«Kαθάρισε» την πρόκρισή της στα ημιτελικά η Ξάνθη

Οι Ακρίτες με δύο γκολ σε λιγότερο από δέκα λεπτά νίκησαν 3-0 τον ΟΦΗ στα Πηγάδια και με προίκα το 1-1 της Κρήτης πήραν το εισιτήριο

Αμείλικτη ήταν η Ξάνθη απέναντι στον ΟΦΗ. Οι Ακρίτες, παρά το προβάδισμά τους έπειτα από το 1-1 στο «Γεντί Κουλέ», δεν έπαιξαν με την πρόκριση στα Πηγάδια και την καθάρισαν εύκολα με σκορ 3-0.

Το εισιτήριο της ομάδας του Ράζβαν Λουτσέσκου στα ημιτελικά του Κυπέλλου σφράγισαν οι Σολτάνι και Κλέιτον. Ο πρώτος άνοιξε το σκορ με έξυπνη κεφαλιά στο 18’, ενώ ο Βραζιλιάνος διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας στους στο 25ο λεπτό, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, έπειτα από παράβαση (σωστή) του Μαραθιανού στην περιοχή. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Σολτάνι με ωραίο «σκάψιμο» στο 85ο λεπτό.

Το ματς:

Ιδιαίτερα ορεξάτη μπήκε στο ματς η ομάδα του Ράζβαν Λουτσέσκου. Πάντως, ο ΟΦΗ ήταν η ομάδα που απείλησε πρώτη την αντίπαλη εστία, όμως η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Στο… δεύτερο κύμα επίθεσης η Ξάνθη άνοιξε το σκορ με τον Σολτάνι, να νικάει τον Αγριμάκη με κεφαλιά έπειτα από κόρνερ.