 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ), Εμμανουηλίδου, Ιακωβίδου
Αζερμπαϊτζάν (Γκαράγιεφ): Πόζνιακ 8 (6/12 επ., 2 μπλοκ), Μπαϊράμοβα 11 (10/23 επ., 1 άσο, 29% υπ. - 16% άριστες), Κούλαν 21 (9/19 επ., 10 άσοι, 2 μπλοκ), Ζίντκοβα 2 (2/5 ε.), Καρίμοβα 1 (1 μπλοκ), Χαμπίμποβα 4 (1/2 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Β. Μαμάντοβα -λ. (39% υπ. - 17% άριστες) / Αλίεβα 1 (1 άσο), Χασάνοβα 3 (3/4 επ.), Γιαγκούμποβα, Ραχίμοβα 23 (16/35 επ., 5 άσοι, 2 μπλοκ).