PROTOTHEMA

Πολιτική

Προκλητική ομιλία…

«Σύγκρουση» η Άλωση και το 1821!

«Σύγκρουση» η Άλωση και το 1821!

Η Ντόρα Μπακογιάννη από την Κωνσταντινούπολη επιχείρησε να λειάνει για ακόμη μια φορά την ιστορική πραγματικότητα προς τέρψη των ακροατών της.

Σε μια προκλητική όσο και ανιστόρητη ομιλία στην Τουρκία προέβη προχθές η πρόεδρος της Δημοκρατικής Συμμαχίας κα Ντόρα Μπακογιάννη στην 100η συνάντηση του Bab-I Ali στην Κωνσταντινούπολη. Η κα Μπακογιάννη στην μακροσκελή παρέμβασή της επιχείρησε να λειάνει για ακόμη μια φορά την ιστορική πραγματικότητα προς τέρψη των ακροατών της.

Συγκεκριμένα χαρακτήρισε «ένοπλες συγκρούσεις» την Άλωση της Κωνσταντινούπολης από τους Οθωμανούς  το 1453, αλλά και την Ελληνική Επανάσταση του 1821. Είπε χαρακτηριστικά: «Τα πρώτα χίλια χρόνια της συνύπαρξής μας, πολιτικά, μπορούν να θεωρηθούν ως “η χιλιετία των συγκρούσεων”. Αυτό, βέβαια, εξηγείται δεδομένων των πολλών ενόπλων συγκρούσεων που συνέβησαν ιδιαίτερα μεταξύ του 1071 και του 1453, και το 1821».

Πιο κάτω η κα Μπακογιάννη στον ίδιο «φιλικό» τόνο παρέβλεψε την εισβολή της Τουρκίας στην Κύπρο λέγοντας: «είμαστε μέλη της ίδιας Συμμαχίας, και έχουμε συμβάλλει από κοινού για μισό αιώνα, στην ελευθερία και την ασφάλεια του Δυτικού κόσμου».

Απέφυγε μάλιστα συστηματικά να χαρακτηρίσει ως εισβολή και κατοχή το κυπριακό πρόβλημα, αντίθετα μίλησε για τις αμοιβαίες υποχωρήσεις που θα πρέπει να γίνουν από τις δύο πλευρές, αν και παραδέχθηκε ότι «η εκλογή του κυρίου Eroğlu ως ηγέτη των Τουρκοκυπρίων με τη σκληρή του προσέγγιση, δεν έχει διευκολύνει τα πράγματα», όπως επίσης και ότι «η Τουρκοκυπριακή Κοινότητα εξαρτάται σχεδόν ολοκληρωτικά από την Τουρκία και η Τουρκία διατηρεί σημαντικές στρατιωτικές δυνάμεις κατοχής στο νησί».

Τέλος η κα Ντόρα Μπακογιάννη έκανε αναφορές στην Μικρασιατική Καταστροφή. Είπε μεταξύ άλλων: «οι σημερινοί Έλληνες, έχουν τόσο βαθιά και διακαή επιθυμία για ειρήνη και εποικοδομητική συνύπαρξη με τους γείτονές τους-ιδιαίτερα την Τουρκία. Κατ' αρχάς γιατί η Ελλάδα από το 1922 δεν έχει επιδείξει καμία εδαφική φιλοδοξία». Υπονόησε σαφώς έτσι ότι το 1922 αποτέλεσε μια «εδαφική φιλοδοξία», αποφεύγοντας να αναφερθεί στη σφαγή της Σμύρνης και τον εκτοπισμό χιλιάδων Ελλήνων από τις εστίες τους.

Η ομιλία της κας Μπακογιάννη προφανώς είχε ως στόχο να φανεί αρεστή στους οικοδεσπότες. Κάνοντας μια προσεκτική χρήση των λέξεων θέλησε να αναδειχθεί σε προσωπικότητα που συνδιαλέγεται με παράγοντες της άλλης πλευράς. Η υποχωρητικότητα που επιδείκνυε ως υπουργός Εξωτερικών επί τέσσερα σχεδόν χρόνια βρήκε πρόσφορο έδαφος προχθές το βράδυ στην Κωνσταντινούπολη.
Συμπληρώστε το email σας για να λαμβάνετε όλη την έκτακτη επικαιρότητα πρώτοι!
Ακολουθήστε μας στα

Αλέξανδρος10/12/201021:42

Το θέμα δεν είναι ως τι ξεκίνησε η Μικρασιατική εκστρατεία, αλλά πως εξελίχθηκε και σε τι κατέληξε. Απο μία αστυνομευτική επιχείρηση, φτάσαμε έξω από την Άγκυρα. Και εκεί τη φάγαμε και καλά πάθαμε. Η Σμύρνη δε μπορούσε να κρατηθεί. Δεν είχαμε ούτε δυνάμεις, ούτε τους Συμμάχους για να τα καταφέρουμε. Ακόμα και τον καλύτερο σύμμαχο μας, τους Ρώσους, χάσαμε, όταν σαν βλάκες στείλαμε εκστρατευτικό σώμα ενάντια στους κομμουνιστές με τους άλλους βλάκες Δυτικούς μετά τον Α' Π.Π. Το είπα και το ξαναλέω: Οι Τούρκοι σίγουρα έκαναν εγκλήματα και γενοκτονία στη Μικρά Ασία, αλλά και εμείς δεν είμασταν αρνάκια. Ο Ε.Σ. σίγουρα διέπραξε εγκλήματα κατά την προέλαση στην Ανατολή και κατά την υποχώρηση του. Μόνο που αυτά ούτε μας τα μαθαίνουν, ούτε μας αφήνουν να τα λέμε. Υπάρχουν πολλές ιστορικές μαρτυρίες (και από ξένους) για αυτές τις πράξεις. Και για να πάω και λίγο παρακάτω: Η σημερινή Μακεδονία, Θράκη και Ήπειρος πως νομίζετε οτι ξετούρκεψαν, ξεσλαβίστηκαν, ξεβουλγάρεψαν και ξεαλβανίστηκαν; Με ανταλλαγές πληθυσμών μόνο; Φυσικά και όχι. Και σπίτια κάηκαν, και κόσμος σφάχτηκε και διώξεις έγιναν από τους Έλληνες κατά και μετά του Μακεδονικού Αγώνα, των Βαλκανικών Πολέμων, του Α' Π.Π. και αργότερα. Όπως και τα ίδια έκαναν και οι αντίπαλοί μας σε εμάς. Δεν έιναι μυστικό αυτό. Αλλά εμάς μας μαθαίνουν να διαβάζουμε τα "Μυστικά του Βάλτου" μόνο και από παιδάκια νομίζουμε ότι οι Μακεδονομάχοι μόνο τους κακούς εγκληματίες Βούλγαρους κυνηγούσαν. Οπορτουνιστές έιμασταν. Τυχοδιώκτες και μεγαλομανείς. Αντί να κρατήσουμε αυτά που είχαμε, πήγαμε να τα πάρουμε όλα. Πάλι καλά που δεν νικήσαμε το 1922. Φανταστείτε μόνο τι θα έπρεπε να κάνουμε για να ξετουρκέψουμε όλη τη Μικρά Ασία...

Απάντηση
GENITSAROS1310/12/201016:28

Άγαπητέ φίλε G με χαρα διαβάζω τις απαντήσεις σου στο θέμα που έχουμε ξεκινήσει και πραγματικά τις βρίσκω ενδιαφέρουσες, αν και διαφωνώ.Τουλάχιστον στην ελληνικότητα της Κωνσταντινούπολης μέχρι αυτή να πέσει στα χέρια των Οθωμανών. (πλέον όποιος συνεχίζει να μιλάει για ελληνικότητα απλά είναι αιθεροβάμων). Αν και δεν μου απάντησες σε όσα έθιξα (πχ για τους υπερασπιστές της και εάν τελικά ήταν και πόσοι απο αυτούς έλληνες ή οι "έλληνες" είχαν λακίσει και τα άφησαν όλα στον Ιουστινιάνι, θα αναφερθώ στο θέμα του 1922. Σαφώς και μιλάμε για τη μεγαλύτερη τραγωδία αυτού του τόπου. Σαφώς και μέσα απο αυτή την τραγωδία άλλαξε η ροή της ανάπτυξης του ελληνικού κράτους. Μην ξεχνάμε πως ήρθαν κοντα 2 εκατομμύρια πρόσφυγες που στον τόπο τους ήταν έμποροι, τραπεζίτες, γιατροί δάσκαλοι, που είχαν μια άλλη κουλτούρα και θεώρηση των πραγμάτων (στηΣμύρνη υπήρχε όπερα, όταν εδώ οι Ελληνοαρβανίτες ήταν βοσκοί) .Τους ανθρώπους αυτούς λοιπον , οι γηγενεις ελληνάρες τυπάκια σαν τον ΚΩΣΤΗ-ΛΕΩΝ που γραφει ασυναρτησιες με επαρση και θεωρει οτι ειναι απογονος του λεωνιδα, τετοιοι τυποι λοιπον αποκαλούσαν τους προσφυγες του 22 ΤΟΥΡΚΟΣΠΟΡΟΥΣ. ο ελληναρας ΚΩΣΤΗΣ ΛΕΩΝ και οι συν αυτω θα ειναι οι πρωτοι που στην τουφεκια θα λακισουν. οποτε ας αφησει τους ευκολους χαρακτηρισμους βουλγαροσποροι, αλβανοσποροι κ. α. Επανερχομαι. για τα δεινα του 22 δεν φταινε οι τουρκοι, δεν φταινε οι μεγαλοι που μας "εκμεταλλευτηκαν" αλλα φταιμε εμεις κύριοι. Εμεις που ανεχτηκαμε τον Βλαχο απο την εφημεριδα του να γραφει το ΟΙΚΑΔΕ, εμεις που διωξαμε τον μεγαλυτερο ηγετη και φεραμ στη θεση του καποιον Γουναρη και καποιον Κωνσταντινο. Εμεις που στις εκλογες του 20 θελαμε να παρουμε την κοκκινη μηλια. Δυστυχως απο πατριδοκαπηλους εχουμε χορτασει. απο πατριωτες οχι. ΥΓ. Φιλε ΚΩΣΤΑ ΛΕΩΝ καλα θα κανεις να μιλας με επιχειρηματα και οχι να γραφεις φανφαρες

Απάντηση
G10/12/201009:28

@Genitsaros13... Ιουλιανός "ο Παραβάτης" .. και ξέρεις φαντάζομαι γιατί ονομάστηκε έτσι. Επίσης η μεταφορά γλώσσας που αναφέρεις ώς ήσσονος σημασίας ζήτημα είναι το 80% της συνέχειας ενός λαού. Τώρα απο εκεί και πέρα για να μην ξεφύγουμε απο το θέμα μας καθώς έχω πολλές διαφωνίες στα όσα λές και αν και είναι πειρασμός ο αντίλογος σε αυτά , θα συνεχίσω στο εδώ ζήτημα του άρθρου. .------------ Με το σκεπτικό αυτό λοιπόν συμφωνώ, στο κείμενο του apiganos1. Ο τρόπος χρήσης της διπλωματικής γλώσσας είναι εκείνος που προ(σ)καλεί τον οποιοδήποτε να διεκδικήσει ή οχι κάτι απο κάποια χώρα. Ειδικά με την Τουρκία που με την υποχωρητικότητα της Ελλάδος , δημιουργήθηκαν γκρίζες ζώνες και πλέον έχουμε και το ΑΟΖ που περνάει σε πολύ χαμηλούς τόνους απο τα ΜΜΕ. .------------- @Αλέξανδρος... 1922... Η Ελλάδα προχώρησε στην συνέχεια της εκστρατείας κατόπιν παρότρυνσης των "Συμμάχων" (για να πιέσουν/διαμελίσουν Τουρκία προς δικά τους συμφέροντα). Σαφώς και ο Βενιζέλος τότε έχοντας 3 θηρία της εποχής δίπλα του θεώρησε οτι μπορεί να προχωρήσει. Αλλά ΔΕΝ ΞΕΚΙΝΗΣΕ ώς μεγάλη ιδέα. Ξεκίνησε ώς αστυνόμευση της των παράλιων της Μ.Ασίας (εκτός Κωνσταντινούπολης που είχε εξαιρετική σημασία για τους "συμμάχους" ). Την Πόλη που αναφέρεις δεν μπήκε μέσα (ΚΑΚΩΣ.. ΚΑΚΙΣΤΑ) ο Ε.Σ. καθώς πήρε διαταγές ( !!!! ) απο τους ξένους να μην προχωρήσει εντός της, ενώ στην περιοχή είχε δύο Ελληνικά συντάγματα, πολυπληθές σώμα ομογενών αν θυμάμαι καλά και οι μόνοι "φρουροί" της Πόλης ήταν 2-3 τάγματα "Συμμάχων"....και το σημαντικό.. είσοδο στην Πόλη σήμαινε τέλος της κυριαρχίας της Τουρκίας στην Ευρωπαϊκή Ήπειρο αλλά οι Σύμμαχοι δεν το ήθελαν ακόμα αυτό (Υπάρχει σχετική αναφορά σε βιβλιογραφία) . Ηλίθια κίνηση! .------------ Τώρα κατά πόσο ήταν ένοπλη εξέγερση μια επανάσταση που επηρρέασε πληθυσμούς ολάκερους στην Ευρώπη τότε στο όνομα της Ελευθερίας... αυτό μόνο εσύ το γνωρίζεις φίλε μου και όσοι συμμερίζονται την ίδια ιδέα. Οι Έλληνες της εποχής δεν εξεγέρθηκαν για οικονομικά δικαιώματα ή για κοινωνική καταπίεση όπως σήμερα...αλλά για το βασικό δικαίωμα κάθε ανθρώπου. Την Ελευθερία τους!!! .------------- Επειδή όμως ξεφεύγουμε εκ νέου... το ζητούμενο εδώ για μένα είναι αυτό που είπε ο φίλος apiganos1. Σε μια επισκεψη , σε μια χώρα που δίνει χέρι λυκοφιλίας... εσύ πας και δίνεις δικαιώματα με την χρήση μιας γλώσσας που δίνει δικαιώματα ιστορικά και νερό στην γλάστρα της δικής τους αδιαλαξίας ... Ή... μιλάς σταθερά , ναι μεν με φιλικό τόνο, αλλά δείχνοντας σταθερά οτι δεν κάνεις πίσω σε αυτά που ζητάν οι ίδιοι. Και όσον αφορά το έτσι πρέπει ... να θυμίσω τις επισκέψεις Ερντογάν στην Ελλάδα και αμέσως μετά στην μουσουλμανική ΕΛΛΗΝΙΚΗ κοινότητα της Θράκης που κατά τους "γείτονες" είναι αμιγώς Τουρκική!! (άλλο θέμα και αυτό)!! .--------- Συνέρθετε... σε μια περιοχή που βράζει και υπάρχει εθνικός παροξυσμός γύρω-γύρω εσύ δεν μπορείς να το παίζεις ευγενής και οτι δήθεν δεν σε επηρρεάζουν τα γεγονότα αυτά. Πρέπει το ίδιο να στηρίξεις το εθνικό στοιχείο συνοχής σου (χωρίς κορώνες και παροξυσμούς του ΛΑ.ΟΣ) για να μην δώσεις δικαίωμα να σε θεωρήσουν αδύναμο. Κάτι που κατά κόρον έχουν κάνει οι πολιτικοί ηγέτες μας τελευταία.

Απάντηση
Κωστής Λέων10/12/201005:46

Απαντώ στον φίλο αναγνώστη που υπογράφει ως απλός "@Giannis ". Οι Γενίτσαροι με ελληνικά γράμματα ή με καθυστερημένα δήθεν λατινικά είναι άσχετοι και εκτός Ελλάδος, απορώ γιατί δηλώνουν ακόμα στο διαβατήριό τους δήθεν Έλληνες ενώ είναι κάτι άλλο. Δεν ξέρω κι εγώ τι θέλουν να είναι. Μπορεί Τουρκόσποροι, μπορεί Βουλγαρόσποροι, μπορεί Αλβανόσποροι, και που να ξέρει κάποιος το τι γίνεται με δαύτους που μπαίνουν σε ελληνικές εφημερίδες και λένε ό,τι το πιο ανθελληνικό τούς κατέβει στον λιγοστό και πληρωμένο εγκέφαλο τους. Φίλε αναγνώστη @Gianni είδες το θέμα ως έχει, οι υπόλοιπες μα......ούλες είναι για τα μπάζα. Άντε δηλαδή, διότι νομίζω ότι παραέγινε μπ...... ετούτη η χώρα. Ο καθένας λέει και κάνει ό,τι νομίζει. Κι οι απόψεις τού καθενός τυχάρπαστου κατάντησαν σαν τον κ..... Ο καθένας έχει και τον δικό του κ..... Παρακαλώ, πέστε κι εσείς οι άλλες-άλλοι την άποψή σας. Έτσι όπως γίναμε τώρα πια, ένα κάτι σε φούστα-μπλούζα και σώβρακο μαζι, σιγά μην και μας χαλάσει το στρινγκ με τη γούνα από πάνω. Γελάτε συνέλληνες, το γέλιο μας βοηθάει να ζήσουμε κανά 2-3 χρόνια παραπάνω.

Απάντηση