PROTOTHEMA

Πολιτική

Στο μπλόκο των αγροτών στη Νίκαια της Λάρισας η γγ του ΚΚΕ

Παπαρήγα: Μην τολμήσετε να καταστείλετε τους αγρότες

Παπαρήγα: Μην τολμήσετε να καταστείλετε τους αγρότες
ΕκτύπωσηΑποστολήΜέγεθος κειμένου 
  • Instagram
  • Επιλέξτε  τόπο κοινωνικής δικτύωσης για να μοιραστείτε την είδηση
Προσθήκη σχολίου

Να μην τολμήσει να χρησιμοποιήσει την κρατική καταστολή απέναντι στην αγροτιά, προειδοποίησε την Κυβέρνηση σήμερα από την Λάρισα, η Αλέκα Παπαρήγα, η οποία επισκέφθηκε το μπλόκο της Νίκαιας προκειμένου να δηλώσει την συμπαράσταση του ΚΚΕ στον αγώνα των αγροτών.

Να μην τολμήσει να χρησιμοποιήσει την κρατική καταστολή απέναντι στην αγροτιά, προειδοποίησε την Κυβέρνηση σήμερα από την Λάρισα, η Αλέκα Παπαρήγα, η οποία επισκέφθηκε το μπλόκο της Νίκαιας προκειμένου να δηλώσει την συμπαράσταση του ΚΚΕ στον αγώνα των αγροτών. Μίλησε για «αγώνα επιβίωσης» των αγροτών και χαρακτήρισε «παραπλανητικό» το δίλημμα, «ανοιχτοί η κλειστοί δρόμοι» που θέτει η κυβέρνηση με σκοπό να μεταθέσει το πρόβλημα, όπως είπε.
 
Οι αγρότες βιώνουν το φάσμα πρωτόγνωρης φτώχιας τόνισε η κ. Παπαρήγα και πρόσθεσε: «Έρχονται και πολύ χειρότερα. Κα αν ακόμα ικανοποιούνταν τα αιτήματα των αγροτών, οι μικροϊδιοκτήτες θα εξακολουθήσουν να αναστενάζουν και να χτυπιούνται καθώς στόχος είναι η παραγωγή να συγκεντρωθεί στα λιγότερα χέρια".
 
Παράλληλα η γενική γραμματέας του ΚΚΕ προέβλεψε κλιμάκωση των λαϊκών κινητοποιήσεων, καθώς, όπως παρατήρησε, τώρα θα ζήσει ο λαός τα μέτρα που πάρθηκαν πριν από λίγους μήνες. «Αυτή τη χρονιά θα τα ζήσουμε» είπε χαρακτηριστικά, υπογραμμίζοντας ότι χρειάζονται μορφές κοινωνικής αλληλεγγύης και ενεργοποίησης. Υπάρχει ανάγκη ριζικής ανατροπής και γι’ αυτό χρειάζεται οργάνωση, συγκροτημένη διαφορετική πολιτική δράση και ένα κίνημα που θα έχει και μορφές απειθαρχίας.«Δεν πάει άλλο η βαλίτσα» παρατήρησε η γγ του ΚΚΕ.
 
Σε συνέντευξη τύπου που παραχώρησε πριν επισκεφθεί το μπλόκο των αγροτών η κ. Παπαρήγα είπε ότι το ΚΚΕ στηρίζει ένα προς ένα τα αιτήματα των αγροτών, τα οποία χαρακτήρισε «άμεσα και πιεστικά». Ενώ παρατήρησε ότι κάποιοι επιχειρούν να παγιδεύσουν τους αγρότες με υποσχέσεις και συζητήσεις εκτός ημερήσιας διάταξης στην Βουλή και με διάφορα διαδικαστικά ζητήματα , επιδιώκοντας να πέσει η αυλαία των αγώνων και να μεγαλώσει η απογοήτευση. Εξάλλου άφησε αιχμή και για τον ΣΥΡΙΖΑ ο οποίος έκανε πρόταση για προ ημερήσιας συζήτηση στην Βουλή για το αγροτικό ζήτημα, υποστηρίζοντας ότι δεν πρόκειται να υπάρξει αποτέλεσμα, καθώς πλέον το Κοινοβούλιο έχει γίνει η «Βουλή της ατάκας» και των θεμάτων «επί προσωπικού».
 
Κάλεσε δε σε αγώνες αμυντικούς και δίκαιους, όπως τους αποκάλεσε, καθώς και σε αντεπίθεση για να υπάρξει ένας διαφορετικός δρόμος ανάπτυξης και αξιοποίησης των πλεονεκτημάτων της αγροτικής παραγωγής.
 
Για μας, είπε χαρακτηριστικά, ανάπτυξη σημαίνει να βρίσκεται στα χέρια των μικροϊδιοκτητών η παραγωγή με την παράλληλη δημιουργία λαϊκών συνεταιρισμών. Θα κάνουμε ότι περνάει από το χέρια μας, δήλωσε η γγ του ΚΚΕ για "να δημιουργηθεί ένα κοινό μέτωπο με τους εργατοϋπαλλήλους και τα μικρομάγαζα και να ασκηθεί όσο γίνεται μεγαλύτερη πίεση, έστω και κάτι να αποσπάσουν. Δεν το σνομπάρουμε καθόλου αυτό", σχολίασε η κ. Παπαρήγα.

"Εδώ το ζήτημα είναι, παρατήρησε, να βγάλει η φτωχή αγροτιά τον επόμενο χρόνο, να κερδίσει χρόνο επιβίωσης. Θεωρούμε, συμπλήρωσε, η κ. Παπαρήγα, ότι το κίνημα μπορεί να νικήσει, γνωρίζοντας όμως σε βάθος τι έχει να αντιμετωπίσει τόσο στην ΕΕ όσο και στην συνυφασμένη με τα διαπλεκόμενα πολιτική στην Ελλάδα".
 
Η γενική γραμματέας του ΚΚΕ έγινε δεκτή στο σημείο που είναι παραταγμένα τα τρακτέρ λίγο πριν τον κόμβο της Νίκαιας, από εκατοντάδες αγρότες, στους οποίους και απηύθυνε σύντομη ομιλία, παρουσία πάντα των ισχυρών αστυνομικών δυνάμεων που βρίσκονται στην περιοχή.


Μ.Ε.Τ.30/01/201316:00

ΠΡΟΣ ΜΠΟΛΣΕΒΙΚΟ .ΜΑ Η ΑΡΙΣΤΕΡΑ ΣΥΣΣΩΜΗ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΠΡΟΤΕΙΝΕΙ ΤΗΝ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΤΩΝ ΜΕΓΑΛΕΜΠΟΡΩΝ. ΟΤΑΝ ΑΝΤΙΤΙΘΕΤΑΙ ΚΑΘΕΤΑ ΣΕ ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΑΝΟΙΓΜΑ ΚΛΕΙΣΤΩΝ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΩΝ.ΜΕΤΑΞΥ ΑΥΤΩΝ ΕΙΝΑΙ Η ΣΥΝΤΕΧΝΙΑ ΤΗΣ "ΛΑΧΑΝΑΓΟΡΑΣ".ΚΑΤΑΛΑΒΕΤΕ ΤΟ ΕΔΩ ΦΤΑΣΑΜΕ ΓΙΑΤΙ ΕΙΧΑΜΕ ΚΟΜΜΟΥΝΙΣΤΙΚΟ ΜΟΝΤΕΛΟ ΔΙΑΚΥΒΕΡΝΗΣΗΣ .

Απάντηση
antepithesi30/01/201315:55

μπραβο ρε σαμαρα! επεβαλες επιτελους τη νομιμοτητα. Σκυψτε ολοι το κεφαλι και φατε το αγγουρι με συγκαταβαση! Ειναι νομιμο! Καθιστε σπιτια σας στο καναπε, εκτονωθειτε στο ιντερνετ και λοιδωρειτε τους μαλακες που καθονται στο κρυο και διεκδικουν τα αυτονοητα...

Απάντηση
Μ.Ε.Τ.30/01/201315:53

Κα ΠΑΠΑΡΗΓΑ ΕΙΜΑΙ ΘΕΣΣΑΛΗ ΑΠΟ ΜΕΓΑΛΗ ΑΓΡΟΤΙΚΗ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΚΑΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΑΣ ΒΕΒΑΙΩΣΩ ΟΤΙ ΓΝΩΡΙΖΩ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΑΠΟ ΕΣΑΣ.Ο ΠΑΠΠΟΥΣ ΜΟΥ ΣΤ'ΑΛΗΘΕΙΑ ΔΟΥΛΕΨΕ ΣΚΛΗΡΑ ΤΗ ΓΗ ΓΙΑ ΝΑ ΑΝΑΣΤΗΣΕΙ ΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΤΟΥ.ΟΙ ΘΕΙΟΙ ΜΟΥ ΚΑΙ ΟΙ ΘΕΙΕΣ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΑ ΞΑΔΕΡΦΙΑ ΜΟΥ ΟΧΙ.ΕΠΙΔΟΤΗΣΕΙΣ ΑΠΕΙΡΕΣ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΙΣ ΔΙΚΑΙΟΥΝΤΑΙ, ΟΙ ΠΛΑΤΦΟΡΜΕΣ ΜΕ ΤΟ ΒΑΜΒΑΚΙ ΚΑΙ ΜΕ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΑΛΛΟ ΠΕΡΝΟΥΣΑΝ ΓΙΑ ΖΥΓΙΣΜΑ ΟΙ ΙΔΙΕΣ ΚΑΙ ΟΙ ΙΔΙΕΣ ,ΤΑ ΑΡΝΙΑ ,ΤΑ ΚΑΤΣΙΚΙΑ ΚΑΙ ΟΙ ΑΓΕΛΑΔΕΣ ΕΚΑΝΑΝ ΒΟΛΤΑ ΣΕ ΟΛΟ ΤΟ ΧΩΡΙΟ,ΧΟΙΡΟΣΤΑΣΙΑ ΧΤΙΣΤΗΚΑΝ ΜΕ ΕΠΙΔΟΤΗΣΗ ΕΚΑΤΟ ΤΟΙΣ ΕΚΑΤΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΛΕΙΤΟΥΡΓΗΣΑΝ ΠΟΤΕ( ΤΟΥΣ ΤΗΝ ΣΚΑΣΑΜΕ ΤΩΝ ΕΥΡΩΠΑΙΩΝ) ΚΑΙ Ο ΚΑΤΑΛΟΓΟΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΕΛΕΙΩΜΟ.Ο ΑΓΡΟΤΗΣ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕ ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΤΗΝ ΓΗ ΚΑΙ ΤΙΜΩΡΗΘΗΚΕ.ΟΙ ΕΠΙΔΟΤΗΣΕΙΣ ΤΕΛΕΙΩΣΑΝ.ΜΑΣ ΕΜΑΘΑΝ ΟΛΟΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟΝ ΣΤΗΝ ΕΥΡΩΠΗ ΑΛΛΑ ΣΕ ΟΛΟ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ.ΤΟΥΣ ΚΟΡΟΙΔΕΨΑΜΕ ,ΕΤΣΙ ΝΟΜΙΖΑΜΕ,ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΑΣ ΚΟΡΟΙΔΕΥΟΥΜΕ Κα ΠΑΠΑΡΗΓΑ.ΟΙ ΑΓΡΟΤΕΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΛΛΙΕΡΓΗΣΟΥΝ ΤΗΝ ΓΗ ,ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΗΚΩΘΟΥΝ ΑΠΟ ΤΟ ΚΑΦΕΝΕΙΟ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΨΟΥΝ ΝΑ ΚΑΛΛΙΕΡΓΟΥΝ ΒΑΜΒΑΚΙ,ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΑΛΛΙΕΡΓΕΙ Η ΑΙΓΥΠΤΟΣ ΚΑΙ Η ΙΝΔΙΑ ΜΕ ΠΟΛΥ ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΤΙΚΕΣ ΤΙΜΕΣ!ΤΡΩΜΕ ΝΤΟΜΑΤΑ ΟΛΛΑΝΔΙΑΣ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΙ ΞΕΡΕΤΕ ΓΙΑΤΙ ,ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΠΟΛΥ ΕΥΑΙΣΘΗΤΟ ΠΡΟΙΟΝ ΠΟΥ ΔΕΝ ΣΟΥ ΕΠΙΤΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΘΕΣΑΙ ΣΤΟ ΚΑΦΕΝΕΙΟ ΚΑΙ ΝΑ ΠΙΝΕΙΣ ΤΣΙΠΟΥΡΑ ΚΑΙ ΕΚΕΙ ΚΑΤΑ ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΓΕΝΑΡΗ ΠΟΥ ΚΑΘΟΝΤΑΙ ΟΙ ΑΓΡΟΤΕΣ ΣΗΚΩΝΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΚΑΦΕΝΕΙΟ ΚΑΙ ΠΙΝΟΥΝ ΤΣΙΠΟΥΡΟ ΣΤΗΝ ΚΛΕΙΣΤΗ ΕΘΝΙΚΗ .ΠΟΥ ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΥΠΟΛΟΙΠΟΙ ΠΛΗΡΩΣΑΜΕ,ΓΙΑΤΙ ΟΛΟΙ ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ ΟΤΙ ΟΥΔΕΠΟΤΕ ΦΟΡΟΛΟΓΗΘΗΚΑΝ ΚΑΙ ΠΛΗΡΩΣΑΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΥΝΤΑΞΗ ΠΟΥ ΛΑΜΒΑΝΟΥΝ .ΑΥΤΟ ΖΗΣΑΜΕ Κα ΠΑΠΑΡΗΓΑ ΩΣ ΧΩΡΑ ΚΑΙ ΚΑΤΑΛΗΞΑΜΕ ΦΤΩΧΟΙ ΚΑΙ ΚΑΤΑΦΡΟΝΕΜΕΝΟΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΕΣΕΙΣ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΕ ΩΣ ΛΥΣΗ, ΣΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΑΣ .ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΕΧΕΙ ΝΑ ΠΡΟΤΕΙΝΕΙ Η ΑΡΙΣΤΕΡΑ????????

Απάντηση
ΧΡΗΣΤΟΣ30/01/201315:39

ρε Αλεκα, εσυ γιατι δεν εκανες κυβερνηση να σωθουμε με τον Τσιπρα;

Απάντηση
Dillon30/01/201315:36

 Καζινο, επιδοτησεις, μπουζουκια, Cayenne τελος καιρος να κανουμε καμια καταληψη τωρα μπας κ μας ριξουν κανενα ψιχουλο

Απάντηση
ΜΠΟΛΣΕΒΙΚΟΣ30/01/201315:31

 ΜΕ ΤΟΥΣ ΜΕΓΑΛΕΜΠΟΡΟΥΣ ΠΟΥ ΕΚΜΕΤΑΛΕΥΟΝΤΑΙ ΤΟΥΣ ΑΓΡΟΤΕΣ ΕΙΣΑΣΤΕ ΡΕ ΖΩΑ ΔΙΠΟΔΑ ? .ΟΥΣΣΣΣΤ ΖΩΝΤΟΒΟΛΑ .

Απάντηση
dedalus30/01/201315:29

 Ο,τι εχει απομεινει απο τα κομμουνιστικα απολιθωματα διαβιει ακομα εν Ελλαδι!Αχρηστοι συνδικαλισταδες και κομματοσκυλα της συμφορας.Αλεκα ,κανε μια βολτα στις πρωην Ανατολικες χωρες να δεις ποια ειναι η γνωμητων ανθρωπων για σας και τα πιστευω σας.Η φθορα σας ειναι τεραστια ,η κασεττα ελιωσε ,σε λιγο δεν θα βρισκετε ουτε την ψηφο σας...

Απάντηση
κυνηγος κεφαλων30/01/201315:20

 θελω και ΕΓΩ οταν πεφτει χαλαζι να μου δινουν 6 μηνιατικα , οταν πεφτει χιονι 4 μηνιατικα , αμα εχει ζεστη και ιδρωνω επιδομα αναψυκτικου και να νοικιαζω 50 στρεμματα χωραφι με 18 ευρω.

Απάντηση
GS30/01/201315:16

 Κυρία ΒΕΡΑ, αν εσύ έχεις δουλειά και εισόδημα, θα βρεις να φας και στην Αθήνα, μην αγχώνεσαι, δεν είναι Κατοχή με κλειστά σύνορα για να πλουτίσουν οι (αγρότες) μαυραγορίτες... αλλά προφανώς ελπίζεις ότι αν κερδίσουν οι αγροτοπατέρες (και όχι οι αγρότες) και εσύ θα μπορείς όπως αυτοί να καλοπερνάς χωρίς να κάνεις τίποτε, μόνο με επιδοτήσεις και πακιστανούς... λυπάμαι που θα στο πω, αλλά σε γελάσανε.... αλλα΄ξέχασα, ο Αλέξης μεγάλωσε στα χωράφια και ξέρει....

Απάντηση
ΧΑΧΑΧΑΧΑ30/01/201315:06

ΑΔΙΚΑ ΧΑΛΙΕΣΕ ΠΑΠΑΡΗΓΑ.ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΣΤΑΥΤΩΝΕΙΣ ΨΗΦΟ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΓΡΟΤΕΣ ΤΙ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΙ ΛΕΣ? ΟΛΟΙ ΠΑΣΟΚ ΚΑΙ ΝΔ ΨΗΦΙΖΟΥΝ.ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΚΑΓΙΕΝ ΚΑΙ ΚΚΕ. 

Απάντηση