PROTOTHEMA

Πολιτική

Από τη Metron Analysis

Δημοσκόπηση: Σταθερό προβάδισμα ΣΥΡΙΖΑ - Μπαίνει στη Βουλή ο Λεβέντης

Δημοσκόπηση: Σταθερό προβάδισμα ΣΥΡΙΖΑ - Μπαίνει στη Βουλή ο Λεβέντης

Διαφορά 15,8% για τον ΣΥΡΙΖΑ έναντι της ΝΔ - Εκτός Βουλής οι ΑΝΕΛ

Διατηρεί το προβάδισμά του ο ΣΥΡΙΖΑ έναντι της ΝΔ σύμφωνα με νέα δημοσκόπηση της Metron Analysis, που δημοσιεύεται το Σάββατο στην εφημερίδα «Παραπολιτικά».

Αν και στη δημοσκόπηση φαίνεται πως καταγράφεται πτώση των ποσοστών του κυβερνώντος κόμματος, ο ΣΥΡΙΖΑ εξακολουθεί να προηγείται με ποσοστό 33,6%, ενώ ακολουθεί η Νέα Δημοκρατία, με ποσοστό 17,8%.

Ακολουθεί το Ποτάμι, που φαίνεται πως αυξάνει τα ποσοστά του στο 6,1% και ακολουθεί η Χρυσή Αυγή με 5,3%.

Πέμπτο κόμμα αναδεικνύεται το ΚΚΕ με 4,2%, ενώ το ΠΑΣΟΚ ακολουθεί με 3,6%.

Η έκπληξη της δημοσκόπησης είναι πως το κόμμα του Βασίλη Λεβέντη μπαίνει στη Βουλή με ποσοστό 3,3%.

Εκτός Βουλής μένουν οι Ανεξάρτητοι Έλληνες, που συγκεντρώνουν 2,8%.

Το κόμμα του Γιώργου Παπανδρέου συγκεντρώνει ποσοστό 1,3%, ενώ η ΑΝΤΑΡΣΥΑ φτάνει στο 1,1%.

Στην αξιολόγηση του πρωθυπουργού Αλέξη Τσίπρα η δημοσκόπηση δείχνει πως παραμένει κυρίαρχος στο πολιτικό σκηνικό της χώρας, καθώς συγκεντρώνει 61% θετικές γνώμες, ενώ οι αρνητικές γνώμες ανέρχονται σε 36%.

Πολύ υψηλό παραμένει το ποσοστό των πολιτών που επιθυμούν την παραμονή της χώρας στο ευρώ (78%), ενώ μόλις το 19% επιθυμεί την επιστροφή στη δραχμή.

Στην ερώτηση εάν ο κ. Τσίπρας μετά από τις διαπραγματεύσεις που έφερε τη συμφωνία, έπραξε το σωστό ή εάν έπρεπε να μείνει ανυποχώρητος στις θέσεις του, το 63% των πολιτών λένε πως έκανε το σωστό, ενώ το 32% θεωρεί πως έπρεπε να μείνει ανυποχώρητος.
Συμπληρώστε το email σας για να λαμβάνετε όλη την έκτακτη επικαιρότητα πρώτοι!
Ακολουθήστε μας στα

άλλα λόγια........26/07/201509:58

Οσο η ΝΔ θα βρίσκεται στα κάτω της οι ΑΝΕΛ θα ανεβαίνουν!!! Οι ΑΝΕΛ θα σβήσουν όταν η ΝΔ γίνει ΝΔ του παππού Καραμανλή (τον παλιό εκείνο καιρό)!!!

Απάντηση
αγιάνης26/07/201507:57

Το διασκεδάζει το 33.6% να βλέπει το γέρο συνταξιούχο να κάθεται στις ουρές να πάρει το 50άρι να πληρώσει φως,νερό,ΕΝΦΙΑ ,φόρους, δόσεις για δάνεια απο αυτά που του έμειναν με τις περικοπές σε εφάπαξ και συντάξεις.Για τις τράπεζες ζούμε και για τη ΔΕΗ.Κούρεμα ζητάμε απ τους ξένους και δεν κουρεύουμε τα δάνεια του Ελληνα συνταξιούχου που έχασε πάνω απ το 50% στη σύνταξη του.!!!Πήρες δάνειο π.χ. 150.000 ευρώ για το σπίτι που άξιζε 200.000 ευρώ.Σήμερα και να το πουλήσεις δεν εμφανίζεται αγοραστής και εσύ πληρώνεις δόσεις για τα 150.000 ευρώ.!!!!

Απάντηση
60νταρης αγροτης25/07/201523:01

Επειδη ειμαι ακομα νεανιας, τζοβενο που λενε, ψηφιζω ΣΥΡΙΖΑ για να με φορολογει με 50% των εισοδηματων μου (εποχη Μαρας Αντουανετας) και να με βγαλει στη συνταξη στα 75 μου.Μετα, θα ζησω ααααανετος τα 30-40 χρονακα που θα μου απομεινουν.Ολα αυτα, ξερετε γιατι, ετσι? Γα να ονομαζομαι Ευρωπαιος με Ε κεφαλαιο.Και αν ο Τσιπρας μου επιτρεψει να πεταξω ζωντανο στα γουρουνια κανενα δημοσκοπο , χωρις να φερω ποινικη ευθυνη, θα τον ψηφιζω ισοβιως ρε, μεχρι να εγκαταλειψω τον ματαιο τουτο κοσμο μετα απο καμια πενηνταρια χρονια.

Απάντηση
Η ταμπακιέρα25/07/201522:14

Ωραία, έστω λοιπόν ότι αυτή η δημοσκόπηση και κάθε άλλη δημοσκόπηση είναι 100% αληθινή, ακόμη και αν δεν γίνεται να είναι όλες αληθινές ταυτοχρόνως. Έστω ότι είναι πρώτο κόμμα ο Σύριζα, ή το Ποτάμι, ή η ΝΔ, ή το ΠΑΣΟΚ. Ε, και λοιπόν; Ποια πλέον η διαφορά; Αφού με τον ένα ή τον άλλο τρόπο, όλοι μνημόνιο θα αναγκαστούν να εφαρμόσουν. Ίσως αλλάξουν τα χρώματα, το πρόσωπα, και τα ονόματα, αλλά κατά βάθος όλοι είναι δεσμευμένοι να εφαρμόσουν το ίδιο ακριβώς πρόγραμμα. Ποιος ο λόγος λοιπόν να γίνονται εκλογές, τότε; Και γιατί να διαλέξεις τον ένα αντί για τον άλλο; Περισσότερες διαφορές θα βρω μεταξύ του να κάνω τα ψώνια μου στα ΑΒ ή στον Μασούτη, παρά μεταξύ Σύριζα και ΝΔ/ΠΑΣΟΚ πλέον. Δικαιώνονται τελικά όσοι λέγανε: δεν υφίσταται πλέον αριστερά ή δεξιά, οι αγορές έχουν πάντοτε τον τελευταίο λόγο.

Απάντηση