ΝΒΑ: Οι Κλίπερς «έσπασαν» την έδρα των Ρόκετς με 117-101

Οι Καλιφορνέζοι θα πρέπει να ευχαριστήσουν τον Μπλέικ Γκρίφιν, ο οποίος έκανε εκπληκτικό ματς, πετυχαίνοντας το δεύτερο συνεχόμενο triple-double του με 26 πόντους, 14 ριμπάουντ και 13 ασίστ

Η ομάδα του Ντοκ Ρίβερς, αν και βρέθηκε από νωρίς να κυνηγάει στο σκορ, κατάφερε να γυρίσει το παιχνίδι στην τρίτη περίοδο, εκμεταλλευόμενη τα πολλά λάθη (23) των γηπεδούχων. Με αντεπίθεση διαρκείας στην τέταρτη περίοδο και ένα σερί 12-0, βρέθηκαν από το 88-89 στο +13 (88-101). Οι Ρόκετς αποπειράθηκαν να επιστρέψουν στο ματς, αλλά ένα κάρφωμα του Μπαρνς και απανωτά τρίποντα από Ρίβερς και Ρέντικ, έστειλαν τη διαφορά στο +18 (115-97), γράφοντας οριστικά την ιστορία του αγώνα.

Οι Καλιφορνέζοι θα πρέπει να ευχαριστήσουν και με τον παραπάνω όμως τον Μπλέικ Γκρίφιν, ο οποίος έκανε εκπληκτικό ματς, πετυχαίνοντας το δεύτερο συνεχόμενο triple-double του με 26 πόντους, 14 ριμπάουντ και 13 ασίστ και έπαιξε και για τον απόντα Κρις Πολ, ο οποίος με κοστούμι στον πάγκο, πανηγύριζε κάθε καλάθι των φιλοξενούμενων. Η απουσία του μακιγιαρίστηκε άλλωστε και από την εξαιρετική παρουσία των Κρόφορντ (21 πόντους), Ρέντικ (17 πόντους), Ρίβερς (17 πόντους) και Μπαρνς (20 πόντους).

Στο Χιούστον η απουσία του καλύτερού του περιφερειακού αμυντικού Μπέβερλι ήταν αισθητή και παρά τις προσπάθειες του Χάουαρντ με 22 πόντους, το μέτριο βράδυ του Χάρντεν (20 πόντους με 6/13 σουτ και 9 λάθη) κόστισε την άλωση του Toyota Center, που τώρα οι Ρόκετς θα κληθούν να υπερασπιστούν περισσότερο από ποτέ στο Game 2 της σειράς.