Μήτρογλου στον Σάμαρη και... γκολάρα!

Ύστερα από πάσα του Κώστα Μήτρογλου, ο Ανδρέας Σάμαρης έπιασε ένα «ξερό» σουτ έξω από την περιοχή και έδωσε προβάδισμα στην Μπενφίκα, πριν εκείνη επικρατήσει τελικά 3-2 σε ματς-θρίλερ της Μορεϊρένενσε

Στο ματς με την Εστορίλ, ο Κώστας Μήτρογλου ήταν αυτός που «ξύπνησε» την Μπενφίκα.

Όμως, σε αυτό με τη Μορεϊρένσε ο Έλληνας επιθετικός «έστρωσε» την μπάλα στον Ανδρέα Σάμαρη και ο τελευταίος με «ξερό» σουτ, έδωσε το προβάδισμα στους «Αετούς» στο 76’ κάνοντας το 2-1!

Οι φιλοξενούμενοι είχαν προηγηθεί το 29’ με τον Μάρτινς, με τον Ραούλ Χιμένεθ να φέρνει το ματς στα ίσα, ένα λεπτό πριν το γκολ του Έλληνα μέσου!

Παρόλο, δε, που το παιχνίδι εξελίχθηκε σε ακόμα μεγαλύτερο θρίλερ (με τον Καρντόζο να ισοφαρίζει στο 84') ο Ζόνας μετατράπηκε σε λυτρωτή για την Μπενφίκα, δίνοντας τη νίκη δυο λεπτά αργότερα (3-2)