PROTOTHEMA

Πολιτική

Τι αποκάλυψε στη Βουλή ο υπουργός Διοικητικής Μεταρρύθμισης

Ποιοι θα είναι οι 15.000 δημόσιοι υπάλληλοι που θα απολυθούν

Ποιοι θα είναι οι 15.000 δημόσιοι υπάλληλοι που θα απολυθούν
ΕκτύπωσηΑποστολήΜέγεθος κειμένου 
  • Επιλέξτε  τόπο κοινωνικής δικτύωσης για να μοιραστείτε την είδηση
Προσθήκη σχολίου

 Επίορκοι που έχουν καταδικαστεί αμετάκλητα, εργαζόμενοι σε κρατικούς φορείς που καταργούνται, υπάλληλοι που θέλουν να αποχωρήσουν οικειοθελώς (εφ'όσον θέλουν τρία χρόνια για να συνταξιοδοτηθούν και τα εξαγοράσουν) και όσοι θεωρηθεί ότι δεν έχουν τα προσόντα θα βρεθούν εκτός δημοσίου τομέα 

Τις τέσσερις δεξαμενές του Δημοσίου από τις οποίες θα προκύψουν οι 15.000 απολύσεις υπαλλήλων απαρίθμησε ο υπουργός Διοικητικής Μεταρρύθμισης και Ηλεκτρονικής Διακυβέρνησης Αντώνης Μανιτάκης ο οποίος πάντως, απέφυγε να αναφερθεί ευθέως στην κόντρα που είχε με τον υπουργό Δικαιοσύνης Αντώνη Ρουπακιώτη για τα δικαιώματα των υπό απόλυση εργαζομένων η οποία προκάλεσε ενδοκυβερνητική κρίση.

Πιο αναλυτικά, ο κ. Μανιτάκης είπε ότι ο στόχος των 15.000 απολύσεων (4.000 υπαλλήλων μέχρι το τέλος του 2013 και ακόμη 11.000 το 2014) θα επιτευχθεί από:

-          εκείνους τους επίορκους που έχουν καταδικαστεί αμετάκλητα

-          Από την κατάργηση φορέων

-          Από την δυνατότητα εθελούσιας εξόδου όσων έχουν ενταχθεί σε καθεστώς κινητικότητας. Μπορούν να φύγουν εθελοντικά με την εξαγορά 3 ετών αρκεί να απέχουν 3 χρόνια από την συνταξιοδότηση

-          Από την αξιολόγηση που θα γίνει . Αν εκεί διαπιστώσουμε ότι υπάρχουν κάποιοι που δεν έχουν τα τυπικά προσόντα για να είναι δημόσιοι υπάλληλοι, αν δεν έχουν προσληφθεί με τις τυπικές διαδικασίες, αν δεν έχουν ισχύουσα σχέση με το δημόσιο, αυτοί θα βρεθούν εκτός δημοσίου»

 

Αναφορικά με την αξιολόγηση των δομών του Δημοσίων, μέσω της οποίας θα υπάρξουν και αποχωρήσεις, ο κ. Μανιτάκης είπε ότι ήδη έχει ολοκληρωθεί η «αξιολόγηση των δομών των υπουργείων για 60.000 υπαλλήλους. Θα γίνει γι αυτούς καταγραφή και αποτίμηση των τυπικών τους προσόντων».

Μικρό καλάθι για νέες προσλήψεις

Επιπροσθέτως, ο υπουργός σχεδόν απέκλεισε το ενδεχόμενο νέων προσλήψεων μέσω του μέτρου που θέλει μια ρόσληψη για κάθε αναγκαστική αποχώρηση εξηγώντας ότι ήδη υάρχουν 10.000 επιτυχόντες του ΑΣΕΠ, πολλοί εκ των οποίων από το 2009, που αναμένουν τον διορισμό τους. Σημείωσε δε πως «εκείνα τα κενά που θα προκύψουν από τις αποχωρήσεις και μπορούν να καλυφθούν από τους επιτυχόντες θα καλύπτονται. Για τις θέσεις που δεν υπάρχουν επιτυχόντες θα προκηρύσσεται νέος διαγωνισμός»

Τέλος, ο κ. Μανιτάκης εξήγησε ότι οι προωθούμενες ρυθμίσεις αλλά και οι επόμενες που θα έρθουν με νομοσχέδιο που θα αναρτηθεί την ερχόμενη Δευτέρα στην «Διαύγεια» έχουν στόχο την επίσπευση των πειθαρχικών διαδικασιών μέσω της αυτονόμησης της πειθαρχικής διαδικασίας από την ποινική. Είπε μεταξύ άλλων ότι η πειθαρχική διαδικασία διαρκούσε κατά μέσο όρο έως και πέντε χρόνια  και εξήγησε ότι πλέον οι διαδικασίες θα γίνονται πιο γρήγορα.

Τέλος, ανέφερε ότι «Το πρόβλημα δεν είναι η πειθαρχική αλλά η ποινική διαδικασία. Το πρόβλημα είναι ότι οι εισαγγελείς δεν ξέρω για ποιους λόγους παραπέμπουν σχετικά εύκολα τις υποθέσεις στα δικαστήρια και καθυστερούν πολύ» φράση που από αρκετά μέλη της επιτροπής θεωρήθηκε ως έμμεση αιχμή στον κ. Ρουπακιώτη.

Takis28/04/201313:56

ειμαστε λαος με σχιζοφρενεια, δεν ξερουμε τι θελουμε, θελουμε στρατοκρατια και πειθαρχια..600000 ελληνες ψηφοφοροι στην ΧΑ, αλλα και καπιταλιστικη ελευθερια στο κυνηγι του κερδους και να αποδεχομαστε τις επενδυσεις των πολυεθνικων που δουλευουμε σε αυτες ηλιο με ηλιο σαν σκλαβοι! δεν θελουμε να δουλευουν στο δημοσιο οι αλλοι αλλα εμεις να το επιδιωκουμε με τα χιλια μεσα! θελουμε τον καπιταλισμο ,γιατι εκει εχει ευκαιριες η ιδιωτικη προτοβουλια να γινουμε πλουσιοι οπως λενε οι καλοθελητες, αλλα θέλουμε το δημοσιο να μας εξυπηρετει με δωρεαν υγεια ,νοσηλια ,ασφαλεια , συνταξη , παιδεια κλπ.....ειμαστε ολοι μας σχιζοφρενεις!

Απάντηση
ΑΖ28/04/201313:08

Μην πιστευετε τις μπουρδες της ΔΗΜΑΡ. Ειναι ακριβως το ιδιο με το ΠΑΣΟΚ και τη ΝΔ. Σκοπος τους ειναι να μεινουν στην εξουσια για να φανε τα στελεχη τους οσο περισσοτερα μπορουν. Διοριζουν ακομα και τωρα , ακομα και της ΔΗΜΑΡ τους κολλητους τους σε ολες τις κρατικες θεσεις που δεν παιζει ΑΣΕΠ. Και ειναι πολυ περισσοτερες απο αυτες που φανταζεσται. Συμβουλοι που παραλληλα εργαζονται σε ΜΜΕ προσλαμβανονται απο στελεχος της ΔΗΜΑΡ διοικητη. Ασχετοι διοικητες νοσοκομειων (με προυπηρεσια σε λουφα και μαθηματα ΙΕΚ) που ειχαν παρει θεσει επι Καραμανλη καλουνται να επιστρεψουν στη θεση τους. Τομαρια πολιτικοι ΠΑΣΟΚ-ΝΔ-ΔΗΜΑΡ σας ψηφιζα αλλα οταν ειδα απο κοντα τι κανετε ... θελετε κρεμασμα.

Απάντηση
kyriakos28/04/201312:30

Να ΜΗ φυγουν τα κοπροσκυλα. Να βγει η τσιπρα και οι πατριωτες του ΠΑΜΕ και να τους υποστηριξουν. Εχουν οικογενειες οι ανθρωποι. Δε τα τρωνε τα κλεμμενα μονοι τους. Τα παιδια τους τι θα κανουν; Μεχρι να μαθουν την αλητεια, πρεπει καποιος να τους συντηρει. Τι πιο λογικο απο το να δανειζομαστε και να τους παρεχουμε τα βασικα; Ειμαστε ο πιο εξυπνος λαος του κοσμου!!!

Απάντηση
@ TROIKA FOREVER 04:3428/04/201312:14

Εσύ σαν τσιφτετέλληνας μπορεί να θέλεις τρόικα να δουλέψεις. Οι υπόλοιποι τί σου φταίμε?

Απάντηση
ΤΑΣΟΣ28/04/201311:28

Πρώτα πρώτα ο σκοπός όλων αυτών δεν είναι μια ρεαλιστική απεικόνιση του τι συμβαίνει στο δημόσιο αλλά μια ισοπεδωτική επίθεση προς τους εργαζόμενους και στα δικαιώματα τους. Όλα αυτά δεν γίνονται με σκοπό την βελτίωση της λειτουργίας του αλλά για να τρομοκρατήσουν, να απολύσουν, να καταστήσουν τις εργασιακές συνθήκες απάνθρωπες εξαπατώντας τον κόσμο με τον δήθεν εξορθολογισμό που επικαλούνται. Έχουμε κατοχή και η κατοχική κυβέρνηση έχει ισοπεδώσει τα πάντα. Τα κατοχικά μέσα μαζικής εξαπάτησης δε, αποπροσανατολίζουν τον κόσμο ώστε να μην έχουν συντονισμένες αντιδράσεις...

Απάντηση
ΑΠΟΛΥΜΕΝΟΣ28/04/201311:10

ΛΟΙΠΟΝ ΜΑΓΚΕΣ ΑΚΟΥΣΤΕ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΘΑΙΝΕΤΕ ΜΕΡΙΚΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΑΛΗΘΙΝΑ ΚΑΙ ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ. ΔΟΥΛΕΥΩ ΣΕ ΕΝΑ ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΩΔΕΙΟ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΝΠΙΔ (ΝΟΜΙΚΟ ΠΡΟΣΩΠΟ ΙΔΙΩΤΙΚΟΥ ΔΙΚΑΙΟΥ).ΔΟΥΛΕΥΟΥΜΕ ΜΕ 6ΜΗΝΗ ΣΥΜΒΑΣΗ ΚΑΙ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΑΚΟΜΑ ΠΛΗΡΩΘΕΙ. ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΠΟΥ ΠΑΙΡΝΟΥΜΕ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΤΩ ΤΟΥ ΚΑΤΩΤΑΤΟΥ ΜΙΣΘΟΥ, ΓΙΑΤΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΑΝ ΩΡΟΜΙΣΘΙΟΙ. ΣΗΜΕΡΑ ΤΟ ΠΡΩΙ, ΕΝΗΜΕΡΩΘΗΚΕ ΟΤΙ ΘΑ ΚΛΕΙΣΕΙ ΤΟ ΩΔΕΙΟ ΚΑΙ ΘΑ ΑΠΟΛΥΘΟΥΝ ΤΑ ΑΤΟΜΑ ΠΟΥ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΜΕ ΣΥΜΒΑΣΗ ΑΠΛΗΡΩΤΟΙ.ΠΙΣΤΕΨΤΕ ΜΕ ΠΑΙΔΕΣ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΘΑ ΑΠΟΛΥΘΟΥΝ ΔΕΝ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΛΑΜΟΓΙΑ, ΟΥΤΕ ΟΙ ΣΥΝΔΙΚΑΛΙΣΤΕΣ, ΟΥΤΕ ΟΙ ΠΑΣΟΚΟΙ ΚΑΙ ΟΙ ΝΕΟΔΗΜΟΚΡΑΤΕΣ.ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΜΕΡΙΚΟΙ ΝΕΟΙ ΣΑΝ ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΚΟΣΤΙΖΟΥΝ ΤΙΠΟΤΑ ΣΤΟ ΚΡΑΤΟΣ.ΟΣΟ ΚΟΣΤΙΖΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΕΜΕΙΣ, ΚΟΖΤΙΖΕΙ ΕΝΑΣ ΣΥΝΔΙΚΑΛΙΣΤΗΣ ΚΑΙ ΤΑ ΤΑΞΙΔΙΑ ΤΟΥ.. ΒΑΛΤΕ ΤΟ ΚΑΛΑ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΣΑΣ, ΘΑ ΑΠΟΛΥΘΟΥΝ,ΑΛΛΑ ΘΑ ΑΠΟΛΥΘΟΥΝ ΑΤΟΜΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΜΕΓΑΛΟ ΜΙΣΘΟ, ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΒΑΘΥ ΔΗΜΟΣΙΟ. ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΑΠΟ ΕΝΑΝ ΑΠΟΛΥΜΕΝΟ ΜΕ ΜΙΣΘΟ ΠΟΛΥ ΚΑΤΩ ΤΟΥ 500 ΕΥΡΩ.ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ ΚΑΛΗ ΔΥΝΑΜΗ.ΝΑ ΠΡΟΣΕΧΕΤΕ ΤΗΝ ΥΓΕΙΑ ΣΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΣΑΣ.

Απάντηση
ΤΑΣΟΣ28/04/201310:12

TROIKA FOREVER Μα καλά, ποιος αρρωστημένος νους μπορεί να είναι τόσο χαρούμενος που η χώρα μας είναι υπό κατοχή, μας κυβερνά μια κυβέρνηση ανδρείκελων, ο λαός εξοντώνεται μαζικά και κάποιοι ραγιάδες ευλογούν αυτή την κατοχή; Μιλάμε για πολύ αρρώστια (αν όχι για μισανθρωπία και μίσος προς την πατρίδα μας). Καλό είναι να το δεις ανθέλληνα...

Απάντηση
@12328/04/201309:15

Tι προτείνεις λοιπόν κηφήνα? Να σας αφήσουν στην ησυχία σας (μη σου πω να προσλάβουν κι άλλους), γιατί αν απολυθείς θα ρημαχτεί -τάχα μου δήθεν- ή χώρα... Σωστά...?

Απάντηση
Stelios28/04/201307:43

ΣΥΡΙΖΑ ... Αμεση πρόσληψη 200000 δημοσίων υπαλλήλων και καμία απόλυση στο δημόσιο , τότε μονο θα δουλέψουν όλα σωστά !!!!!!! Ρε παιδιά φαντάζεστε τη βαρεμαρα θα εχει όλη η χώρα !!!!

Απάντηση
TROIKA FOREVER28/04/201304:34

Ελπίζω ο καλός Θεός να κρατήσει την τρόικα άλλα 20 χρόνια στην Ελλάδα γιατί αν δεν απολυθούν 300 χιλιάδες κοπρόσκυλα του Δημοσίου (κι όχι 15 χιλιάδες ψίχουλα) κι αν δεν ιδιωτικοποιηθούνε τα πάντα κι αναγκαστεί ο βλάκας αριστερός αξύριστος τσιφτετέλληνας να ΔΟΥΛΕΨΕΙ και να ΠΑΡΑΓΕΙ ΧΩΡΙΣ απεργίες τότε ας μας φάνε οι πακιστάνοι.

Απάντηση