Ο Άρης επέστρεψε από το -11, νίκησε την ΑΕΚ 74-69 και έμεινε ζωντανός στη μάχη της 3ης θέσης

Οι κίτρινοι αν και έπαιζαν σε άδειο γήπεδο (μετά από απόφαση της διοίκησής τους) και στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα ήταν πίσω στο σκορ νίκησαν την ΑΕΚ και μείωσαν σε 2-1 νίκες τη σειρά των μικρών τελικών

Οι δύο ομάδες έχασαν λίγες πριν το τζάμπολ από δύο σημαντικούς παίκτες (Γουάιτ, Γουότερς και Σάκοτα, Παπαντωνίου αντίστοιχα), ο Άρης έπαιζε μπροστά σε άδειες κερκίδες με απόφαση της διοίκησης που διαμαρτυρήθηκε έτσι για τη διαιτησία των προηγούμενων αγώνων και παρόλο που βρέθηκε να χάνει ακόμη και με 11 παίκτες νίκησε την ΑΕΚ και έδωσε νέο ενδιαφέρον στους μικρούς τελικούς.

Κορυφαίος του Άρη ο εκπληκτικός Σίμτσακ που έκανε double-double με 22 πόντους και 10 ρημπάουντ!

Η ΑΕΚ ήταν καλύτερη στο πρώτο ημίχρονο και παρότι στο 20' η διαφορά ήταν στους 6 πόντους (30-36), νωρίτερα, στην δεύτερη περίοδο, είχε φτάσει 2 φορές τους 9 (16-25, 22-31) και μια φορά τους 11 (22-33).

Ο Άρης είχε πολύ σοβαρό πρόβλημα πίσω από τα 6,75μ., καθώς στο ημίχρονο είχε μόλις 1/15 προσπάθειες, ενώ η ΑΕΚ έβρισκε εύκολους πόντους κοντά στο καλάθι.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Άρης παρότι αρχικά βρέθηκε στο -14, έτρεξε σερί 9-0 στα τελευταία λεπτά και μείωσε στους 5 (49-54). Το σερί των γηπεδούχων ολοκληρώθηκε στο 12-0 (52-54), όταν ευστόχησε σε τρίποντο ο Κάρτερ για την ΑΕΚ (52-57) στις αρχές του 4ου δεκαλέπτου.

Στη συνέχεια το παιχνίδι ήταν ντέρμπι, με τον Άρη να προηγείται για πρώτη φορά μετά το πρώτο δεκάλεπτο (60-59), την ΑΕΚ να μην μπορεί να βρει αντίδοτο στην άμυνα ζώνης που χρησιμοποίησε ο Πρίφτης και εν τέλει να γνωρίζει την ήττα με 74-69.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Ο Άρης ολοκλήρωσε μια σπουδία ανατροπή χάρη στην εξαιρετική απόφαση του Δημήτρη Πρίφτη να γυρίσει σε άμυνα ζώνης στο δεύτερο ημίχρονο. Η ΑΕΚ αναγκάστηκε να σουτάρει έξω από τα 6,75μ., επιλογή που δεν αποδείχθηκε σωστή, καθώς το ποσοστό της ήταν πάρα πολύ χαμηλό (10/35, 28%). Αντίθετα, ο επίσης άστοχος Άρης εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο την πολύ καλή βραδιά τον Σίμτσακ, ο οποίος σε αρκετές περιπτώσεις συνεργάστηκε άψογα με τον ΜακΝίλ και έτσι έπαιρνε έυκολους πόντους μέσα από το ζωγραφιστό. Ο Άρης πήγε περισσότερες φορές στη γραμμή των βολών (25/32) από την Ένωση (5/8), κάτι που οφείλεται κυρίως στην απόφαση της ΑΕΚ να μην απειλήσει κοντά από το καλάθι. Οι παίκτες του Ζντοβτς έκαναν 18 λάθη, την ώρα που αυτοί του Πρίφτη μόλις 6.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Εξαιρετικός σήμερα ήταν ο Βασίλης Σίμτσακ. Ο παίκτης του Άρη πραγματοποίησε μια από τις καλύτερες (αν όχι την καλύτερη) βραδιές της καριέρας του. Τελείωσε το παιχνίδι με 22 πόντους και 10 ριμπάουντ, έχοντας 9/13 προσπάθειες στα δίποντα.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Σε πολύ κακή βραδιά βρέθηκε ο Γιάννης Καλαμπόκης για την ΑΕΚ. Ο πολύπειρος γκαρντ είχε μόλις 5 πόντους με 1/7 προσπάθειες και 2 λάθη σε 19 λεπτά.

ΦΑΣΗ-ΚΛΕΙΔΙ: Η απόφαση του Δημήτρη Πρίφτη να αλλάξει την άμυνα του Άρη σε ζώνη στα μισά της τρίτης περιόδου, αλλά και το τρίποντο του Ξανθόπουλου για το 71-64, 30" περίπου πριν το τέλος.

ΤΙ ΚΡΑΤΑΝΕ: Ο Άρης κρατά τη νίκη, ενώ η ΑΕΚ την εμφάνισή της στο μεγαλύτερο μέρος του πρώτου ημιχρόνου.

ΤΙ ΞΕΧΝΑΝΕ: Ο μεν Άρης το τραγικό 3/24 (12%) στα τρίποντα, ενώ η ΑΕΚ τα πάρα πολλά λάθη και τις κακές επιλογές επιθετικά από τη στιγμή που ο Άρης άρχισε να παίζει ζώνη.

Τα δεκάλεπτα: 16-18, 30-36, 49-54, 74-69.
Άρης (Πρίφτης): Ξανθόπουλος 6, Δήμας, Πελεκάνος 2, Τσούπκοβιτς 7, Φλιώνης 2, Δίπλαρος, Ζάρας 6, Κοέν 11, Μούρτος 3, Σίμτσακ 22 (10 ριμπ.), ΜακΝιλ 15 (8 ριμπ., 8 ασίστ).
ΑΕΚ (Ζντοβτς): Καμαριανός, Χέρστον 16, Μιλόσεβιτς 8(13 ριμπ), Κάρτερ 18, Μπράουν 14(7 λάθη), Σαρικόπουλος, Καλαμπόκης 5, Μωραϊτης, Μαυροειδής 2, Τσαλμπούρης, Έρικ 6.