Αποκλείστηκε, αλλά νίκησε ο Άρης, 83-68 την Αρμάνι Μιλάνο

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Άρης κατάφερε μέσω της άμυνάς του να επιβάλλει το ρυθμό του

Ο Άρης ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις του στο EuroCup αφού επικράτησε και της Αρμάνι Μιλάνο με 83-68. Οι Θεσσαλονικείς γνώριζαν εκ των προτέρων πως είχαν αποκλειστεί, ωστόσο έδειξαν σοβαρότητα και πανηγύρισαν μαζί με τους οπαδούς τους.

Στο πρώτο ημίχρονο η άμυνα αποτελούσε άγνωστη λέξη και για τις δύο ομάδες, ωστόσο αυτό ήταν κάτι που δε συνέφερε τους γηπεδούχους. Τα ποσοστά ευστοχίας ήταν υψηλά με την Αρμάνι να βρίσκει πολλούς πόντους μέσα από τη ρακέτα.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Άρης κατάφερε μέσω της άμυνάς του όχι μόνο να επιβάλλει το ρυθμό του, αλλά και να προηγηθεί με σκορ 62-53 (27').

Η διαφορά ανέβηκε ακόμη περισσότερο στο τελευταίο δεκάλεπτο φτάνοντας το +18 (83-65) λίγο πριν τη λήξη της αναμέτρησης.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Λόγω της άμυνας που έπαιξε από το 23΄κι έπειτα (δέχτηκε 16 πόντους μέχρι το τέλος. Ο Άρης ακόμη είχε 50% στα τρίποντα (8/16) και 5 περισσότερες ασίστ (18-13).

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Οκάρο Ουάιτ τελείωσε με 12 πόντους (2/3δ., 2/4τρ., 2/2β.), 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα κι ένα λάθος.

Πολύ καλοί και οι Μούρτος (11π.), Τσούπκοβιτς (9π., 4ρ.) και Ουότερς (12π., 5ασ.).

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Στάνκο Μπάρατς δε έκανε τίποτα στα 23:55 που αγωνίστηκε αφού τελείωσε με 1 πόντο (0/2δ., 1/2β.). Πάλι καλά πήρε 6 ριμπάουντ.

ΦΑΣΗ-ΚΛΕΙΔΙ: Με το σκορ στο 46-53 το τρίποντο του Οκάρο Ουάιτ ξεκίνησε ένα σερί 16-0 που έφερε τον Άρη μπροστά στο σκορ με 62-53.

ΤΙ ΚΡΑΤΑΝΕ:Ο Άρης τη φετινή του πορεία στο EuroCup και τον αποκλεισμό από δικά του λάθη (Νεπτούνας εκτός) καθώς επίσης και το αήττητο της έδρας του.

Η Αρμάνι μόνο το μπάσκετ που έπαιξε στο πρώτο ημίχρονο.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Οι γηπεδούχοι τίποτα απολύτως ενώ οι Ιταλοί τα 18 λάθη που έκαναν και τις κακές επιλογές στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Τα δεκάλεπτα: 26-21, 46-47, 68-59, 83-68