ΟΣΦΠ-ΠΑΟ 77-75: Βλέπει τίτλο...

Το… αίμα του πίσω πήρε ο Ολυμπιακός για την απώλεια του Κυπέλλου από τον Παναθηναϊκό, νικώντας τον στο ΣΕΦ με 77-75. Με τη νίκη αυτή οι «ερυθρόλευκοι» είναι αγκαλιά με την πρώτη προνομιακή θέση στο Πρωτάθλημα της Α1 και μόνο αν αυτοκτονήσει (κάνει δηλαδή δύο ήττες) στις έξι αγωνιστικές θα χάσει το πλεονέκτημα έδρας στα πλέι-όφ. Το παιχνίδι ήταν συναρπαστικό, με τον Ολυμπιακό για άλλη μια φορά να έχει τάσεις αυτοκτονίας, αφού επέτρεψε στον Παναθηναϊκό να χτυπήσει το ματς, έστω και αν έξι λε

Το… αίμα του πίσω πήρε ο Ολυμπιακός για την απώλεια του Κυπέλλου από τον Παναθηναϊκό, νικώντας τον στο ΣΕΦ με 77-75. Με τη νίκη αυτή οι «ερυθρόλευκοι» είναι αγκαλιά με την πρώτη προνομιακή θέση στο Πρωτάθλημα της Α1 και μόνο αν αυτοκτονήσει (κάνει δηλαδή δύο ήττες) στις έξι αγωνιστικές θα χάσει το πλεονέκτημα έδρας στα πλέι-όφ. Το παιχνίδι ήταν συναρπαστικό, με τον Ολυμπιακό για άλλη μια φορά να έχει τάσεις αυτοκτονίας, αφού επέτρεψε στον Παναθηναϊκό να χτυπήσει το ματς, έστω και αν έξι λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα ήταν μπροστά με 10 πόντους διαφορά. Κορυφαίος των «ερυθρολεύκων» ήταν ο Μπουρούσης που με το δικό του κόψιμο επί του Διαμαντίδη στο τελευταίο λεπτό, έδωσε την ευκαιρία στον Βασιλόπουλο να πετύχει το τελευταίο και νικητήριο καλάθι.